הרשמה לניוזלטר

כשהאנייה עמדה להגיע לרציף, היא החלה לשמוע את ליבה דופק בחוזקה. ההתרגשות שחשה הייתה מהולה בבלבול….

מאיה מזרחי | 14 באפריל 2016 | תרבות ואמנות | 5 דק׳

“הי גאון, הנה הסקרלט שלך”

כשהאנייה עמדה להגיע לרציף, היא החלה לשמוע את ליבה דופק בחוזקה. ההתרגשות שחשה הייתה מהולה בבלבול. “ומה אם שכח אותי כבר?”, חשבה בדאגה שהתחלפה בחיוך כשנזכרה בשיחתם האחרונה, שבה התוודה שוב על אהבתו הגדולה וחיזק אותה בהחלטה לנסוע לאמריקה ולהצטרף אליו.

אף על פי ששיחק באותם ימים בסרט “אנקת הגבהים” והיה עסוק בפילוס דרכו בהוליווד, הוא ידע כמה היא רצתה להשיג את התפקיד הנחשק ביותר שהוצע היום בהוליווד ועודד אותה להגיע מאנגליה ולנסות להתקבל אליו.

היא ירדה מהאנייה וראתה אותו מחכה לה עם זר פרחים. “הוא יפה יותר ממה שזכרתי”, אמרה לעצמה ופילסה את דרכה אליו במהירות.

“סקרלט אוהרה של ממש”, אמר בצחוק לורנס אוליביה כשנשא אותה בזרועותיו. “מה פתאום?” אמרה, “היא ואני לא יכולות להיות שונות יותר”. אוליביה חייך וחיבק את ויויאן בחוזקה. “התגעגעתי אליך”.

מתוך הסרט "חלף עם הרוח" | Public Domain/Wikipedia

מתוך הסרט “חלף עם הרוח”
| Public Domain/Wikipedia

הם נכנסו למכונית הפתוחה של אוליביה והחלו לנסוע. “לארי, דרלינג, לאן אנחנו נוסעים?”, שאלה ויויאן בחיוך גדול. “הביתה, חשבתי שתרצי להתרענן קצת מהנסיעה”.

“לא, לא, מה פתאום, סע בבקשה ישירות לסוכן שלך, עלינו למצוא דרך להיפגש בהקדם האפשרי עם המפיק דיוויד סלזניק”.

היא הכירה את המונולוגים מהספר “חלף עם הרוח” בעל פה. היא הכינה את עצמה לתפקיד סקרלט כבר במשך שנים, עוד לפני שהפך לסרט, והאמינה בכל ליבה שהתפקיד הוא שלה. “דרלינג, אנא התכונני גם למצב שבו לא תתקבלי. קשה יהיה לי לראותך מאוכזבת”, אמר אוליביה בדאגה.

“אל תדאג, לא אהיה מאוכזבת, יש דברים שאתה פשוט יודע אותם”, אמרה בחיוך, וחשה בליבה שוב מתחיל לפעום בחוזקה.

כשהגיעו למשרדו של מיירון סלזניק, הסוכן של אוליביה ואחיו של מפיק הסרט דיוויד, הוא שמח לראותם ואמר שיעזור. למחרת הוא לקח אותה לסטודיו מבלי להודיע מראש לאחיו על בואו. “איפה דיוויד”, שאל את אחד הניצבים, “הוא באמצע צילומים של סצנה קריטית, של השריפה באטלנטה”, ענה, “אבל אי אפשר להפריע לו עכשיו”.

“בואי איתי”, אמר לויויאן, שבאה לבושה כמו סקרלט אוהרה. הצוות בדיוק יצא להפסקה, הם ראו את דיוויד יושב על כיסא, מתבונן בלהבות של הסצנה שכבר התחילו לדעוך. מיירון לקח את ויויאן בידו, הציב אותה על רקע התפאורה ומול דיוויד, ואמר: “הי גאון, הנה הסקרלט שלך”.

ויוויאן לי בתפקיד סקרלט אוהרה | Public Domain/Wikipedia

ויוויאן לי בתפקיד סקרלט אוהרה | Public Domain/Wikipedia

סלזניק חיפש נואשות את השחקנית הראשית לסרט החדש שלו שהאמין שיהפוך “לסרט הגדול ביותר של כל הזמנים”. הצילומים כבר החלו, כל השחקנים כבר נבחרו ורק ה”סקרלט אוהרה” שלו לא נמצאה. לאחר שהוציא משלחות לדרום ארה”ב כדי לערוך אודישנים למאות שחקניות דרומיות, התייאש והחל לבחון את השחקניות הגדולות של הוליווד. כולן היו בסדר, אף אחת לא הייתה מספיק טובה.

הליהוק של ויויאן לי לתפקיד עורר תגובות בקרב הציבור. “כיצד שחקנית בריטית אצילה ולא ידועה, תשחק בתפקיד סקרלט?”, תהו המבקרים. אך ויויאן מיד ניגשה לעבודה, היא למדה לדבר עם מבטא דרומי ועברה קשיים נפשיים ופיזיים רבים. היא עבדה ימים שלמים ושיחקה בתלבושות כבדות תחת אור המצלמות באמצע הקיץ. סלזניק החליף כמה בימאים, פיטר צלמים ושינה את התסריט מספר פעמים, שינויים בהם היא עמדה בגבורה. למרות התשישות והעייפות היא הייתה יפה ותוססת תמיד.

