הרשמה לניוזלטר

אחרי שחי במערה ובאוהל במשך שלוש שנים, החליט רון מלצר לחזור לציוויליזציה ולהקים במצפה רמון “גן יער”– גן ילדים הפועל במרחב הפתוח.

רון מלצר | 21 בספטמבר 2017 | פסיכולוגיה | 2 דק׳

מודל של גן חדש

 כשהגעתי לראיין אותו בינואר 2016, שהו בגן 34 ילדים בגיל שלוש עד שש. הגן הוא למעשה מתחם גדול שחורשה דלילה מסמנת את גבולותיו משני צדדים, ומשני הצדדים האחרים גבעות תלולות סלעיות.

בגן הזה יש מרחב עצום והרבה אוויר נקי. אין צעצועים מפלסטיק, אין משחקי קופסה והילדים לא חוששים להתלכלך בבוץ ובחול. המבוגרים, מלצר ושתי גננות נוספות, במרחק מה מהילדים, משגיחים מרחוק, לא מתערבים במשחקים, והילדים ממעטים לקרוא לעזרתם, שקועים לגמרי במשחקים שלהם.

“כשהילדים שוהים הרבה זמן בחוץ הם לומדים איך מתמודדים עם איתני הטבע, איך אפשר לשחק בלי צעצועים, ובעיקר הם לומדים שהם יכולים לסמוך על עצמם ועל היכולות שלהם למצוא פתרונות לכל אתגר שהחיים יביאו״, אמר לי מלצר.

צילום: אלכס גורביץ׳

צילום: אלכס גורביץ׳

בשנה וחצי האחרונות, מאז שפורסם לראשונה מסמך שכתבתי המסביר את הרעיון, ההיענות לנושא “גן יער” היא יוצאת מגדר הרגיל. זה התחיל בכתבה שלכם ב”אפוק טיימס”, והמשיך בכתבות במקומות אחרים, ובהם כתבה בערוץ 1 שנצפתה מעל למיליון פעמים בפייסבוק.

אבל מעבר לכל הכתבות והמילים הטובות, הדבר המרכזי שקרה הוא שעוד ועוד אנשים ביקשו ומבקשים לבוא לראות את הגן. הם רוצים לקבל השראה ולראות כיצד ניתן להכיל משהו מהדרך החינוכית הזו גם במסגרת החינוכית שלהם, בין אם לקחת חלק מהמודל או את המודל בשלמותו.

בשנה האחרונה קיימתי “שיחות חשיפה” רבות לרעיון עם גננות ועם קבוצות הורים, ואני שומע שוב ושוב שלאחר השיחות האלו גננות החלו להתנסות ביציאה החוצה עם הילדים, גם אם רק לשעות מספר בשבוע, לפי מידת רצונה ויכולתה של הגננת.
מעבר לזה, בשנה האחרונה נפתחו בארץ ארבעה “גני יער” במסגרות פרטיות קטנות שיישמו את המודל במלואו, ומהמעט ששמעתי מאנשי הצוות, באופן מקסים.

בנוסף, במשרד החינוך יש פתיחות רבה יותר מבעבר לרעיון של “גן יער”. בתוך כתלי המשרד נעשים ניסיונות ליישם מספר יוזמות כבר החל מהשנה הקרובה, גם אם בהיקף קטן בהתחלה, עם שאיפה לגדול למודל השלם בתוך פרק זמן מסוים.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
“להערכתי יתרחש עימות גלובלי ב-2020, וצה”ל ייכנס קרקעית לעומק סוריה”

איל לוינטר

פרופ' דוד פסיג הוא חוקר עתידים המתמחה בחיזוי מגמות...

התוכנית של המפלגה הקומוניסטית: סדר עולמי חדש בתקשורת

איל לוינטר

בעוד התקשורת בארץ עסוקה בעניין הרכבת הממשלה החדשה והתקשורת הבין-לאומית מכרכרת סביב...

חוק ה-1%: הכירו את אסטרטגיית “צבירת הרווחים השוליים”

דינה גורדון, איל לוינטר

גורלו של ענף רכיבת האופניים הבריטי השתנה ביום בהיר אחד, ב-2003. הארגון הלאומי, שהיה אחראי...

האם מדענים גילו כוח מסתורי חמישי ביקום?

רקפת תבור

פיזיקאים מסכימים כבר זמן רב שיש ארבעה כוחות המעצבים את היקום שלנו, מותחים אותו, מועכים אותו ולפעמים גם...

האם המחשבות באמת באות מהמוח?

רקפת תבור

שעת בוקר מוקדמת. אתם מצטיידים בקפה, נכנסים למכונית, מתניעים ויוצאים לדרך. המחשבות שוקעות בפגישות המתוכננות בהמשך היום...

בחזרה אל הגן האבוד

יערה ארגוב

אני גדלתי עם האדמה, העצים והשמש, ועם לקום בבוקר מוקדם מאוד מאוד", אומר יוסי שילוח (74). אנחנו יושבים במעגל של עצי דולב בכניסה לפינת חמד המכונה "יער...

ה’בלי’ סודות של ג’ון דיואי

איל לוינטר

ב -1887 ראה אור ספר הלימוד Psychology ("פסיכולוגיה") שסימל את תחילת דרכו האקדמית של מחברו, אדם בשם ג'ון דיואי, שלימים...

מדעי השכנוע

דינה גורדון

ג׳ ים הלך לסידורים בעיר ניו יורק ופתאום רעב תקף אותו. הוא הסתכל לצדדים וראה בזווית העין מקום קטן שמוכר נקניקיות – "מעולה, אלך לשם", חשב. הוא נכנס...

שתפו: