הרשמה לניוזלטר

ציידי אוצרות, היסטוריונים והרפתקנים חיפשו במשך מאות שנים את אלדורדו, עיר הזהב האבודה. המחשבה על עיר…

צוות מגזין אפוק | 11 באוגוסט 2015 | תרבות ואמנות | 3 דק׳

החיפוש אחרי אלדורדו, עיר הזהב האבודה

ציידי אוצרות, היסטוריונים והרפתקנים חיפשו במשך מאות שנים את אלדורדו, עיר הזהב האבודה. המחשבה על עיר מלאה בזהב, עושר ואוצרות הציתה את דמיונם של אנשים בכל העולם בתקווה למצוא את פלאי העולם העתיק ואת האוצר הכביר ביותר בעולם.

מקור הידיעות על אלדורדו הוא בסיפורי אגדה של בני שבט המואיסקה שהתיישבו בשני גלי הגירה גדולים בקולומביה. האגדות שלהם התפרסמו במאה ה-19 בספר ״אל קרנרו״ (El Carnero), של ההיסטוריון הקולומביאני חואן רודריגז פרילה ((Freyle, המספר את תולדות כיבוש דרום אמריקה על ידי הספרדים.

לפי אגדות אלה, בני המואיסקה נהגו לערוך טקסים מיוחדים בכל פעם שמלך חדש עלה על כס המלכות. באחד הטקסים היו מובילים את המלך לאגם גואטביטה, מפשיטים אותו מבגדיו, ומכסים את גופו באבקת זהב. אחר כך הוא היה עולה יחד עם משרתיו על רפסודה עמוסה בגושי זהב ואבנים יקרות, ושט ללב האגם. שם, במרכז האגם, המלך היה שוטף את גופו מאבקת הזהב, ומשרתיו היו זורקים את גושי הזהב והאבנים היקרות למים, כמנחה לאל של בני המואיסקה.

אוצרות זהב ואבנים יקרות שנזרקו לאגם | תמונה: Wikipedia

אוצרות זהב ואבנים יקרות שנזרקו לאגם | תמונה: Wikipedia

עבור בני המואיסקה השם אלדורדו לא התייחס לעיר מסוימת, אלא היה הכינוי למלך שעמד במרכז הטקס הזה. כינוי נוסף שנתנו למלך היה ״האחד המוזהב״. אבל לאורך השנים אלדורדו הפך לשם נרדף לעיר הזהב האבודה, ולמקום שבו אפשר להתעשר במהירות.

בשנת 1545, שני מחפשי אוצרות, קונקווידטאדורס לאזארו פונטה והרנן פרז דה קווסאדה, ניסו לרוקן את אגם גואטביטה ממימיו. בהתחלה הם באמת מצאו זהב לחופי האגם שבקולומביה, עובדה שהגבירה את תקוותם שאכן בתחתית האגם קבורים אוצרות בשפע. הם עבדו במשך שלושה חודשים עם פועלים שיצרו שרשרת של דליי מים שרוקנו מהאגם. אבל הם לא הצליחו לרוקן מספיק מים כדי להגיע לעומק האגם, וחזרו הביתה בידיים ריקות.

מחפשי אוצרות נוספים הגיעו לאגם גואטביטה כאשר ההערכה הייתה שבתחתית האגם קבורים אוצרות זהב בשווי של עד 300 מיליון דולר, אבל שוב כולם חזרו הביתה בידיים ריקות. כל החיפושים נעצרו בבת אחת כאשר ממשלת קולומביה הכריזה ב-1965 על האגם כאזור מוגן.

אבל בכך לא הסתיימו החלומות על אלדורדו. עם הזמן, ככל שהאגדות עליה עברו תהפוכות וגלגולים, כך גם השתנו השמועות על המיקום של אלדורדו והחיפושים אחריה התרחבו לכל אמריקה הלטינית.

בשנת 1595, כאשר פשטו שמועות שאלדורדו נמצאת באגם פארים (Parime) במדינת גיאנה (Guyana) בדרום אמריקה, הפליג סיר וולטר ראלי (Raleigh), מאנגליה בכוונה לחפש את העיר האבודה ולהקים התיישבות אנגלית בחצי הכדור הדרומי. פיסות הזהב שמצא במהלך החיפושים עודדו אותו להמשיך במאמציו ביתר נחישות. הוא חזר הביתה כשהוא ממשיך לשאת את החלום של אלדורדו.

מפה עתיקה שבמרכזה אגם פארים שלפי השמועות אלדורדו שכנה לחופיו

מפה עתיקה שבמרכזה אגם פארים שלפי השמועות אלדורדו שכנה לחופיו

תמונה: Martin St-Amant

תמונה: Martin St-Amant

אחרי יותר מעשרים שנה חזר ראלי שוב, הפעם יחד עם בנו, כדי להמשיך בחיפושים. הפעם החיפושים הסתיימו בטרגדיה כפולה. בנו נהרג בעימות עם הספרדים וראלי שחזר לאנגליה הוצא להורג משום שהפר את צו המלך ג׳יימס להימנע מעימות עם הספרדים.

הניסיון האחרון למצוא את אלדורדו התרחש ב-2001. ארכיאולוג איטלקי בשם מריו פוליה מצא מסמך משנת 1600 שהכיל תיאורים של עיר שעשויה להיות אלדורדו. היא שוכנת בפרו, באזור שבו נמצאו כלי עבודה ועדויות למבנים. אבל אלדורדו נשארה תעלומה נסתרת.

האם יש עיר כזו מלאה בזהב ובאוצרות, או שזו פשוט רק אגדה?

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
“הפכתי למאסטר במחשבת שי ג’ין-פינג”

כריס צ'אפל

ד "ר קווין קאריקו חי שנים רבות בסין. הוא כתב שני ספרים על היסטוריה ועל הפוליטיקה של סי. כיום הוא מרצה ללימודי...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

תחקיר: משולש הכוחות טראמפ–FBI–רוסיה

ג’ף קרלסון

ב-31 ביולי 2016 פתח האף-בי-איי בחקירה שכונתה "הוריקן אש צולבת" (Crossfire Hurricane). מטרת החקירה הייתה לבדוק האם אנשים...

מסע בעקבות התרבויות האבודות

רקפת תבור

כשהתיאולוג הגרמני, גוסטב דייסמן, הוזמן ב-1929 לספריית ארמון טופקאפי שבאיסטנבול כדי לקטלג את המסמכים שנותרו פזורים בה לאחר...

סוד הספירלות

רקפת תבור

ספירלה היא אחת מתבניות הטבע המעניינות ביותר. אפשר למצוא ספירלות כמעט בכל מקום: באצטרובלים, בשבלולים בזירעונים של פרח החמנייה, בסופות טרופיות כמו...

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

לאן נעלמים אנשים בפארקים הלאומיים של ארה”ב?

יערה ארגוב

"העצים היו בשלכת והצבעים היו בשיא יופיים", תיאר אלן אטנדרו, בעליו של אתר הנופש "פודר ריבר"...

הפקולטה לנסים: האנשים שנרפאו ממחלות חשוכות מרפא

דינה גורדון

החיים היטיבו עם קלייר האסר. היא אהבה את עבודתה כמנהלנית רפואית למרות השעות הארוכות...

שתפו: