זקופנה - בירת החורף של פולין

אתרי סקי והרים מושלגים, כפרים מנומנמים ואגמים קסומים, כנסיות עתיקות ותושבים ידידותיים – טיול מושלג באזור הרי הטאטרה

23/02/2008 שוש להב - מיוחד לאפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

זקופנה פולין
בניינים בסגנון כפרי בזקופנה – צילום: ניסים סנואה
הרי הטאטרה הם ההרים הגבוהים ביותר בקרפטים, והם גם הרכס האלפיני היחיד בפולין. באזור כולו יש שפע של פסגות גבוהות ומצוקים סלעיים הצונחים בקו תלול אל אגמים קרחוניים. השלג במרומי הטאטרה אינו נמס כל השנה ומקנה להם מראה של הוד והדר.

למרגלות ההרים, בעמק בגובה 900 מטר מעל פני הים, שוכנת זקופנה וסביבה הרים המתנשאים לגובה של עד 2,300 מטר. יש המגדירים אותה עיירה ויש הרואים בה עיר, אבל כולם מסכימים שהיא יפהפייה ומקסימה וכל פינה בה קורצת לתיירים. זקופנה היא מרכז התיירות של הרי הטאטרה הפולניים ומשמשת כבסיס נוח ליציאה לטיולים באזור ולסקי. יש בה בתי מלון רבים, פנסיונים וצימרים בשפע. בעונה (חורף או קיץ) קשה למצוא בה אפילו חדר פנוי אחד.

הפנסיון בו שהינו – טוברוזה - נמצא סמוך למרכז, חמים ומסביר פנים. יש בו חדרים נעימים, חדר אוכל משפחתי, ג'קוזי וגינה, שהשלג צבע אותה בלבן. העצים הערומים התלבשו בצמר בהיר ובבוקר, לאחר לילה מושלג, לא ראינו את הרכב שלנו, שכוסה כולו בבגד לבן. איזה יופי!

במרכז זקופנה יש מדרחוב שוקק חיים ובו חנויות, מסעדות, דוכנים, כיכרות ונחל קטן זורם. תמיד ימצא מישהו שילבש בגדים מסורתיים של האזור ויזמין אותנו למשקה. בעיירה בתים שכאילו יצאו מהאגדות, כנסיות עתיקות ומודרניות, וביום ראשון בו מתקיימת המיסה, הן מתמלאות בתושבים, שמרביתם קתולים מאמינים.

המסעדות ברמה טובה, ברבות מהן יש אביזרים אופייניים למורשת הפולנית של האזור, ומתקיימים בהן מופעי מוסיקה, נגינה, שירה וריקוד פולקלוריסטי.

אתרי סקי והרים מושלגים

ענף הסקי בזקופנה קיים כבר למעלה ממאה שנים והיא נחשבת לבירת החורף של פולין. הפעילות בה מתרכזת בארבעה אתרי סקי מרכזיים העוטפים אותה, שאפשר למצוא בהם מסלולים כחולים ושטוחים המתאימים למתחילים וללומדים, מסלול אדום למתקדמים ושחור בדרגת קושי גבוהה.

לחלק ממסלולי הגלישה ניתן לעלות ברכבל, בכיסאות על כבלים, ברכב או ברגל. כל החלופות הן חוויה, והסקי עצמו הוא ה"סוכרייה". מהנה לראות את הגולשים על בגדיהם הססגוניים על רקע השלג הלבן ולצפות בתנועותיהם האלגנטיות על רקע הנוף המרהיב מסביב.

בין ההרים שכדאי "לכבוש" נזכיר את קספרובי היפה, ג'יוונט הגבוה שיש לו "נספח" בצורה של דמות "הלוחם הישן" ושימושקובה, ומולם גובאופקה שממנו משקיפים על הרי הטאטרה - נקודת תצפית נוספת נהדרת.