* * *

כשהווילון נפתח היא החזיקה בחוזקה בידו של אוליביה. בזמן שאחרים התבוננו בה משחקת על המסך, היא התבוננה בפניו של אוליביה בניסיון לפצח את מחשבותיו. הוא מידי פעם חייך אליה ואז המשיך לצפות בסרט ברצינות. כשתם הסרט, ראשה הסתחרר ממחיאות הכפיים ומהמהירות בה אחז דיוויד בידה והוביל אותה ואת שאר השחקנים אל הבמה. היא ידעה שחייה השתנו לתמיד.

“היית נהדרת דרלינג”, נשק לה אוליביה על המצח. כשהגיעו לבית המלון, הוא שיחרר את הצווארון והלך לשבת על הכורסא כדי להוריד את נעליו. “אתה באמת חושב כך?”, שאלה ויויאן כשהיא רצה אחריו בשמלתה המפוארת. “נו בוודאי, לא ראית את תגובות הקהל?” ענה בחיוך. “תגובות הקהל לא מעניינות אותי”, אמרה בקול נעלב, “היית שקט באופן חריג כל הדרך לכאן, איך אוכל שלא לדמיין שאתה חושב את הנורא ביותר?”.

“הרי את יודעת בעצמך שהיית מהממת, יותר ממהממת, אז תפסיקי לסחוט ממני מחמאות”, אמר ברגש ובעצבנות.

“לארי, מה קרה? מה עשיתי?”

“לא עשית כלום, תעזבי אותי במנוחה”.

פגועה ועצבנית היא ניגשה לחדר האמבטיה להחליף את בגדיה ולהסיר את האיפור. אבל כשהתבוננה במראה היא יכלה רק לחייך: “עשיתי זאת ואף אחד לא יקח את זה ממני”.

כשיצאה, היא מצאה את אוליביה רדום על הספה ונישקה אותו על שפתיו. “ויויאן, אני אוהב אותך”, אמר. “אני יודעת”, ענתה. “והיית נפלאה הערב. נפלאה יותר ממה שאני אוכל אי פעם להיות על המסך”.

“בוא נחזור הביתה לארי, לאנגליה”, אמרה והניחה את ראשה בחיקו.

הסיפור האמיתי

הכול כבר היה מוכן לסרט שנועד להיות “הסרט הגדול של כל הזמנים”, מלבד הפרט החשוב ביותר – השחקנית שתגלם את דמותה של סקרלט אוהרה. המפיק דיוויד סלזניק שלח צוותים לדרום ארה”ב, שיערכו אודישנים לשחקניות הטובות ביותר, אבל לא מצא את מה שרצה. הוא החל את צילומי הסרט, בתקווה שהשחקנית תימצא בעתיד הקרוב. וכך היה.

השחקנית ויויאן לי שיחקה בתיאטראות בלונדון, אך הייתה עדיין שחקנית לא ידועה. היא קראה כמו כל דוברי האנגלית בעולם את הספר “חלף עם הרוח”, כמה שנים לפני שהחליטו להפכו לסרט, וכבר אז ידעה שהיא רוצה בכל מעודה לגלם את תפקיד סקרלט. היא הכירה קטעים שלמים מהספר, והתכוננה לתפקיד מבלי שהייתה מיועדת אליו. כששמעה מאהובה, השחקן לורנס אוליביה, שמחפשים את השחקנית הראשית לסרט, החליטה שתגיע לארה”ב ותנסה להתקבל לתפקיד.

סוכנו של אוליביה, מיירון סלזניק, אחיו של המפיק, הביא אותה לסט הצילומים כשצילמו את הסצנה של שריפת אטלנטה. היא התקבלה לתפקיד ועבדה קשה עד שחוותה תשישות פיזית ונפשית גדולה מאוד. כשהסרט יצא לאקרנים היא הפכה בתוך לילה אחד לכוכבת הגדולה ביותר של הוליווד.


* הדיאלוגים והמחשבות הכתובים בסיפורים הם מפרי דמיונה של המחברת ומבוססים על כתביו של האמן

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

מדריך השדה לאסטרטגיות ולטקטיקות מנהיגות של קצין ב”אריות הים”

מאיה מזרחי

שיעור א' - תתנתק המחלקה של ג'וקו וילינק (Jocko Willink), בחור צעיר שהצטרף...

מרפא העסקים: היזם שמגלה בעיות על פי הפירמידה של מאסלו

מאיה מזרחי

שתי החברות הראשונות שהקים מייק מיכאלוביץ', יזם וסופר אמריקני, נחלו הצלחה רבה ונמדדו בשווי...

איך לשלוט בחלומות שלנו

צוות מגזין אפוק

זו הייתה שעת בוקר, השעון המעורר צלצל בחוזקה וטים פוסט, דוקטורנט הולנדי צעיר, ניסה טריקים שונים שיאפשרו לו להישאר בתוך החלום שבו...

חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

“הילדים שלנו לא צריכים להיות מאושרים”

מאיה מזרחי

הפילוסוף ד"ר שמעון אזולאי, מרצה מבוקש המופיע בתוכניות רדיו וטלוויזיה, לא דומה לאף דוקטור לפילוסופיה שרגילים...

אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

אמנות הצמצום

מאיה מזרחי

ז׳אן פייר דה ויליה, או בקיצור JP, הוא אחד ממאמני הכושר העשירים ביותר בעולם, אף על פי שקרוב לוודאי מעולם לא שמעתם עליו. אולי כי יש לו רק שמונה לקוחות...

שתפו: