עשרות נהרגו ברעידות אדמה בדרום מערב סין

רעידות אדמה עם עשרות רעשי משנה באזור מאוכלס בצפיפות ותשתיות באיכות ירודה

סין

סלע שנפל בעקבות רעידות אדמה, מונח על הכביש בעיר יי-ליאנג, בדרום מערב סין – צילום: STR/AFP/Getty Images

סידרה של רעידות אדמה הכתה ביום שישי האחרון בדרום מערב סין באזור מאוכלס בצפיפות. הרעידות גרמו למותם של לפחות 64 בני אדם ולפציעתם של מאות תושבים. התקשורת הרשמית מדווחת כי צפויה עליה במספר ההרוגים. התשתית באזור היא באיכות ירודה וחסרה תשתית של תקשורת, בעיקר לטלפונים.

המכון הגיאולוגי של ארה"ב אישר ששתי רעידות אדמה בדרגת 6-5 בסולם ריכטר אירעו בהפרש של שעה במחוז יונאן עם עשרות רעשי משנה. שני מוקדי הרעש היו בעיר ההררית ג’או-יאנג.

למרות ששתי הרעידות היו בעצמה מתונה הן היכו בעומק רדוד יחסית, דבר המגדיל את הסיכוי לנזקים.

איכות בנייה ירודה

לדברי התקשורת הרשמית, רעידת האדמה הורגשו בעיקר במחוזות יו-נאן וגואי-ג’ו והם גם אלה שסבלו את מירב הנזקים. בצילומי וידיאו של רשת הטלוויזיה הסינית הרשמית CCTV נראים רחובות זרועי הרס, כולל לבנים וחלקי בטון.

כמעט כל מקרי המוות אירעו באזור יי-ליאנג, שבמחוז יונאן, שהוא המאוכלס ביותר ועם תשתיות ובניה באיכות ירודה. האזור נחשב לאחד העניים ביותר בסין ומאוכלס בעיקר על ידי בני הקבוצה האתנית "יי".

"בניינים רבים בנויים מקורות ומלבנים ואינם יכולים לשאת עומס רב", אמר ל"רדיו אסיה החופשית" הואנג פו-גאנג, הסיסמולוג הראשי של יונאן. "המבנים האלה אינם עמידים לרעידות אדמה".

לפי התקשורת הרשמית מהרעש ניזוקו כבישים, קווי התקשורת, מתקני בריאות, בתי ספר, תחנות כוח ותשתיות נוספות.

ברעידת אדמה שפקדה אזור כפרי במחוז סצ’ואן, צפונית ליונאן, לפני ארבע שנים, נהרגו כ-90,000 איש. רבים האשימו אז בחורבן את הבנייה הירודה של בתי ספר, גשרים ובניינים אחרים.

גם העיתון הצרפתי לה מונד מעריך כי מספר ההרוגים ביונאן יכול היה להיות נמוך יותר אילו המבנים זכו לבניה איכותית יותר.

עשרות אלפים פונו מאזור הרעש

סין

שני אוטובוסים מנסים לפלס דרך בכביש מלא בסלעים שנפלו בעקבות רעידות האדמה באזור ב-7 בספטמבר – צילום: STR/AFP/GettyImages

"שין-חואה", סוכנות הידיעות הסינית הרשמית הנחשבת לשופר של המשטר דיווחה כי יותר מ-100,000 איש פונו מאזורי הרעש, כ-6,000 בתים נהרסו ו-430,000 בתים ניזוקו. הסוכנות גם דיווחה שכנראה 200,000 איש יפונו מיי-ליאנג ושהרעש שיבש את חייהם של כ-700,000 תושבים.

ג’ו מהכפר מאו-פינג סיפר לאפוק טיימס: "כשליש מהבתים התמוטטו ו-90 אחוז ניזוקו עד כדי כך שלא ניתן לגור בהם.

ייתכן כי מספר ההרוגים יעלה בימים הקרובים בשל מפולות בוץ שנגרמות מרעידת האדמה.

קשיים במאמצי הצלה

"מאמצי ההצלה נתקלים בקושי רב בעיקר בשל חוסר האפשרות לנוע בכבישים" הסביר לשין-חואה לי פו-צ’ון, ראש עיירת לואו-דזה-חה הממוקמת בקרבת מוקד הרעש. "הכבישים חסומים ועל צוותי ההצלה לטפס על ההרים כדי להגיע לכפרים שנפגעו בצורה קשה".

יישוב הממוקם בקרבת מכרה אבץ בעיירה לואו-דזה-חה נפגע אף הוא קשה, ויותר מעשרים משפחות נאלצו להתפנות בשל נפילת סלעים. "זה מפחיד. אחי נהרג מנפילת סלעים. רעשי המשנה מכים שוב ושוב. אנחנו מפחדים כל כך", סיפר הכורה פנג ג’ו-ון.

מידע על הרעש הדהד ברשתות החברתיות ברחבי סין, כולל באתר Sina Weibo, דמוי טוויטר, דרכו שלחו גולשים רבים תנחומים לקורבנות האסון, תפילות ותמונות של נרות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!