היערות העבותים, בעיקר של עצי אורן, המשתרעים על שטחים נרחבים ומכסים חלקים נכבדים מההרים והשלג שמשחק בהם בדומינו; הפסגות המציצות ונעלמות מבין העננים; השפיצים המחודדים היוצרים תצורות דמיוניות - כל אלו הם חגיגה למצלמה!

כפרים ממאות קודמות

אזור הרי הטאטרה, הקרוב מאוד לגבול הסלובקי, משובץ בכפרים קטנים, חלקם עתיקים, המשמרים את אורחות החיים של פעם ואת האווירה המסורתית. חוחווף הוא דוגמה לכפר כזה. בתי הכפר עשויים מעץ, מגולפים בקישוטים שונים, יש לידם אסמים וחוות עם בעלי חיים. לאורך הרחוב הראשי הם "מתחרים" ביניהם בייחודיות, בצבעים ובעיצוב.

בשכנות לחוחווף נמצא הכפר וויטוף ובו בתים נחמדים וכנסייה קטנטונת. קושצ'ליסקו הוא כפר נוסף, דרכו מטפסים עם הרכב להר גובאופקה, ממנו נשקף מראה עוצר נשימה. העמק למרגלותינו משובץ בגגות צבעוניים, ההרים המושלגים באופק והעין לא שבעה מהנוף. בכפר דמבנו מצאנו כנסייה צנועה מהמאה ה-15 שכולה עשויה מעץ, אז עצרנו וצילמנו, אלא מה? האזור הכפרי כה שונה מהערים הגדולות ברוגע, באופי האנשים, בלבוש, בבנייה, בנופים. והניגודים אלה מרתקים.

באזור הרי פייניני יש אגם מלאכותי מרהיב ביופיו, שנועד לקלוט את מי השיטפונות של נהר דונייץ. לגדותיו שתי טירות שכמו יצאו מהאגדות, האחת הרוסה - וצרשטיין (פולנית) והשנייה ניידז'צ'ה (הונגרית) בנויה בסגנון גותי ויש בה מוזיאון. הטירה משתקפת באגם וכך גם הבתים המקיפים אותו. מחזה מרהיב!

במזחלת לאגם הקפוא

בפארק לאומי טאטרה, בנקודה בה רכבים אינם רשאים לנסוע, מחכות מזחלות (כמו ב"ד"ר ז'יוואגו") רתומות לסוסים, שנוהגים בהן "גוראלים" (סייסים) עם בגדים אופייניים.

המטרה הייתה להגיע לשמורת מורסקו אוקו, בה יש אגם נסתר בין ההרים, בגובה 1,400 מטר ומעליו מתנשאים הרים גבוהים הרבה יותר.

אני מתעטפת היטב בשמיכות (מה שלא מצליח לעצור את הקור), והמזחלת מסיעה אותנו עד לאגם היפהפה, שקפוא כמעט כמונו. בשמורה מצאנו אגם קפוא, מבהיק ומבריק על רקע ההרים המושלגים. הקור מתגבר ואנו נמלטים אל המסעדה המחוממת, ללגום יין חם, אבל לא לפני שצילמנו את כל היופי הזה.

הטמפרטורות בעת הטיול שלנו באזור הרי הטאטרה נעו מאפס מעלות למינוס עשר. אנחנו "קופאים למוות" אבל מאושרים עד הגג. האצבעות כמעט נושרות לנו, אבל ממשיכים ללחוץ על כפתור הצילום. לא מצליחים לשבוע מהמראות, מהצבעים ומהגוונים: הצורות, ההרים, השלג, הנוף, הגולשים והאתרים. הצליח להם, לפולנים, עם מתנות הטבע האלה. עתה, כשחזרנו לישראל, קור של אפס מעלות מצחיק אותנו והשלג בחרמון הוא משחק ילדים. ככה זה כשחוזרים במצב רוח מרומם מטיול חורף בדרום פולין.
כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון זקופנה - בירת החורף של פולין

-->
Feedback Form