הרשמה לניוזלטר

שיפור עצמי מתחיל במקום שבו אנחנו נמצאים. פשוט? מתברר שלרובנו אין שמץ של מושג איפה זה נמצא

יניב ניצן | 9 במרץ 2014 | פסיכולוגיה | 3 דק׳

טקטיקה נגד אשליה

לאחר שסיים את התואר ב-MIT החל מיכאל דה לה מאזה לגלות עניין רב במשחק השחמט. התחביב הפך להנאה והוא החליט להשתתף בתחרויות. אחרי תקופה מסוימת התאכזב דה לה מאזה לראות שדירוג השחמט שלו לא עולה ושהוא נשאר בערך באותה רמת ניקוד. לכן הוא חיפש אחר דרך לשפר את עצמו ולעלות בדירוג שלו.

דירוג – כרטיס הביקור בשחמט

בשחמט יש שיטת דירוג שמספרת לך ולכל הסביבה שלך כמה אתה טוב במשחק. הדירוג נקבע במספר שניתן לכל שחקן ומתעדכן אחת לכמה חודשים. למספר הזה קוראים: מד כושר. מד הכושר יכול לנוע באזור 1400-1300 לשחקנים ברמת חובב ועד 2800-2700 לטובי השחקנים בעולם.

חישוב מד הכושר מבוסס על שיטה מדויקת. במילים פשוטות, אם שחקן מנצח מישהו ברמתו הוא מקבל תוספת של נקודות למד הכושר לפי הניקוד היחסי של היריב. אם שחקן מפסיד, מד הכושר יורד בהתאם.

לשחקני שחמט חשוב מאוד מד הכושר שלהם. מי שהיה אלוף העולם, וישוואנתן אנאנד, מספר על שיחה עם אשתו כשהגיעו לבית מלון בשוויץ. אשתו של אנאנד עדכנה אותו: “שמתי כמה פריטים יקרים שלך בכספת – הקוד הוא כזה שיהיה לך קל לזכור, זה 2706, כך שתוכל לקחת בכל זמן מה שאתה צריך”. אנאנד שתק לרגע. הוא קצת נפגע מגובה המספר שאשתו בחרה לקוד הכספת והשיב לה: “ובכן, 2706 הוא לא מד כושר כל כך גבוה. לרוב, זה שייך לשחקנים הקרובים למקום החמישי עד העשירי בעולם”. והוסיף, “אני לא רואה סיבה טובה מדוע אני אמור לזכור את המספר הזה”. אשתו של אנאנד הביטה לעברו המומה לגמרי, וענתה לו בשקט: “27 ביוני. זהו יום הנישואין שלנו”.

האשליה הגדולה

בשנת 2008 ערכו חוקרים ניסוי בקרב שחקני שחמט שהשתתפו בתחרויות. במסגרת הניסוי התבקשו השחקנים לענות על שתי שאלות. הראשונה הייתה: “מהו הדירוג הרשמי העדכני שלך בשחמט?”

כמעט כל המשתתפים ידעו את דירוגם המדויק ואלו שלא דייקו טעו בנקודות בודדות. השאלה השנייה הייתה: “מה אתה חושב שהדירוג שלך צריך להיות כך שישקף את הכוח האמיתי שלך?” זו הייתה אמורה להיות שאלה קלה יותר. הדירוג נמדד רק לפי תוצאות השחקן. כלומר, התשובה המתבקשת היא: “הדירוג שאמור להיות לי הוא הדירוג שיש לי כעת”.

75 אחוז מהשחקנים האמינו שהדירוג שלהם נמוך מדי. בממוצע חשבו המשתתפים הללו שאם יפגשו שחקן עם דירוג שווה הם אמורים לנצח כפול ממספר המשחקים שהיריב יוכל לנצח.

הביטחון המופרז של השחקנים, למרות המצב בפועל בעולם הממשי, נובע מתוך אשליה רווחת בתפיסה האנושית שלנו. פסיכולוגים מכנים אותה: אשליית הביטחון. זוהי אשליה הגורמת לנו להפריז ביכולתנו ולהעריך יכולות של אחרים על סמך הביטחון, או חוסר הביטחון שהם מציגים. בנוסף, נמצא שככל שהשחקן חלש יותר הערכתו בנוגע לכוחו הייתה מופרזת יותר. ניסויים שנערכו בתחומים אחרים הגיעו לממצאים דומים.

יש גם פתרון. התגלה שהדרך לשנות את בטחונו המופרז של אדם בנוגע לתחום מסוים היא לעזור לו להעלות את רמת המיומנות שלו. ככל שהמיומנות עולה נוטים להבין את מורכבות המשימה ואשליית הביטחון פוחתת.

