טיראמיסו

מאיטליה באהבה

29/05/2006 קרוליין ייטס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

טיראמיסו
צילום: קרולין יאטס
עצמו את עיניכם ודמיינו מלוא הכף של "ענן" מומס רך וקריר על לשונכם. טעם עדין של מתיקות ובעקבותיו טעם של חלב עשיר; אחריהם רודף גשם עדין של קפה וקקאו. זהו טיראמיסו.

מקור הטיראמיסו בוונטו, אזור בצפון מזרח איטליה. מילולית, משמעות המילים "טיראמי סו" בדיאלקט של וונטו היא "הרם אותי" או "ממריץ מחדש". כיוון שהוא מיוצר מגבינת מסקרפונה עתירת שומן, קפה אספרסו, סוכר וקקאו, אין זה מפתיע שהמנה נחשבת מאוד אנרגטית.

קיימים סיפורים רבים על מקורו של הקינוח הזה. אחד מהם טוען שטיראמיסו הוא נגזרת של זופה דל דוקה ("מרק הדוכס"), קינוח במרקם קרמי שנוצר בסיינה (צפון מערב טוסקנה) לכבוד ביקורו של הדוכס קוסימו דה מדיצי ה-III במאה ה-19.

סיפור אחר טוען שהטיראמיסו הומצא במהלך תקופת הרנסנס על-ידי אישה מונציה, שהכינה אותו כדי לחזק את מפגש האוהבים שלה.

סיפור נוסף על מקור הטיראמיסו מהתקופה האחרונה הוא מבעלי מסעדת Le Beccherie שבטרביסו (שבוונטו). הם טוענים שהם המציאו את הטיראמיסו בסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת. למרות שקינוחים דומים בעלי שכבות היו בסביבה באיטליה במשך תקופה מאוד ארוכה, האזכור המודפס הראשון לטיראמיסו היה בשנת 1981, מה שמעלה את הטענה שזהו קינוח מן העת האחרונה שהחל לצבור פופולאריות בטרביסו.

המרכיבים של הטיראמיסו הם ביצים, סוכר, גבינת מסקרפונה, בישקוטים, קפה, קקאו ואלכוהול. למרות שמרבית המרכיבים נוטים להשתנות בהסתמך על השף, גבינת המסקרפונה היא מרכיב חיוני של המאכל, כך שהיא עומדת בתור הטעם המעצב.

מסקרפונה היא גבינת קרם טרייה המכילה עד 75% שומן. למרות שהיא נקראת גבינה, בניגוד לגבינות אחרות היא לא מופקת בעזרת החומר רנין (המקריש חלב) והיא גם לא מבשילה. היא מיוצרת מקצפת ויש לה מרקם הדומה לגבינת קרם. השמנת מגיעה מפרות הניזונות מתפריט מיוחד המבוסס על עשבים, עשבי תבלין ופרחים. המוצר המופק הוא גבינה טרייה, מעט מתוקה ומאוד חלקה שנדרש לאוכלה תוך מספר שבועות ממועד הכנתה.

הבישקוטים (או עוגת טורט) נטבלים בתערובת של קפה ויין מתוק (או רום או ברנדי) ולאחר מכן הם מונחים ברפרפת אותה מכינים מביצים, סוכר וגבינת מסקרפונה. לעיתים קרובות לרפרפת הזו קוראים "זאבאגליון".

לאחר מכן המאכל מתקרר במשך זמן מסויים לפני הגשתו.

מה שעושה את הקינוח הזה לכל כך מיוחד הוא איזון בין המרקמים והטעמים המנוגדים המתמזגים כולם בהרמוניה נפלאה. גבינת המסקרפונה היא גבינה מאוד שמנה, עם טעם עדין. אולם כשהיא מוקצפת היטב עם חלמון וחלבון הביצה, לתוצאה יש עושר רך מלא, אך לא כבד על הלשון. בשילוב עם קקאו, קפה וסוכר זה באמת תענוג להמונים.

המתכון הבא אינו מרוחק מדי מהמנה המוגשת במסעדת Le Beccherie. ההבדל הגדול ביותר הוא בהחלפת הרום ביין מארסלה. טיראמיסו הוא מאוד פשוט להכנה בגלל שאינו מצריך אפייה. אולם, כפי שהתיאור הר"מ עשוי לרמז, אחד המרכיבים העיקריים שלו הוא אוויר! הסוד להכנת הפודינג הזה הוא להקציף היטב את החומרים, כך שנדרש מיקסר טוב.

טיראמיסו: משך ההכנה: 30 דקות

500 גרם גבינת מסקרפונה וארבע ביצים גדולות, יש לוודא שהן טריות ומקורן בתרנגולות הגדלות בשטח פתוח; ארבע כפות נדיבות של סוכר, חבילת בישקוטים (כ-200 גרם), ספל אספרסו (250 מיליליטר) (או קפה חלוט חזק) מקורר, רבע ספל רום (75 מיליליטר, אופציונאלי), שתי כפות אבקת קקאו טהור לא מומתק (ירוק ושחור זה מצוין) וכפית שוקולד מגורד (אופציונאלי).

הקציפו את חלמוני הביצים והסוכר במשך לפחות 5 דקות, עד שהקצפת לבנה ודמוית קרם. הוסיפו את גבינת המסקרפונה והקציפו עד שהעיסה חלקה. הקציפו בנפרד את חלבוני הביצים עד שייצרו פסגות. קפלו את חלבוני הביצים לתוך תערובת המסקרפונה עד שהם משולבים היטב.

בקערה רדודה נפרדת, ערבבו את האספרסו הצונן והרום. טבלו את הבישקוטים בתערובת הקפה וסדרו אותם בשכבה בתחתיתה של קערה גדולה (כ-2 ליטרים). פזרו אבקת קקאו על הבישקוטים ושפכו כמות מספיקה של תערובת מסקרפונה כך שתכסה את כל הבישקוטים. צרו שכבה נוספת של בישקוטים טבולים; אבקת קקאו, מסקרפונה. לאחר מכן צרו שכבה נוספת של בישקוטים טבולים; אבקת קקאו, מסקרפונה. כסו את כל זה עם שכבה של בישקוטים טבולים ואבקת קקאו. לבסוף, פזרו את השוקולד המגורד מלמעלה, כסו והניחו במקרר למשך 4 שעות לפחות. מוטב שיתקרר במהלך שעות הלילה לפני ההגשה.

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...


-->
Feedback Form