הלבוש הסיני המסורתי - האן-פוּ

השתקפות האופנה בטקסי מעבר מילדות לבגרות בסין והסמליות בבגד הסיני המסורתי

04/09/2008 ליו יו-צ'י - אפוק טיימס
הקטן אותהגדל אותהדפסE-mail הגשת הכתבה

לפי התרבות הסינית המסורתית יש קשר בלתי ניתן להפרדה בין השמים, הארץ ובני האדם, ולכן בני האדם בהתנהגותם חייבים לציית לעקרונות קוסמיים. עקרונות אלה משתקפים גם בביגוד שמבטא גיל, מעמד ותפקיד בחברה.

בגד סיני מסורתי
נשים בלבוש סיני מסורתי מתקופת שושלת טאנג במצעד באוסטרליה - צילום: Jarrod Hall, The Epoch Times
הביגוד מוצא ביטוי גם במגוון של טקסים שונים לציון המעבר מילדות לבגרות שסינים עדיין נוהגים לקיים במקומות שונים בעולם. לכל טקס מאפיינים ייחודיים ולבוש מיוחד. באחד מהטקסים האלה שהתקיים לאחרונה בטייוואן, שִחזרו המשתתפים טקס מעבר עתיק שהיה נהוג בתקופת השושלות סונג ומינג, כאשר החלפת הלבוש הייתה חלק בלתי נפרד ממהלך הטקס ומהסמליות שלו.

הקנקן ומה שיש בו

הלבוש הסיני המסורתי, המכונה האן-פוּ, היה צורת הלבוש המקובלת של מרבית הסינים (הקבוצה האתנית האן) במשך אלפי שנים, כאשר כל שושלת מוסיפה את הגוון המיוחד לה. המאפיין הבולט של תלבושת האן-פוּ הוא שרוולים רחבים, צורת מעטפת של הבגד, כשהצד הימני הוא העליון ועוטף את הצד השמאלי, וקישוטים בשולי הבגד. המראה הכללי של הבגד הוא הרמוני, בעל טקסטורה ועיטורים מעודנים. אנשים נהגו גם לענוד תכשיטים, לחבוש כובעים ולנעול נעליים שלפיהם אפשר היה לזהות את מעמדם החברתי – הייתה מערכת כללי לבוש מוגדרת היטב לכל מעמד חברתי. טקס המעבר מילדות לבגרות מציג את הכללים האלו. במהלך הטקס המתבגרים לובשים שלוש מערכות לבוש ושלושה כובעים המסמלים שלושה היבטים בחייו של אדם שכל אחד מהם מאופיין בחובות חברתיים אחרים.

למה כובע


על הסמליות בבגד הסיני המסורתי

שרוולים רחבים – מסמלים את אופן ההתנהלות של "דרך השמים" שמהותה הרמוניה שלמות ומושלמות

 ימין על שמאל – צד ימין של הבגד העוטף את צד שמאל מסמל את העיקרון של יין ויאנג שבאים לביטוי בכל התופעות ביקום. יין הוא הצד המקבל, הפסיבי, הרך, והוא צד שמאל של הבגד המוכנס פנימה. יאנג הוא הצד הפעיל, החזק, והוא הצד הימני, של הבגד שעוטף את צידו השמאלי.

חגורה רחבה במתנים – מסמלת את הרעיון שתנועה קדימה או אחורה היא תמיד לפי עיקרון האיזון.

 כובע מארבעה חלקים – מסמל את ארבע עונות השנה.

 הבגד עשוי מ-12 חלקים – מסמל את 12 חודשי השנה באופן כללי הבגד הסיני המסורתי משקף את התרבות הסינית המסורתית שמדגישה אצילות וחן תוך הרחקת הוולגריות, והדגשת המשמעות הפנימית ומהות הקיום האנושי.

פושטים את הילדות

הטקס מתחיל בהחלפת בגדים: פשיטת בגדי הילדים ולבישת בגדים ייצוגיים הכוללים סרט רחב הכרוך סביב החזה וכיסוי ראש מבד שהם לבוש של מבוגרים המסמלים את המעבר לבגרות. עם המעבר לבגרות האחריות שעל בני הנוער לקחת על עצמם גדלה וכעת עליהם לנהוג לפי כללי ההתנהגות הנאותים.

השלב הבא הוא שינוי הלבוש לבגדים בצבע שחור, חגירת חגורת עור סביב המותניים וחבישת מגבעת מלומד על הראש. הלבוש האופייני לאדם מלומד מסמל שעל הצעירים שזה עתה נהיו לבוגרים להקפיד על מידות המוסר, על נועם הליכותיהם ולהתנהג כראוי.

בשלב השלישי מוסיפים אביזרי קישוט: חגורה ומגפי עור ופנקס שפקידים ששרתו את הקיסר נהגו להחזיק בצמוד לחזה בשעה שנפגשו עמו. לאחר מכן חובשים מגבעת מסורתית כמו זו שחבשו בעבר פקידים במשרה רמה. השלב הזה מסמל שהאדם גדל והתבגר והוא מתחייב להגן על ארצו.

אחרי שחתני וכלות השמחה הולבשו בכל בתלבושות, הם קיבלו על עצמם באופן סמלי את חובותיו של אדם בוגר. דרך הטקס המורכב משלושה שלבים ומשלוש תלבושות הם מתקבלים בצורה רשמית לחברה.

*הכותבת, ליו יו-צ'י, היא מנהלת האגודה לפיתוח התרבות והיצירה של לבוש סיני מסורתי (האן-פוּ).

כתבות נוספות במדור סגנון
עוררו עניין השבוע

עוד כתבות נצפות...

חדשות-ראשי סגנון הלבוש הסיני המסורתי - האן-פוּ

-->
Feedback Form