איקבנה - סידור פרחים נוסח יפן

אמנות סידור פרחים היפנית איקבנה לא מחקה את הטבע אלא מעניקה לפרחים חיים חדשים לאחר שנקטפו

30/08/2008 רדיו קול התקווה צרפת
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

איקבנה
מורה לאיקבנה מציגה איך מסדרים פרחים – צילום: אלדלברטו רוקה AFP
בתערוכה של איקבנה פגשנו את אן דה קסטלבג'אק והיא סיפרה לנו על אמנות שהיא מרגישה אליה קירבה גדולה.

קול התקווה: מה ההיסטוריה של איקבנה ביפן?

קסטלבג'אק: "אני שמחה לדבר על תחום אמנות שאני אוהבת מאוד. פירוש השם ביפנית הוא 'החיים החדשים של הפרחים'. איקבנה הגיעה ליפן מסין במאה השביעית. בסין איקבנה הייתה טקס הגשת מתנה לבודהא ורק נזירים עסקו באמנות הזו. כך שנזיר בודהיסטי היה זה שהביא את האמנות האיבקנה ליפן, שגם בה היא הייתה בהתחלה עסוקבעיקר של גברים. כיום האיקבנה בסין וביפן שונות מאוד זו מזו, הן התפתחו בדרכים שונות".

קול התקווה: באיזה מובן הן שונות היום?

קסטלבג'אק: "ביפן היא פשוטה יותר, הקווים טהורים יותר. האיקבנה הסינית שופעת ועמוסה יותר".

קול התקווה: ממה מורכב האיקבנה?

קסטלבג'אק: "האיקבנה היא סידור פרחים וענפים תוך שמירה על איזון המתאים ליחס הקיים בין השמים, האדם והארץ. הבסיס של האיקבנה הוא משולש עליו שמענו בעבר מבלי להבין ממש מה זה. הענף הגבוה ביותר מתאר את היחס עם השמים, הענף הבינוני, שעליו להיותשני שלישים מענף 'השמים' מסמל את האדם, ואילו הענף הקטן ביותר, שגובהו שליש מהענף השני ('האדם') מסמל את הארץ. היחס בין השלושה הוא למעשה חיפוש אחרי השלמות שאליה לא מגיעים לעולם, שכן השלמות אינה קיימת. שלמות של היחס בין השמים, האדם והארץ הייתה מביאה לשלום בעולם כולו והעדר עימותים".

קול התקווה: להרמוניה.

קסטלבג'אק: "כן, בדיוק להרמוניה, וזו בעצם המטרה שלנו".

קול התקווה: האם זה אומר שמשתמשים בשלושה פרחים או ענפים בלבד?

קסטלבג'אק: "בפירוש לא, אפשר להשתמש בקבוצות של ענפים. בתחילה כל הצרופים הם לא זוגיים 3,5,7 בשביל הפרחים, ואפשר להשתמש ביותר ענפים כיוון שאפשר לקשט עם ענפים קצרים".

קול התקווה: האם האגרטל חשוב?

קסטלבג'אק: "לאגרטל יש חשיבות עצומה, ואחת ההנאות באמנות הזו היא החשיבה: מה אשים באגרטל הזה? מובן שעיצוב הסידור באגרטל גבוה ועגול לא יהיה זהה לסידור עם אותם הצמחים והפרחים כאשר נשתמש באגרטל שטוח דמוי צלחת שבו נשים מעט מים. אגב, מים יכולים לבוא במקום הצלע השלישית של המשולש ולסמל את הארץ".

קול התקווה: האם זה מייצג את הייקום במובן מסוים?

קסטלבג'אק: "כן, אפשר להגיד כך".

קול התקווה: האם ניתן להשתמש בחומרים אחרים כמו אבנים.

קסטלבג'אק: "באסכולות העתיקות מאוד לא היו אלמנטים נוספים חוץ מפרחים וענפים, האבנים היו מוסתרות ושימשו לאחיזה בלבד. באסכולה שלנו, סוגטסו (Sogetsu), שנוסדה ב-1929 משתמשים בכל מה שרוצים, זכוכית, מתכות, פורצלן. סופו טשיגהרה, שכבר אינו בין החיים, הוא שייסד את בית הספר הזה. מהתחלה בית הספר שהקים היה שונה מהמקובל, כי הוא רצה להתנער מהקפדנות שאפיינה בתי ספר של הדור שקדם לו. כשפרצה המלחמה כבר לא היו מספיק חומרים והוא התחיל להשתמש בכל דבר שניתן היה למצוא, זכוכית, מתכות אך תמיד עם פרחים אמיתיים ולא פרחים מלאכותיים".

קול התקווה: כמה זמן את עוסקת באיקבנה ומה זה תרם לך?

קסטלבג'אק: "אני עוסקת בזה 15 שנה. לפני 16 שנה חוויתי דרמה קשה ביותר בחיי וכדי להתאושש מהאובדן הגדול, חברים שעסקו באיקבנה הזמינו אותי להצטרף אליהם. התרשמתי מאוד מהשינוי שחוללה בי היצירה האינטימית עם הפרחים, היא עזרה לי מאוד.

קול התקווה: וזה הרגיע אותך.

קסטלבג'אק: "כן, עובדים תמיד בשקט, השקט הוא הגורם ליחס המיוחד שיש לנו עם הפרחים. המורה שלי הייתה יפנית ואף על פי שלא דיברה מילה בצרפתית, היה לה כישרון לחלוק אתנו את כל הריגושים שניתן לחוות דרך אמנות האיקבנה.

המורה טשיגהרה אמר לנו פעם: 'כל אחד יכול לעסוק באיקבנה, בכל מקום ועם כל חומר'. כלומר, ניתן למצוא נשמה, פילוסופיה עמוקה ורוגע עצום עם כל סוג של חומר בו משתמשים באיקבנה".

איקבנה
סידור ותאורה מתאימים – צילום: חביה סוריאנו AFP
איקבנה
סידור פרחים בשיטת האיקבנה– צילום: יקטרינה מזקובה AFP

תגיות: יפן
כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון איקבנה - סידור פרחים נוסח יפן

-->
Feedback Form