הרשמה לניוזלטר

בניגוד לציפיות של כולם, הצליח הבחור ההודי הצעיר לענות תשובות נכונות בזו אחר זו במשחק הידוע…

יניב ניצן | 9 בינואר 2015 | פסיכולוגיה | 4 דק׳

שחמט שמשנה סדרי עולם

בניגוד לציפיות של כולם, הצליח הבחור ההודי הצעיר לענות תשובות נכונות בזו אחר זו במשחק הידוע ״מי רוצה להיות מיליונר״. כך נפרשת בפנינו דמותו של ג׳מאל מאליק בסרט המפורסם: ״נער החידות ממומביי״. דרך תשובותיו של ג׳מאל במשחק מתגלה לצופים בכל פעם שכבה שונה מסיפור חייו.

גבול דמיוני ולא נוקשה קיים בין המשחק למציאות והיכולת של האחד להשפיע על האחר. כמעט כל משחק שהפך פופולרי בחברה השפיע על הקהילה שאימצה אותו לתרבותה. השחמט, אותו משחק פשוט למראית עין, המורכב מלוח בן 64 משבצות ו-32 כלים בסך הכול, השפיע עמוקות על קהילות רבות במהלך ההיסטוריה: אבירים למדו אסטרטגיה דרך משחק השחמט, אימפריות כמו בריה״מ השתמשו בו כדי להוכיח את עליונותם השכלית על שאר העמים, והיה גם מי שראה בו סמל לרומנטיקה ואהבה.

גארי קספארוב, אלוף עולם לשעבר, לוקח בשנים האחרונות את המשחק למחוזות חדשים. למקום שאמור להשפיע על חייהם של רבים. קספארוב נולד ב-1963 בעיר באקו, לאב יהודי ואם ארמנית (שמו המקורי גארי ויינשטיין). בגיל 22 הפך להיות אלוף העולם הצעיר בהיסטוריה כשניצח את יקיר המשטר הסובייטי: אנטולי קרפוב.

היריבות בין קספארוב לקרפוב הפכה לאחת המרתקות והמפורסמות בהיסטוריית השחמט. ב-1990 כשנפגשו לעוד דו קרב על התואר, היה זה עבור קספארוב קרב בין הדמוקרטיה ורוח השינוי שלתפיסתו הוא היה נציגה, לבין הקומוניזם שייצג קרפוב והמשטר הסובייטי שעמד מאחוריו.

קספארוב מודע לכך שהוא אנדרדוג שמנסה ליצור דמוקרטיה וזכויות ברוסיה. אך הוא חוזר לתפיסה המתבוננת על המצב כמשחק ומנסה לגזור מסקנות כיצד יש להתקדם

קספארוב שחווה לאורך חייו דיקטטורה סובייטית-רוסית תהה האם ניתן לשנות את העריצות ברוסיה ולהחזיר לקהילה בה הוא חי את המצרך הבסיסי והחשוב ביותר לבני האדם: חירות וחופש. הוא נזכר שוב ושוב במשפט שאמרה לו אימו בצעירותו והפך למנטרה של חייו: ״אם לא אתה אז מי?״

בשנת 2005 זכה קספארוב במקום הראשון בתחרות יוקרתית ובעודו מדורג מספר אחת בעולם הודיע על פרישה מעולם השחמט והציב לעצמו מטרה חדשה: ״הדחת הרודן פוטין״.

קספארוב מתייחס למשימתו מנקודת מבט של משחק שחמט אוניברסלי. כדי להשיג את המטרה יש להבין את היריב. לתפיסתו של קספארוב פוטין הוא דיקטטור גדול. הוא לא משאיר מקום ליריבים, לאופוזיציה אמיתית או לביקורת. אוליגרכים שלא יישרו קו עם תפיסתו, כמו בוריס ברזובסקי, מיכאיל חודורקובסקי ולאוניד נבזלין נכלאו או הוגלו מהמדינה. עיתונאים רבים שביקרו את משטרו של פוטין נרצחו וכלי התקשורת הפכו להיות כפופים לשלטון.

כיצד נכנס קספארוב למערכה שבה הוא אנדרדוג מובהק? גישתו של קספארוב בשחמט היא גישתו לחיים בכלל ובפשטות היא אומרת: ״תפוס יוזמה״. קספארוב מאמין גדול במהלכים אקטיביים ועשייה מתמדת ושאפתנית המציבה אתגרים לצד השני.

קספארוב הבין שכדי להזיז את פוטין משלטונו הוא חייב להיתמך על ידי אופוזיציה אמיתית למשטר הקיים. לכן התאחדו כמה קבוצות אופוזיציה עם אידיאולוגיה שונה לכדי קבוצה אחת השואפת לשנות את אחיזתו של פוטין.

לכל אורך הדרך מודע קספארוב לכך שהוא אנדרדוג מובהק שמנסה ליצור דמוקרטיה וזכויות אזרח במדינה. אך הוא חוזר לתפיסה המתבוננת על המצב כמשחק ומנסה לגזור מסקנות כיצד יש להתקדם: ועידות, הרצאות, כתיבה – קספארוב משתמש בכל כלי שבנמצא כדי ליזום מהלכים לשינוי דעת הקהל.

לפי קספארוב, נקודת התורפה המרכזית של השלטון הקיים מצויה בהון הגדול שהשקיעה האליטה הרוסית מחוץ למדינה: בנקים, שוקי ההון בעולם ונכסי נדל״ן משאירים אותם פגיעים ללחץ חיצוני. אותו לחץ שהוא מנסה באופן שיטתי לגרום להפעלתו.

כאן נמצא לדעת קספארוב המפתח לניצחון וגם הקושי הגדול. כיצד לשכנע את מנהיגי העולם החופשי והעיתונות העולמית להפעיל סוג כזה של לחץ? המוקד המרכזי של שיטתו: לחשוף בסקאלה גדולה את שקריו וצביעותו של משטר פוטין.

לנוכח העובדה שנעצר מספר פעמים על ידי המשטרה, שאלו את קספארוב מכריו, האם אינו חושש שיותקף באלימות. השחקן משיב להם בעקביות כי יש דברים שחייבים להיעשות ומצטט את אמרתם של מתנגדי המשטר הסובייטי: ״עשה מה שאתה צריך, ומה שיהיה יהיה״.

קספארוב מאמין שפוטין משטה במנהיגי המערב. אותם מנהיגים חלשים לתפיסתו, לא רק מול הדיקטטורה ברוסיה אלא גם במלחמה מול הטרור העולמי. הוא מרבה להשוות בין חולשת מנהיגי העולם בהיסטוריה מול היטלר, לחולשת המנהיגים כיום.

בקיאותו הגדולה של השחקן בהיסטוריה, שכונתה על ידי מכריו ״אנציקלופדית״, משמשת אותו רבות במאמריו וניתוחיו. בזכות ידענותו המופלגת שימש בעבר כשופט בתחרות ״מקבילית המוחות״ הרוסית.

קספארוב מאמין שהשינוי יגיע. לדבריו, ההיסטוריה מוכיחה שאנשים מעדיפים חופש וחירות על דיקטטורה ולפעמים אפילו הבלתי אפשרי קורה כפי שהתפרק המשטר הסובייטי האדיר לפני 23 שנה. כדי להביא שינוי אמיתי לקהילה עלינו לצפות מספיק מהלכים קדימה, לשחק את המשחק ולהכין את עצמנו לניצחון.


יניב ניצן
מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט.
[email protected]

שתפו את הכתבה:

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך
מדוע יש רוע בעולם?

חיים נבון

בשנת 1945 חפרו שני אחים מצרים ליד העיר נאג' חמאדי (שבמצרים), כדי למצוא דשן לשדה שלהם. הם מצאו אוסף עתיק של פפירוסים מהמאות השנייה והשלישית לספירה...

האמנות הנשכחת של הריצה

דינה גורדון

שיין בנזי חיכה בעצבנות ליריית הפתיחה של אחד מהמרוצים הקשים בבריטניה – Grand Union Canal Race – שאורכו 233 ק"מ. מסלול המרוץ נמתח לאורך תעלת...

מלחמת העולם אפס

פרופ’ דוד פסיג

רבים תוהים על המתרחש בארה"ב – פוליטית וחברתית – מיום שנבחר דונלד טראמפ לנשיא. להלן הסבר שיכול להפתיע רבים. יש כבר המזהים את המתרחש בתור מלחמה...

אסטרטגיית גרגיר הקפה: איך לשנות את הסביבה במקום שהסביבה תשנה אתכם

דינה גורדון

השופט היכה שלוש פעמים בפטיש על שולחנו ופנה אל ראש חבר המושבעים: "אני...

האם המחשבות באמת באות מהמוח?

רקפת תבור

שעת בוקר מוקדמת. אתם מצטיידים בקפה, נכנסים למכונית, מתניעים ויוצאים לדרך. המחשבות שוקעות בפגישות המתוכננות בהמשך היום...

המחזוריות שתכה בארה”ב – ראיון עם ג’ורג’ פרידמן

רועי בהריר

ל קראת סוף 2019 סיים העתידן וחוקר הגיאו-פוליטיקה, ג'ורג' פרידמן, מהבכירים...

הטכנולוגיה החדשה: השבחת עוברים

רקפת תבור

ליסה והנרי, זוג אמריקני בשנות ה-30 המתקדמות לחייהם, כבר הרימו ידיים מהדרכים הטבעיות. לאחר מספר שנים שלא הצליחו להביא ילד לעולם,...

מבחן הספגטי: איך להנהיג צוות לניצחון – המתכון הסודי של ילדים בגן

איל לוינטר

בתחילת שנות ה-2000 ערך המהנדס והמעצב פיטר סקילמן תחרות באוניברסיטת...

שתפו: