סין: הורים-יתומים – מהשלכותיה של מדיניות הילד האחד

לפי המסורת הסינית על האדם לדאוג להוריו בזקנתם. לאחר יותר מ-30 שנה של מדיניות הילד האחד, מתמודדת כיום סין עם השאלה מה יעלה בגורלם של הורים שבנם היחיד נפטר לפניהם

סין

קשישה במוסד סיעודי בבייג’ינג. מומחים מעריכים שיותר מ-10 מיליון ילדים למשפחות בעלות ילד יחיד עלולים למות לפני גיל 25 ולהותיר אחריהם 20 מיליון הורים שכולים בגיל העמידה – צילום: Liu Jin/AFP/Getty Images

מאז שנות ה-80′, במרבית המקרים בסין, הולדתו של יותר מילד אחד נחשבת לבלתי חוקית. "מדיניות הילד האחד" היא ניסיון קיצוני להנהגת פיקוח על הילודה, ניסיון המתבסס על תיאוריות מדעיות שנהֶגו על ידי קומץ מהנדסי אווירונאוטיקה סיניים.

עכשיו, שנים מאוחר יותר, מיליונים מאותם ילדים יחידים מצאו את מותם בנסיבות כאלו ואחרות, והותירו אחריהם את הוריהם שכעת נאלצים לשרוד בכוחות עצמם את שנות זקנתם.

לפי ידיעה שפורסמה בעיתון היומי Beijing Times ב-27 באוגוסט, יי פו-שיאן, מומחה לדמוגרפיה מאוניברסיטת ויסקונסין שבארה"ב, מעריך שיותר מ-10 מיליון משפחות מתוך 218 מיליון משפחות סיניות בעלות ילד יחיד יאבדו את ילדם היחיד. ההערכה מתבססת על מפקד אוכלוסין לאומי שנערך בשנת 2000 ומדגים ש-463 מתוך 10,000 אנשים בקבוצה זו מתים לפני גיל 25.

בידיעה נכתב שבין השנים 1975 ל-2010 היו בסין 218 מיליון משפחות בעלות ילד אחד. לפי הערכתו של יי, יותר מ-10 מיליון ילדים יחידים עלולים למות לפני גיל 25 ולהותיר אחריהם 20 מיליון הורים שכולים בגיל העמידה.

בשל גילן המתקרב ל-50, רק מעטות מבין האימהות השכולות האלו יוכלו ללדת ילד שני.

במחקר בנושא הזנחת קשישים בסין מצטטים המחברים ווּ ג’יאה-שיאנג ויוּ ווי-הואה נתונים משנתון סטטיסטיקת הבריאות שמפרסם משרד הבריאות של סין, המראים כי מדי שנה נהרגים בסין כ-76,000 ילדים יחידים בגילאים 15 עד 30.

הורים שכולים מספרים כי ללא ילדם חייהם חסרי משמעות. לא זאת בלבד שעליהם לשאת את הצער הכבד שבאובדן יקירם, אלא גם את העובדה שהם נותרו ללא תמיכה לעת זקנתם.

"אני לא מפחד מהמוות", אמר אב שכול ל-Beijing Time, "אני פוחד מההזדקנות".

כשאנשים מבוגרים בסין מבקשים להיכנס למוסדות סיעודיים, בקשותיהם של אלו שאין להם ילדים על פי רוב נידחות.

כך קרה לפרופסור בן 75 ששם משפחתו פאן. במחקר שפרסמו שני החוקרים מסופר שהוא איבד את בנו היחיד כתוצאה ממחלת לב. לאחר מותו של הבן, הגיש פאן כמה בקשות למוסדות סיעודיים, עבורו ועבור רעייתו, אך נתקל בסירוב כיוון שכבר אין לו בן שיחתום על המסמכים.

כ-80 הורים שכולים נאספו ביוני במשרד הוועדה לתכנון המשפחה והאוכלוסייה, וישבו שם במשך יומיים, עד שלבסוף הסכימו פקידי הוועדה לפגוש אותם.

וואנג פיי-אן, סגן מנהל הוועדה, נפגש עם חמישה נציגים מהקבוצה. הוא הבטיח להגיש תכנית לשלטון המרכזי, ולהישאר בקשר עם ההורים, אך עד כה אין כל סימנים המעידים על שינויים במדיניות.

במדיניות הילד האחד לא יתבצעו שינויים ללא הסכמתם של בכירי המפלגה הקומוניסטית. הם ממשיכים לתמוך במדיניות על אף ההתנגדויות שהיא מעוררת בקרב עורכי דין ואקטיביסטים, הטוענים שהיא מובילה להמתת תינוקות בנות ולהתפשטות ההפלות בכפייה המתבצעות על ידי הרשויות המקומיות, לעתים קרובות אף תוך שימוש באלימות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!