נוסחה לשיפור אמיתי

חזרה לדה לה מאזה. אותו חובב שרצה לשפר את עצמו וגילה שהוא דורך במקום. הוא הבין שעליו ללמוד כדי להתקדם. דה לה מאזה למד הרבה חומר שחמט מספרים, וזה עזר לו בכלום. התוצאות בתחרויות נותרו אותו הדבר.

בנקודה הזו אמורה הייתה להגיע אשליית הביטחון. הרי הוא כבר הפך לידען. אך לדה לה מאזה היה יתרון על הסובבים אותו. הוא היה מסוגל להבין בדיוק באיזו נקודה הוא נמצא. אם אין תוצאות חבל לספר סיפורים. הוא החליט להמשיך לחפש מיומנות שתוביל אותו להצלחה.

בעקבות המלצה שקיבל הוא החל לעבוד עם ספר מפורסם שנקרא “כיצד להעריך מחדש את השחמט שלך”. הספר היה מלא בתוכן שהוא לא הכיר. הוא שמח מאוד והרגיש כי סוף סוף מצא מכרה זהב. לאכזבתו, התוצאות נותרו זהות.

הוא שוב חיפש גישה אחרת, ומצא. תרגול מסיבי של תרגילי טקטיקה. תרגילים שמטרתם להגביר את המיומנות השחמטאית. דה לה מאזה הכין תוכנית לתרגול מאסיבי והמשיך להשתתף בתחרויות.

הוא עלה בדירוג במהירות שיא. הצלחה מטאורית של ממש. הצלחתו הגיעה לאחר ששילב בין שלושה גורמים: 1. הוא הבין בדיוק היכן הוא נמצא 2. הוא מצא דרך יעילה להגדיל את מיומנותו בתחום 3. הוא עבד קשה. דה לה מאזה הוציא ספר: “שיפור מהיר בשחמט”, שהפך לפופולרי מאוד והצית דיון סוער סביב הדרך הנכונה לשיפור עצמי.

לאחר שזכה במקום הראשון בתחרות וגרף פרס של 10,000 דולר, הוא החליט לפרוש משחמט תחרותי. הסיבה הייתה פשוטה. הוא שוב הבין בדיוק היכן הוא נמצא. לדבריו, כדי להמשיך להשתפר כעת הוא יצטרך לעבוד קשה באמת.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
נתי טוקר מדה-מרקר מראיין את מגזין אפוק – הראיון המלא

צוות אפוק

בתחילת אוקטובר החליטה מ', כתבת צעירה מדה-מרקר, להתחזות לעובדת בחברת תרופות ו-ויטמינים...

המהלך הבא במשחק השחמט העולמי – מארס 2020

איל לוינטר

ארצות הברית תחפש אסטרטגיה חדשה מול איראן 1ארה"ב ואיראן מסתובבות במעגל שאין לו מוצא ברור: ארה"ב אינה מוכנה...

השורשים המפתיעים של הקומוניזם

כריס צ'אפל, צוות אפוק

פרק א' - איך הכול התחיל כבר 11 שנה שהעיתונאי ג'ושוע פיליפ חוקר את מקורות הקומוניזם וההשפעות שלו במערב, ובכל פעם הוא מגיע לגילויים...

תחקיר: מאחורי הקלעים של הארגון האנרכיסטי שמאיים לפרק את הסדר החברתי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, יאן יקיאלק

"יש לכם הזדמנות 'לנגוס בי' לפני שהבוזזים יספיקו לקבור אותי עמוק באדמה",...

אמנות הטיעון וההטעיה

איל לוינטר

באמצע אוגוסט האחרון טען בפייסבוק איש עסקים סיני המתגורר בישראל כי "קוביד 19 לא הגיע במקור מסין. הממשלה הסינית אמנם הייתה זו...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

תחקיר: משולש הכוחות טראמפ–FBI–רוסיה

ג’ף קרלסון

ב-31 ביולי 2016 פתח האף-בי-איי בחקירה שכונתה "הוריקן אש צולבת" (Crossfire Hurricane). מטרת החקירה הייתה לבדוק האם אנשים...

“הפכתי למאסטר במחשבת שי ג’ין-פינג”

כריס צ'אפל

ד "ר קווין קאריקו חי שנים רבות בסין. הוא כתב שני ספרים על היסטוריה ועל הפוליטיקה של סי. כיום הוא מרצה ללימודי...

שתפו: