המיגרנה – סיבות ודרכי התמודדות

25/05/2006 ד"ר ילנה זכרובה - אפוק טיימס רוסיה, טל בביץ' - אפוק טיימס ישראל
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

מיגרנה
יוליה גולדפארב
מיגרנה היא כאב בחלק אחד של הראש, המגיע בדרך כלל בהתקפים חזקים המלווים אף בהקאות ובבחילות. גורם המחלה טרם ידוע סופית לרפואה. מיגרנה היא מחלה נפוצה יחסית, סובלים ממנה כ 5% עד 10% מאוכלוסיית העולם, כאשר רוב החולים הן נשים. המחלה מופיעה בדרך כלל בגיל הנעורים ולפעמים אפילו בקרב ילדים וילדות. תהליכים ביוכימיים מורכבים גורמים לשינויים מהירים בכלי הדם של המוח, שלאחריהם מתרחשת הרחבה של העורקים החוץ-גולגולתיים, מתחילות הפרעות בזרימת הדם ועקב כך מופיע הכאב.

לדעת הרפואה הקונבנציונאלית לגורמים תורשתיים ונטייה אלרגית לסוגי מזון חלק חשוב בהתפתחות המחלה. בדרך כלל ישנם סימנים מקדימים להתקף המיגרנה, זה יכול להיות בדמות בעיות ראייה או הרגשה כללית לא טובה. לפעמים כאב מופיע באזור המצח והרקה, שמתפשט אחר כך לכל חצי הראש. הרבה פעמים התקף המיגרנה מלווה בהקאות ובבחילות. עשויות להופיע הפרעות בראייה, בדיבור וחולשה בגפיים. ההתקף יכול להימשך מכמה שעות עד כמה ימים.

משערים שגורמים כגון עייפות יתר תכופה, חוסר שינה, משקל יתר, דאגות, שתייה מוגברת של קפה ואלכוהול, עישון מוגבר וכו' עלולים ליצור סיכון גבוה להתפתחות מיגרנה. לפעמים ביטויי המחלה יכולים להשתנות בהתאם לנסיבות שונות כגון התבגרות מינית, היריון ולידה או שינויי אקלים, אך לפעמים המחלה "יציבה" במשך שנים רבות.

אבחון המחלה קשה, וזאת כיוון שהבדיקות הרגילות קרקעית העין חסרות תוצאות מעשיות.

דרכי טיפול אפשריות

ישנם שני סוגים של טיפול במיגרנה - טיפול מקדים, קבוע ומתמשך וטיפול מהיר במקרה של התקף.

כשההתקף פורץ, הרופאים ממליצים להשתמש במשכך כאבים -תרופות לטיפול במערכת העצבים וכלי הדם ובתרופות לעידוד השינה כדי לישון במהלך ההתקף. רוב הרופאים מסכימים שטיפולים אלה הם בדרך כלל רק לסימפטומים חיצוניים של המחלה, ואינם נוגעים כלל וכלל בשורשי המחלה, שכאמור עדיין לא ידועים לרפואה המודרנית. לפעמים גם קורה שתרופה מסוימת שניתנת לטיפול במיגרנה יכולה להזיק לגוף או אף לזרז מחלה אחרת אצל האדם. וודאי גם שמנת יתר של תרופות, נטילת תרופות שונות ללא עצת רופא או לאחר שלא כל הפרטים הרפואיים נמסרו לידיעתו, יכולות להיות מסוכנת הרבה יותר מאשר מועילות. במסורות העממיות אומרים שאמבטיה חמה לרגליים, לחיצות חזקות במקומות מיוחדים על הראש או שתייה חמה יכולים לעזור בעצירת ההתקף - וודאי שאלה לא יזיקו.

דרכי טיפול מומלצות

א. מומלץ להימנע מסוגי מזון מסוימים כגון בשר משומר או מעושן, שוקולד, קטניות שונות, אבוקדו, אגוזים, שקדים וממרח בוטנים, מונוסודיום גלוטומט, אלכוהול, קפה, חומר משמר, שמרים וכן פרי הדר ועוד פירות וירקות מסוימים. כמו כן לא מומלץ לעשן. ישנם רופאים הטוענים שהסיבה המהותית למיגרנה היא זיהומים, הנוצרים בגוף בגלל סוגי מזון מסוימים. לאחר שאדם יוריד את השימוש במזון המזיק לו, המיגרנה תחלוף או לפחות יפחתו ההתקפים משמעותית. כמובן שלא מדובר בדרך כלל בהתנזרות מוחלטת מסוג מזון מסוים אלא בהפחתת השימוש בו, ובעיקר באיזון עם מזונות אחרים בהתאם לייחודיות הגוף של כל אחד. מחקרים שונים הוכיחו לעומת זאת כי ג'ינג'ר ושמן דגים טובים במינונים מסוימים למניעת מיגרנה.

