הונג-קונג: מחאות ענק הביאו לביטול תכנית “שטיפת המוח” הקומוניסטית

יותר מ-100,000 איש הפגינו נגד הכוונה ללמד שיעורי “חינוך מוסר ולאום” ונשיא המועצה המבצעת של הונג קונג נאלץ לבטל את התכנית

הונג קונג

לאחר הפגנה רבת משתתפים ביטל מושל הונג-קונג את תכנית הלימוד לחינוך לאומי, שתוארה על ידי המפגינים כשיעורי תעמולה קומוניסטית מבייג’ינג. הודעה על ביטול התכנית התקבלה ב-8 בספטמבר – צילום: Song Xianglong/The Epoch Times

בשבת הודיע לונג צ’אן-יינג, נשיא המועצה המבצעת של הונג קונג, המשמשת כממשלת הונג קונג, שיבוטלו שיעורי "חינוך מוסר ולאום" השנויים במחלוקת. ההחלטה התקבלה לאחר חודשיים של הפגנות נגד התכנית. בהפגנה האחרונה שנערכה ב-7 בספטמבר מול בניין הממשל השתתפו כ-120,000 מתושבי הונג קונג.

הייתה זאת תפנית מצדו של לונג, שעד עתה סירב להתחשב בדרישות המפגינים ואמר כי הונג קונג תיישם את תכנית החינוך, גם במחיר של התמודדות עם התנגדות רחבה. מאז מונה לתפקידו, ספג לונג ביקורת נרחבת על תמיכתו בעמדות בייג’ינג.

לפני ביטול התכנית, קארי לם, המזכירה הכללית של הממשל בהונג קונג, הציעה למפגינים להצטרף לוועדה ממשלתית שהוקמה לא מכבר כדי להביע את טיעוניהם, אבל אמרה שתכנית החינוך לא תבוטל.

במכתב שפורסם לפני מספר חודשים, משרד החינוך של הונג קונג הסביר ש"תכנית החינוך הלאומית" תהווה רק כ-20 אחוז מכלל תכנית "חינוך המוסר והלאום" שתילמד בבתי הספר.

שמונה אוניברסיטאות מתנגדות לתכנית

שנת הלימודים בהונג-קונג נפתחה לפני מספר ימים, אך תושבים רבים המשיכו גם במשך כל השבוע האחרון למחות נגד החוק שדרש המשטר בסין. את יישום החוק תיארו המפגינים כניסיון לשטוף את מוחם של תלמידי בתי הספר. המחאות התפשטו מאוחר יותר גם לאוניברסיטאות.

בימים האחרונים, אלפים התאספו מול בנייני הממשל באזור המנהלי המיוחד של סין שהיה מושבה בריטית עד 1997. חלק מהמפגינים אף שובתים רעב נגד שיעורי "חינוך המוסר והלאום" שהיו אמורים להיכפות על התלמידים. ההפגנות הגיעו לשיאן ביום שישי האחרון כשמספר המפגינים הגיע ל-120,000.

הונג קונג

מפגינים בהונג קונג נגד תכנית החינוך הלאומי – צילום: Pan Zaishu/The Epoch Times

"אנחנו רוצים להביע זעזוע עמוק ואת תמיכתנו באותם פעילים המארגנים את ההפגנות נגד יישום תכנית "חינוך הלאום", הסביר לאפוק טיימס וונג צ’י-סיו, מנהיג באגודת הסטודנטים של האוניברסיטה הבפטיסטית של הונג קונג. וונג הוסיף כי יותר מ-1,000 סטודנטים צפויים להצטרף למחאה.

בינתיים הצטרפו למחאות האוניברסיטה הבפטיסטית שבע אוניברסיטאות נוספות מהונג-קונג שאורגנו על ידי התאחדות הסטודנטים של הונג-קונג. התאחדות הסטודנטים הודיעה בשבוע שעבר על הפגנה נוספת שתוכננה ל-11 בספטמבר. הפגנה אחרת אליה היו אמורים להצטרף תלמידי בתי הספר היסודיים והתיכוניים תוכננה ל-29 בספטמבר.

"המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) דורשת מהממשל בהונג-קונג להפוך את הדור הבא לחסידי המפלגה", אמר ליו זי-מינג, דובר התאחדות הסטודנטים של הונג-קונג והוסיף: "אנחנו דורשים מהממשל לבטל לאלתר את שיעורי החינוך הלאומי".

תמיכת תושבי סין המתנגדים לחינוך דומה בארצם

גם תושבי סין המתנגדים לחינוך הפטריוטי המונהג בארצם הביעו את תמיכתם במפגינים בהונג-קונג.

לדברי הוּ צ’ינג-שין שלמד בסין במשך 16 שנה: "הקריירה של סטודנטים בסין נקבעת על פי מידת החריצות שלהם בלימודי החומר הפטריוטי. גם כשידענו שהכול שקרי, היה עלינו ללמוד כל נושא בצורה דקדקנית מאוד. חושינו התקהו כשכתבנו את דברי המחמאה והשבח למק"ס. מורים רבים הבינו את הגיחוך שבכך אך היו מחויבים ללמד את החומר כאילו שהיה האמת לאמיתה". הוסיף הו והסביר שלימוד טוב של הנושא היווה את המדד לרמת המוסריות של התלמיד.

סינים רבים נוספים שלא הצליחו להגיע להפגנות בהונג-קונג הביעו את תמיכתם במפגינים באתר Weibo, הגרסה הסינית ל"טוויטר". אחד הגולשים כתב: "אתם לא לבד. אלה שבאמת חיים בבדידות הם מיליארד ו-300 אלף הסינים המתגוררים בסין".

התכנית כללה ביקורת על הדמוקרטיה

במשך המחאה הסבירו המפגינים מדוע הם מתנגדים לתכנית הלימוד. לדבריהם, אנשי החינוך בהונג קונג היו אמורים, על פי התכנית, ללמד היסטוריה רוויזיוניסטית המופצת על ידי המק"ס, שהוגדרה כבר בעבר כתעמולה. התכנית, לדברי המתנגדים, משקפת את החינוך הפטריוטי שנלמד על ידי תלמידים בסין ומקדם את המק"ס עצמה. התכנית אינה מזכירה את הטבח שאירע בשנת 1989 בכיכר טיאננמן, והיא גם מותחת ביקורת על הדמוקרטיה.

שה צאנג-שאן, מומחה לסין מוושינגטון, אמר לאפוק טיימס שהמחאה נגד תכנית החינוך היא למעשה מחאה נגד המק"ס.

"בשנתיים האחרונות, המשטר הקומוניסטי הסיני פחות ופחות פופולרי ואמינותו דועכת", אמר שה. "דעות שבאות לידי ביטוי באינטרנט מבקרות בצורה גורפת את מדיניות המשטר", הוסיף. "התנועה נגד שטיפת המוח בהונג קונג היא בעלת חשיבות עליונה לא רק לתושבי הונג קונג, אלא גם לאנשים בסין עצמה", סיכם.


השתתפו בהכנת הכתבה: לין ג’ן, לי ג’ן וג’ק פיליפס.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!