וואנג לי-ג’ון, ראש המשטרה הסיני שנמלט לקונסוליה האמריקנית מואשם בעריקה

החל משפטו של וואנג לי-ג’ון שביקש מקלט מדיני בקונסוליה האמריקנית. וואנג מואשם בין היתר בעריקה ובקבלת שוחד

וואנג לי-ג'ון

וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד המשטרה בעיר צ’ונג-צ’ינג – צילום: Feng Li/Getty Images

וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד המשטרה בעיר צ’ונג-צ’ינג ויד ימינו של בו שי-לאי, פקיד בכיר במפלגה הקומוניסטית הסינית (המק"ס) שהודח מתפקידו, הואשם במספר סעיפים: "כיפוף החוק למטרות אישיות, עריקה, שימוש לרעה בכוח וקבלת שוחד", כך דיווחה "שין-חואה", סוכנות הידיעות הסינית הרשמית הנחשבת לשופר של המשטר.

הדיווח החדשותי הקצר ניסה להדגיש את התפקיד שממלאת מערכת המשפט הסינית, הנשלטת על ידי המק"ס, בהתמודדות עם וואנג.

לסיים את הפרשיות לפני תחילת הקונגרס הלאומי של המק"ס

וואנג הואשם בסעיפים אלה מיד לאחר משפטה המתוקשר של גו קאי-לאי, אשתו של בו שי-לאי, שנשפטה על רצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד. גזר דינה של גו, "גזר דין מוות על תנאי", נקבע בסיומו של משפט בזק שנמשך רק כ-7 שעות.

מומחים מעריכים שמנהיגי המפלגה מעוניינים לסיים את שלושת הפרשיות – של גו קאי-לאי, של בו שי-לאי ושל וואנג לי-ג’ון – לפני הקונגרס הלאומי ה-18 של המק"ס. בקונגרס צפויים להיערך שינויים מרכזיים בהנהגת המשטר, וביניהם ייקבע המנהיג הבא של המפלגה.

עונשו של בו שי-לאי בעקבות חקירת בית הדין המשמעתי של המפלגה עדיין לא פורסם.

משרד התובע העממי של העיר צ’נג-דו, בירת מחוז סצ’ואן שבדרום מערב סין, הוא זה שהגיש את סעיפי האישום נגד וואנג. הקונסוליה האמריקנית אליה נמלט וואנג בחודש פברואר השנה נמצאת בעיר צ’נג-דו.

תגובת שרשרת במשטר הסיני

על פי הדיווחים, וואנג התלבש כאישה כדי לחמוק מעיני השומרים שהציב לו בו שי-לאי מחוץ לדירתו. בעקבות התקרית הואשם וואנג בעריקה.

ניסיון העריקה של וואנג עורר תגובת שרשרת במשטר הסיני. בו שי-לאי הודח במהרה מכל תפקידיו במפלגה, אשתו גו קאי-לאי נעצרה ודווח כי ג’ואו יונג-קאנג, מי שנתן חסות לבו שי-לאי בוועדה המתמדת של הפוליטביורו, הושם תחת "ביקורת פנימית".

סעיפי האישום שאינם נכללים בתביעה

לפי הדיווח, וואנג "כופף את החוק כדי להשיג רווח אישי", כשעזר לגו קאי-לאי להסתיר את אחריותה לרצח הייווד.

אין בדיווח הסברים על שאר סעיפי האישום נגד וואנג, ובכללם "שימוש לרעה בכוח וקבלת שוחד".

בדיווח ובסעיפי האישום גם אין שום אזכור למעורבותו של וואנג, שהוא עצמו אף הודה בה בנאום שנשא בשנת 2006, בקצירת איבריהם של אלפי אסירים בתקופה בה עמד בראש המשרד לביטחון הציבור בעיר ג’ין-ג’ואו שבמחוז ליאו-נינג. מומחים מאמינים כי רבים מהאסירים שאיבריהם נקצרו בעודם בחיים היו אסירי מצפון, מתרגלי שיטת התרגול הרוחנית פאלון גונג.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!