לפרטים לעניין הקשר בין סוגי מזון ומיגרנה גלשו לאתר האינטרנט: http://www.alternativli.co.il/migrena.htm

ב. התעמלות, מחול ומוסיקה – נראה שהתעמלות לא מאומצת מדי לאורך זמן עוזרת במידת מה ומורידה את תסמיני המיגרנה. עם זאת התעמלות יתרה יכולה להיות מסוכנת למדי, ובכל מקרה אסור להתעמל בזמן התקף. גם מחול יכול להביא לאיזון בגוף ולשיפור אצל החולה. הקשר בין מוסיקה לריפוי ידוע זה שנים רבות, והמומחים טוענים שצלילים נעימים לאוזן - השפעתם טובה לנפש.

ג. טיפול פסיכולוגי – נראה השפעה גבוהה במיוחד ביצירת מחלת המיגרנה והגברת ההתקפים, לכן טיפול אצל פסיכולוג מומחה, שיעזור למטופל להגיע לאיזון נפשי, יכול להיות די אפקטיבי.

מספר שיטות "לא קונבנציונאליות" והשפעתן

ישנן מספר שיטות לא קונבנציונליות לטיפול במיגרנה, שרובן ממסורות סין והמזרח:

א. אקופונקטורה (דיקור) - שיטה סינית עתיקה. הטיפול מבוסס על סדרת פגישות עם רופא, ואבחון על פי שיחה קצרה, הסתכלות על מצבו הכללי של האדם, הלשון ובדיקת הדופק. במהלך הטיפול מוחדרות מחטים לעומק של מספר סנטימטרים בנקודות מיוחדות בגוף. על פי הערכות, רוב המטופלים מקבלים השפעה חיובית מהטיפול ואף יש מחקרים רפואיים חדשים יחסית, שמוכיחים את יעילות השיטה. עם זאת אקופונקטורה איננה מרפאת מיגרנה, אלא במקרה הטוב מצמצמת את השפעתה ומשהה אותה.

ב. שיאצו – שיטה המבוססת על לחיצות באמצעות אצבעות, מרפקים, ברכיים וכפות רגליים. מדובר בטיפול רפואי שמטרתו להביא את הגוף לאיזון. הטיפול מתבצע באמצעות לחיצות על "מרידיאנים", ערוצי אנרגיה בגוף. הטיפול נועד להזרים את האנרגיה החסומה לכל הגוף.

ג. רפלקסולוגיה – שיטת טיפול ששורשיה בסין ובהודו. בשיטה זו הטיפול מבוצע על ידי לחיצות ועיסוי של נקודות שונות בכפות הרגליים ופעמים רבות מביא לשיכוך כאבים. במקרה של כאבי ראש ומיגרנה הנקודות הרלוונטיות סמוכות לכריות הבהונות.

ד. יוגה, טאי צ'י וצ'י גונג (טיפוח-תרגול) – שיטות אלה שהפכו בדרך כלל לתחביב לאנשי המערב, היו בעבר אורח חיים של ממש במזרח. המורים של שיטות מסוג זה מלמדים את האדם באופן כולל ומעמיק מהו, על פי הבנתם, אורח החיים הנכון בעולמנו, מהם הדברים שמותר ואסור לעשות. השיטות, הכוללות גם תרגילים פיזיים ולפעמים גם טיפול אנרגטי גם מרגיעות מאוד את המחשבה ומורידות לחצים. שיטות עתיקות אלה יעילות מאוד לטיפול בשורשי המיגרנה, והשפעתן רחבה אף הרבה יותר. כמובן ששיטות מסוג זה לא מתאימות לאופיו של כל אחד, אך בוודאי שאפשר לנסות.

ה. צמחי מרפא – צמחי מרפא מסוימים אמורים להיות יעילים בטיפול במיגרנה אם כי השפעתם לא פועלת על כל אחד. בין הצמחים: ריחן, לבנדר, קמומיל, חרצית, מליסה רפואית, סמבוק, נענע ועוד.

אם כל אדם יארגן נכונה את חייו, ימלא את חייו בעבודה מעניינת, אם נהיה יותר נעימים וחברותיים, אם חינוך ילדנו יתבסס על ערכי מוסר וכבוד לטבע ולזולת, אז כמות הסובלים ממיגרנה תקטן משמעותית וללא כל צורך בתרופות.

כתבות נוספות במדור מדע
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי מדע המיגרנה – סיבות ודרכי התמודדות

-->
Feedback Form