חשיפה: מי יהיו חברי הוועדה המתמדת של הפוליטביורו הסיני החל מאוקטובר?

מקור פנימי מוסר כי מספר חברי הוועדה המתמדת ירד מתשעה לשבעה. הממונים על תיקי הביטחון והתעמולה – בחוץ

המפלגה הקומוניסטית הסינית

הקונגרס ה-17 של המק”ס ב-21 באוקטובר, 2007. מידע ממקור פנימי אומר כי מספר חברי הוועדה המתמדת יצומצם לשבעה – צילום: Guang Niu/Getty Images

המפלגה הקומוניסטית הסינית שמרה בסוד את המידע לגבי אלו שיתמנו בבחירות הסתיו הקרוב בחילופי ההנהגה בוועדה המתמדת של הפוליטבירו, הגוף השלטוני רב-העוצמה ביותר בסין. אולם רשימה מעודכנת שנמסרה לאפוק טיימס ממקור פנימי במפלגה גילתה כי מספר החברים בגוף חזק זה שבידיו ההחלטות החשובות ביותר יורכב משבעה חברים בלבד. הנמצאים בתפקיד האחראי על הביטחון והאחראי על התעמולה יוצאו החוצה.

הרשימה מראה כי שי ג’ין-פינג, שלגביו שררה הסכמה נרחבת כמועמד לרשת את מקומו של הו ג’ין-טאו כמנהיג המק"ס, אכן יכהן כמזכיר המפלגה וכמנהיג סין, ולי קה-צ’יאנג ייקח את תפקידו של וון ג’יא-באו כראש מועצת המדינה, כצפוי. הם יושבעו רשמית במהלך ועידת המפלגה ה-18 המתוכננת להתקיים באוקטובר.

כיום מונה הוועדה המתמדת של הפוליטבירו תשעה חברים, זאת מאז הגדלתה בוועידת המפלגה ה-16 בשנת 2002. ג’יאנג דזה-מין צירף אז שניים מחסידיו הנאמנים – לואו גאן ולי צ’אנג-צ’ון – והפקיד בידיהם את תיקי הביטחון והתעמולה, בהתאמה. התפקיד הראשון במעלה שעמד בפניהם היה להבטיח שהמבצע נגד השיטה הרוחנית פאלון גונג שג’יאנג כבר החל בו ימשיך גם כשכבר לא יהיה מנהיג המפלגה. המשך המבצע דרש מהמדינה גיוס מסיבי של משאבים לשם הכפשת הקבוצה וכליאת אנשיה במחנות עבודה, שם עברו עינויים ושטיפת מוח במטרה שיתנכרו לאמונתם.

המזכיר הנוכחי של הוועדה לענייני מדיניות ותחיקה (Political and Legislative Affairs Committee – PLAC) הוא ג’ואו יונג-קאנג – חסיד נוסף של ג’יאנג. ה-PLAC היא מנגנון חשאי מאד וכוללני השולט על המשטרה, על כוחות הביטחון, על מערכת המשפט, ועוד.

הצעד שננקט – העברתו של מזכיר הוועדה המכהן מהוועדה המתמדת אל הפוליטבירו המונה 24 חברים, שם יהיה תחת חשיפה ופיקוח מוגברים, הוא משמעותי מאד באקלים הפוליטי הנוכחי. חברי מפלגה רבים בדרג הגבוה הביעו דאגה מהכוח הרב של תפקיד ראש הוועדה לענייני מדיניות ותחיקה (PLAC) ומהאיום הפוטנציאלי שהיא מהווה על עליונותו של מנהיג המפלגה.

שה דזאנג-שאן, מומחה אמריקני למדיניות סינית, אמר כי בתפקידים של ראשי ה-PLAC ומחלקת התעמולה מכהנים כיום בני ברית קרובים של המנהיג הקודם ג’יאנג דזה-מין, וכי משרותיהם מחוסלות עקב היותם קרובים מידי למרכז הכוח. לדעתו, ה-PLAC במיוחד הגביר את עוצמתו, והוא מסורבל ויקר. תקציבו גדול מתקציבו של הצבא הסיני, הוא הוסיף.

מהמקור הפנימי: המינויים החדשים בוועדה המתמדת של הפוליטבירו

בנוסף להכנסתם של לי קה-צ’יאנג ושי ג’ין-פינג, חמשת החברים הנותרים ברשימת הוועדה המתמדת יהיו:

ג’אנג דה-ג’יאנג, כיום ראש המפלגה בפרובינציות גואנג-דונג וג’ה-ג’יאנג, ימונה ליו"ר הוועדה הלאומית לוועידה המייעצת המדינית של העם הסיני;

לי יואן-צ’או, העומד בראש מחלקת הארגון של המפלגה, ימונה לסגן נשיא;

ואנג צ’י-שאן, שיישאר בתפקידו כסגן-ראש הממשלה, ישרת תחת לי קה-צ’יאנג;

יו ג’נג-שנג, כיום מזכיר המפלגה בשנחאי, יהיה יו"ר הוועדה המתמדת של הקונגרס העממי הלאומי.

וואנג יאנג, ראש המפלגה הקומוניסטית בעיר הדרומית גואנג-דונג, יהיה מזכיר הוועדה המרכזית לביקורת המשמעת – מחלקה הממונה על חקירת שחיתות ופשעים המבוצעים על ידי חברי המפלגה הקומוניסטית.

על פי פרסום בסוכנות הידיעות רויטרס, תפקיד ה-PLAC יאבד חלק מחשיבותו. ג’ואו יונג-קאנג, ראש ה-PLAC הנוכחי, מיועד לפרוש השנה, ויתכן כי אפשר לראות את המהלך לצמצום עוצמתה של ה-PLAC כדרך לרסן את יורשו, על פי סוכנות הידיעות.

"כפי שהדברים עומדים כרגע, מזכיר הוועדה לענייני מדיניות ותחיקה לא יכהן בוועדה המתמדת. הוא יהיה בעמדה בה יהיה עליו לתת דיו וחשבון למישהו אחר בוועדה המתמדת. בעיקרון, הוא כבר לא יהיה השופט של עצמו", אמר לרויטרס חבר המפלגה הקומוניסטית שפרש לגמלאות אך שומר על קשר קרוב עם בכירים במפלגה.

הפוליטיקאי המודח בו שי-לאי ששמו הועלה בזמנו כמועמד לחברות בוועדה המתמדת נמצא כיום תחת חקירה של הוועדה המרכזית לביקורת המשמעת, על פי דיווחים והדלפות מסין. עד לנפילתו המרשימה במורד הסולם הפוליטי השנה הוא היה היריב והמתמודד הראשי נגד וואנג יאנג.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!