הרשמה לניוזלטר

ג’נביב פון פצינגר, חוקרת מערות מאוניברסיטת ויקטוריה שבקנדה, עשויה לחשוף את אחת התגליות המשמעותיות של העשורים האחרונים

ג'נביב פון פצינגר | 21 בספטמבר 2017 | חברה והיסטוריה | 2 דק׳

סודות הסמלים הקדומים בעולם

עיניהם של המבקרים המגיעים לראות ציורי קיר במערות בצרפת, בספרד ובפורטוגל, נמשכים בדרך כלל לסצנות הציד או לחיות המצוירות על קירות המערות. מאות חוקרים הקדישו את זמנם כדי לחקור את ציורי הסוסים והביזונים. אולם בניגוד אליהם, החוקרת ג’נביב פון פצינגר החליטה להפנות את מבטה לכיוון שאף אחד לא חקר לפניה – לסימנים הפשוטים המופיעים בשולי הציור – עיגולים, קווים וכוכביות. פון פצינגר טוענת שיש ביניהם קשר מסתורי העשוי לחשוף תגלית שתשנה את הבנת הציוויליזציה שלנו.

כשהתחלתי לחקור את ציורי המערות הקדומים במערב אירופה, את החיות המרשימות המופיעות בהם, גיליתי לצדם גם סימונים גיאומטריים פשוטים. יש המון מהם, הרבה יותר מציורי החיות, אבל הופתעתי לגלות שאף אחד מעולם לא ריכז את הסמלים לבסיס נתונים אחד.

התמונה הגדולה התבררה כשסיימתי לבנות את בסיס הנתונים הראשון, וראיתי שקיימות תבניות החוזרות על עצמן. באותו רגע הבנתי שהסימונים אינם אקראיים, לא מדובר באנשים בודדים שעשו ככל העולה על רוחם. הם ציירו את הסימנים עם כוונה, ולכן לסימנים האלה חייבת להיות משמעות. הבנתי שאם לסימנים האלו יש משמעות, הם שימשו כאמצעי לתקשורת.

לא מדובר במערכת כתב מלאה. זה לא מסודר כל כך או חוזר על עצמו כמו בכתבים שהופיעו בתקופות מאוחרות יותר, עם משפטים שלמים. זה בעצם “קדם כתב”. מכיוון שזה פחות מסודר, גם קשה יחסית לפענח את משמעותם של הסמלים הבודדים, אבל אני חושבת שרבים מהם מתארים דברים מהטבע כמו הרים, עצים, נהרות וכדומה. נראה שחלק מהסמלים גם שימשו לספירה, ואני מאמינה שהם קשורים לאמונות הרוחניות של האנשים ולתנועת הכוכבים בשמים.

בהמשך, כשאספתי נתונים על סמלים המופיעים באזורים שונים, התברר כי יש ביניהם קשר. אנחנו אוהבים לחשוב שהמצאנו את הרשתות החברתיות, אבל כנראה שגם אנשים שחיו לפני עשרות אלפי שנים היו חברותיים מאוד. אני חושבת שהרשתות החברתיות קדומות הרבה יותר מאתנו. הם העבירו ביניהם רעיונות וסחרו במצרכים אקזוטיים, לפעמים אפילו למרחקים של אלפי קילומטרים. הם היו מקושרים ביניהם הרבה יותר מכפי שאנחנו מבינים.

לאחרונה נעזרתי גם בתוכנת מחשב כדי לבדוק צבע אדום שדהה עד למצב שכבר לא ניתן היה להבחין בו בעין אנושית – שמחתי לגלות בעזרתו מספר סמלים גיאומטריים חדשים.

כשאני מסתכלת קדימה, יש כמה כיוונים שבהם הייתי רוצה להרחיב את המחקר שלי: אני מאמינה שיש בשטח אתרים של אמנות מערות שרק מחכים שיגלו אותם – לא רק באירופה, אלא גם באזורים אחרים בהם אבות אבותינו התגוררו, כולל בישראל.

מרכיב חשוב נוסף שהייתי רוצה להוסיף לבסיס הנתונים שלי הם הסמלים המופיעים על חפצים ניידים. יש חפצים ניידים רבים כמו אלו שרואים במוזיאונים. הם מונחים שם בקופסאות, יש עליהם סמלים, אבל בינתיים אף אחד לא באמת הסתכל עליהם ובוודאי שהם מעולם לא רוכזו בבסיס נתונים מסודר. בלעדיהם אני חוששת שאנחנו מפספסים חצי מהסיפור.

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מדוע יש רוע בעולם?

חיים נבון

בשנת 1945 חפרו שני אחים מצרים ליד העיר נאג' חמאדי (שבמצרים), כדי למצוא דשן לשדה שלהם. הם מצאו אוסף עתיק של פפירוסים מהמאות השנייה והשלישית לספירה...

מהו העיקרון שמניע את העולם ומי הם האנשים שמנסים להרוס אותו

איל לוינטר

מאז תחילת ההיסטוריה ניסו בני האדם להבין את החוקיות הגלומה בעולם: את...

תחקיר: כיצד המידע הגנטי שלנו עובר לממשלת סין

איל לוינטר

בבניין שהיה פעם מפעל נעליים שוכנת היום בעיר שֶן-גֶ'ן (Shenzhen) חברת מיפוי הגנום הגדולה בסין ואולי בעולם כולו....

האקדמאים שהפילו את האקדמיה מכים שנית

יאן יקיאלק

כל מחקר המוגש לפרסום בז'ורנל אקדמי המכבד עצמו צריך לעבור ביקורת עמיתים. הוא נקרא על ידי אנשי אקדמיה המתמחים...

זה בעצם הפוך: מדוע שוויון הוא עיקרון שגוי

איל לוינטר, מאיה מזרחי, רקפת תבור

יער האמזונס שבדרום אמריקה הוא אחת מהמערכות האקולוגיות המגוונות ביותר בעולם. מדענים קטלגו בו כ-16,000 זנים...

מה קורה אחרי שמתים?

דינה גורדון

אנחנו לא אוהבים לדבר על מוות. אנחנו בפרט לא אוהבים לדבר על המוות שלנו עצמנו. הנושא נחשב למפחיד – כמעט טאבו. עם זאת, באופן פרדוקסלי, קיימת בנו...

הקשר בין ריסון מיני להתפתחות החברה

רקפת תבור

בשנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת, בתקופה שבה זיגמונד פרויד עורר דיון בעולם הפסיכולוגיה לגבי השלכותיו המכריעות...

מסע בעקבות התרבויות האבודות

רקפת תבור

כשהתיאולוג הגרמני, גוסטב דייסמן, הוזמן ב-1929 לספריית ארמון טופקאפי שבאיסטנבול כדי לקטלג את המסמכים שנותרו פזורים בה לאחר...

שתפו: