המצע של רומני מקפיץ את העיתונות הסינית

גם אם לא ייבחר להיות הנשיא הבא של ארה”ב, הצליח המועמד הרפובליקני לרכוש “חברים” חדשים בחו”ל

מיט רומני

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני נואם באינדיאנפוליס ב-29 באוגוסט, 2012. גופי התקשורת הרשמיים של המק”ס הקימו קול זעקה נגד מדיניותו המוצהרת של רומני בנושא הפרת זכויות אדם בסין – צילום: Jewel Samad/AFP/Getty Images

כבר עכשיו מיט רומני מושמץ בסין. גופי התקשורת של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) החלו בסוף השבוע שעבר להתריע נגד מדיניותו המוצהרת של רומני בסוגיות כמו הפרות זכויות אדם בסין והצורך ברפורמות דמוקרטיות.

רומני נבחר רשמית כמועמד הרפובליקני לנשיאות בוועידה הלאומית של המפלגה שנערכה ב-28 באוגוסט. לפחות לעת עתה, חלקים מהמצע שלו בנושא סין נראים קשוחים למדי.

"האמריקנים מתעוררים יותר ויותר לתחרות מצד סין. יש לכך השפעה משמעותית על החלטתו של רומני להשתמש בקלף הפופוליסטי", נכתב ב-China Review News, עיתון היוצא לאור בהונג קונג.

"רומני עטה על עצמו תחפושת של מחסל דרקונים המנופף באגרוף ברזל לעבר סין, בעוד המדיניות של ברק אובמה לגבי סין נראית מתונה ורציונאלית יחסית", נכתב במאמר מערכת שפורסם ב-24 באוגוסט ב"גלובל טיימס", עיתון סיני לאומני המוכר כשופר של המפלגה הקומוניסטית. .

אתר האינטרנט של רומני מציג כמה מקווי היסוד של גישתו: "כל מדיניות רצינית של ארצות הברית כלפי סין חייבת להתעמת עם העובדה שהמשטר הסיני ממשיך לשלול מאזרחיו חירויות פוליטיות וזכויות אזרח בסיסיות", נכתב באתר.

"אומה המדכאת את אזרחיה אינה יכולה להיות שותף אמין במערכת בין-לאומית המבוססת על חירות כלכלית ופוליטית", נכתב באתר.

רומני גם הבטיח שאם ייבחר, כבר ביום הראשון הוא יכריז על סין "מניפולאטור מטבע". זאת במטרה להדוף את המדיניות הסינית של החלשת היואן ביחס לדולר, שהונהגה לאורך השנים כדי לחזק את היצואנים הסינים ואת התעשייה המקומית בסין על חשבון ארה"ב.

גם ממשל אובמה ביקר את מדיניותה הכלכלית של סין וניסה ללחוץ על המשטר כדי שזה יאפשר לערך המטבע להיקבע על ידי השוק. אך הוא מעולם לא האשים את סין כמניפולטורית מטבע, כיוון שהדבר היה מוביל ככל הנראה לעימות כלכלי ומדיני מול סין.

"בעבר נהגו מועמדים דמוקרטיים לנשיאות לנקוט בעמדות קשוחות יותר מאלו של המועמדים הרפובליקנים, אך בבחירות הנוכחיות מועמד המפלגה הרפובליקנית הידועה כידידותית לעסקים פונה לכיוון ההפוך", מציין ה-China Review News.

Liberation Daily, עיתון המפלגה הקומוניסטית בשנגחאי, כתב ב-27 באוגוסט כי הסופה הטרופית אייזק שקטעה את אירועי המפלגה הרפובליקנית, "עלתה לרומני בהזדמנות יקרה להציל את תדמיתו".

בפרשנות ב-People’s Daily, עיתון הדגל של המק"ס, נכתב כי "[רומני] הגיע כבר לקו התחתון של מכירת נשק אמריקנית לטייוואן, הסית בפומבי נגד סין את המדינות השכנות לה וקרא לחיזוק הכוח הצבאי נגד סין".

הערות רבות ברשת האינטרנט בסין ביטאו חוסר-שביעות רצון מהטון שקבע רומני. אחדים הביעו את חוסר שביעות רצונם בצורה אירונית או מרירה. גולש אחד כתב: "הבתים שלנו יקרים, אנו אוכלים אוכל מורעל, והכבישים שלנו מתמוטטים עלינו. מי אמר שאנחנו כל כך נפלאים וחזקים?"

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!