הרשמה לניוזלטר

נולד מתוך הרי הגעש של האוקיאנוס האטלנטי ועל גבול החוג הארקטי, איסלנד הוא אי מלא הפתעות ומסתורין

רועי גליץ | 23 במאי 2014 | תרבות ואמנות | 3 דק׳

איסלנד – האי הצעיר בעולם

הים הצפוני סער וגעש, ענני סערה אפורים-כהים כיסו את השמים לחלוטין. צוות האונייה הוויקינגית הרחבה טולטל כקליפת אגוז, אך נלחם במשוא פנים ובלהט לב באוקיאנוס הרחב. חוץ מאגדות עם שהם שמעו, הם לא ידעו מה ימצאו כשיגיעו ליעדם. השמים התבהרו והרים גבוהים מכוסי קרחונים התגלו מעל האופק. ״ארץ הקרח״ הם קראו לה – איסלנד.

ההיסטוריה של איסלנד מתחילה הרבה לפני הגעת האדם. האי של איסלנד נולד לפני כ-20 מיליון שנה והינו חלק מהרכס המרכז אטלנטי. החלק המזרחי הינו חלק מהלוח האירופי והחלק המערבי של איסלנד שייך ללוח האמריקני. השניים ממשיכים להתרחק זה מזה, ואיסלנד עדיין ממשיכה להיווצר כשהרי געש מתפרצים תדיר ופולטים מַגמה מותכת מלב כדור הארץ. אתם ודאי זוכרים את ההתפרצות האחרונה של הר הגעש Eyafjallajökull ב-2010 אשר השאירה חותם על כל אירופה כשקרקעה את כל התנועה האווירית ביבשת.

פאפין (תוכי ים אטלנטי) שמיליונים מסוגו מאלכסים את איסלנד לקיץ

כנסיית בריידוויק (Breidavik) בדרך ללאטראבירג (Latrabjarg)

אף על פי שהיא נושקת לחוג הארקטי, איסלנד היא בית למזג אוויר הרבה יותר נוח מכפי שהייתם מצפים, עקב אספקה מתמדת של מים חמימים בזכות זרם הגולף. מספר קרחוני ענק מכסים את ההרים ברחבי האי ומספקים הזדמנויות נדירות לחזות בנופים עוצרי נשימה, אך אין עדות ברורה יותר להתחממות הגלובלית מנסיגת אותם ענקי קרח ממקום אחיזתם בהרים ובעמקים.

כמה מתופעות הטבע הייחודיות ביותר בכדור הארץ מתרחשות באי הקטן בצפון האטלנטי: החל משמש החצות בלילות הקיץ וזוהר הקוטב הצפוני בשמי הלילה החורפיים, דרך תופעות גיאולוגיות כגייזרים, התפרצויות געשיות ורעידות אדמה, ועד לנדידת מיליוני עופות לקניהם על מצוקי האי. כל עונה באיסלנד מציגה אי שונה לחלוטין, כל עונה והקסם שלה.

בין נופים עוצרי נשימה בחצי האי סנייפלסנס במערב איסלנד לקרחונים הנשטפים לאוקיאנוס ביוקולסארלון במזרח האי, תוכלו למצוא כמעט את כל התופעות הגיאולוגיות האפשריות: מעטים יודעים שכל הגייזרים בעולם קרויים על שם הגייזר הראשון שהיה מוכר לאדם המערבי, זה שנמצא בישוב גייזר באיסלנד; בריכות גיאו-טרמיות טבעיות עם מים המחוממים מבטן האדמה כגון לנדמנאלאוגר; משקעי סלעים צבעוניים מהתפרצויות געשיות קדומות; ובקיעים עמוקים שחורצים את הנוף. כל מה שצריך זה לפתוח את העיניים ולהבין מה הן רואות. רבדים על רבדים של היסטוריית כדור הארץ נחשפים בפניכם.

עם שטח של קצת יותר ממאה אלף קילומטרים רבועים (פי חמישה מישראל) ואוכלוסייה של כ-320 אלף תושבים (כמספר תושבי חיפה), אתם יכולים להבין שצפיפות אוכלוסין היא לא בעיה רצינית כאן. רמת החיים באיסלנד גבוהה מאוד ורוב האוכלוסייה מתרכז באיזור העיר רייקייאויק, בירתה ומרכז תרבותה. כביש טבעתי אשר מספרו 1, מקיף את האי ומקשר בין שאר היישובים הפזורים לאורך חופיו. למרות ואולי בזכות האוכלוסייה המצומצמת בראשית ימיה, איסלנד מתהדרת בפרלמנט הראשון בעולם המודרני, ה”אלת׳ינג”, אשר נוסד בשנת 960 לספירה, ובמורשת מכובדת של אנשי רוח מקרב שורותיה.

עופות ים הם הבסיס לרוב המערכת האקולוגית של איסלנד

במסעותיי באיסלנד הגעתי לקצה הצפון מערבי של האי, לנקודה המערבית ביותר באירופה – לטראביורג. שם הגעתי למצוק עצום המשמש אזור קינון למיליוני עופות פאפין (Puffin), אחד ממיני העופות האהובים עליי ביותר בעולם. מבט חטוף כבר יגלה מדוע. הן נראות מעט דומות לליצן עצוב, חמודות כל כך שקשה להתאפק. נשכבתי על הדשא, כשהרוחות המערביות נושבות בעוצמה והצלחתי להתקרב למרחק סנטימטרים בודדים מהחמודים האלו, בעודם מסתכלים עליי במבט העצוב והתוהה.

לאיסלנד מומלץ להגיע בחודשי הקיץ, בין סוף יוני לספטמבר, בתקופה בה הכבישים מפונים מהשלג ומזג האוויר חמים ונעים (יחסית). השכרת רכב שטח תאפשר לכם לחקור את לב האי של איסלנד ולהגיע לאיזורים מדהימים שאינם נגישים לרוב המטיילים, אך קחו בחשבון שצריך להבין בנהיגת שטח ולחצות לא מעט נחלים זורמים בדרך. בשאר חודשי השנה, איסלנד מציגה נוף לבן, קפוא ושונה לחלוטין. יש לו הקסם שלו, אך נדרשת הכנה מעמיקה הרבה יותר והתמודדות שונה לגמרי עם תנאי מזג האוויר הקשים.


רועי גליץ:
www.roiegalitz.com
www.facebook.com/roiegalitz

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מדוע יש רוע בעולם?

חיים נבון

בשנת 1945 חפרו שני אחים מצרים ליד העיר נאג' חמאדי (שבמצרים), כדי למצוא דשן לשדה שלהם. הם מצאו אוסף עתיק של פפירוסים מהמאות השנייה והשלישית לספירה...

הקשר בין ריסון מיני להתפתחות החברה

רקפת תבור

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, בתקופה שבה זיגמונד פרויד עורר דיון בעולם הפסיכולוגיה לגבי השלכותיו המכריעות...

מסע בעקבות התרבויות האבודות

רקפת תבור

כשהתיאולוג הגרמני, גוסטב דייסמן, הוזמן ב-1929 לספריית ארמון טופקאפי שבאיסטנבול כדי לקטלג את המסמכים שנותרו פזורים בה לאחר...

שיעורים לחיים מהקלאסיקות הגדולות

צוות אפוק

1 אהבה, חמלה ומה שביניהן מאת איל לוינטר מרבית בני האדם מייחלים לאהבה ומהרהרים בה, בין אם זה נער מתבגר המרגיש...

הכוח המסתורי שאומר לכם איך לחשוב ומה לומר

איל לוינטר

בתחילת פברואר, כאשר עלה החשש כי מגפת הקורונה עלולה להגיע לאיטליה, הועלתה האפשרות להכניס לבידוד סינים שהגיעו...

זה בעצם הפוך: מדוע שוויון הוא עיקרון שגוי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, רקפת תבור

יער האמזונס שבדרום אמריקה הוא אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בעולם. מדענים קטלגו בו כ-16,000 זנים...

מה קורה אחרי שמתים?

דינה גורדון

אנחנו לא אוהבים לדבר על מוות. אנחנו בפרט לא אוהבים לדבר על המוות שלנו עצמנו. הנושא נחשב למפחיד – כמעט טאבו. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קיימת בנו...

איך יודעים שאלוהים קיים

מאיה מזרחי

שני חוקרים יצאו לטייל בג'ונגל והגיעו לקרחת יער. שם הם הבחינו בגינה שצומחים בה פרחים ועשבים רבים. חוקר אחד אמר לשני: "אין לי שום...

שתפו: