לאן נעלם מנהיג סין המיועד?

בהעדר תשובה רשמית על הסיבות להיעלמותו המסתורית של שי ג’ין-פינג, סגן יו”ר המפלגה הקומוניסטית הסינית, מגוון שמועות רצות בבלוגים בסין

עדכון אחרון: עיתון בהונג-קונג מדווח כי שי ג’ין-פינג, מנהיג סין המיועד שנעלם, בריא

שי ג'ין-פינג

סגן יו”ר המפלגה הקומוניסטית הסינית והיו”ר המיועד שלה שי ג’ין-פינג במפגש פוליטי בבייג’ינג בחודש מארס השנה. לאחרונה הוא לא נראה בפומבי, עובדה המעוררת שמועות בין גולשי האינטרנט הסינים – צילום: Liu Jin/AFP/Getty Images

שי ג’ין-פינג, סגן יו"ר המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), המיועד להיות המנהיג הבא שלה, נעדר לאחרונה מכמה אירועים רשמיים חשובים. עובדה זו, בנוסף להעדר הודעה רשמית כלשהי, הכניסה בלוגרים בסין לפעילות נמרצת.

בסוף השבוע האחרון בוטלה פגישה של שי עם הילרי קלינטון, מזכירת המדינה של ארה"ב, ועם בכירים זרים נוספים. ביום שני בוטלה פגישה מתוכננת נוספת עם הלה ת’ורנינג-שמידט, ראש ממשלת דנמרק, מה שחיזק את החשדות שאולי יש משהו באחד מתוך מגוון ההסברים שהתרוצצו ברשת על מה שקרה לשי.

דווח כי פקידים רשמיים הסבירו לפקידי ממשל אמריקנים שפציעה בגב מנעה משי לפגוש את קלינטון. אבל הסבר זה עורר יותר שאלות במקום לספק תשובה לרעבונם של צרכני המידע הסינים. הפעם האחרונה ששי נראה בציבור הייתה ב-1 בספטמבר.

השמועות באינטרנט ממריאות

אחד הגולשים טען ששי נפצע בגבו בעת ניסיון התנקשות והתבדח שהיו פגמים באפודת המגן תוצרת סין שהוא לבש. שני גולשים נוספים הציעו: "לא, הוא נפגע בעת ששחה, או אולי בעת ששיחק כדורגל". בכל מקרה, ההסבר שעורר את מרבית תשומת הלב בקרב הגולשים היה ששי נפצע בגבו, או שגרוע מכך, נפגע בתאונת דרכים.

האתר Boxun בשפה הסינית, המנוהל מחוץ לסין על ידי מתנגדי המשטר, דיווח ביום שני כי שי, וראש "הוועדה המרכזית לפיקוח על משמעת", חה גואו-צ’יאנג, נפצעו בשתי תאונות דרכים נפרדות ב-4 בספטמבר. באתר ניתנו פרטים רלוונטיים על מיקום ועיתוי משוערים להתרחשות התאונות. בינתיים חה נראה שוב בציבור ב-12 בספטמבר, לאחר שנעדר למשך 10 ימים. האתר גם דיווח שבית החולים הצבאי מספר301 מצוי תחת משמר כבד, ומכך ניתן לשער שפקיד בכיר מאושפז בו.

האתר סיפר שמקור המידע הזה טען כי קצין צבא שהיה תומך נלהב של חבר הפוליטביורו המודח בו שי-לאי, הוא העומד מאחורי ניסיון ההתנקשות בשי כנקמה על התנהגות המפלגה כלפי בו. הדיווח גם טוען שג’ואו יונג-קאנג, ראש מנגנון בטחון הצבור,בעל בריתם של ג’יאנג דזה-מין, המנהיג לשעבר של סין ושל בו שי-לאי, היה מעורב ככל הנראה בתכנון המעשה. האתר הסיר את הידיעה שעתיים לאחר שפורסמה, מבלי לספק שום הסבר.

להכחשות אין משמעות

ג’אנג טיאן-לינג, פרופסור באוניברסיטת ג’ורג’ מייסון, ארה"ב, ופרשן פוליטי בנושא סין סיפר לאפוק טיימס שמשרד החוץ הסיני בדרך כלל ממהר להכחיש פציעה או מחלה של פקיד בכיר, כך שהכחשה אינה מעידה על שום דבר.

"לדוגמה, כשהתפשטה השמועה שחואנג ג’ו, לשעבר סגן ראש מועצת המדינה, חלה במחלה סופנית, אפילו שזו הייתה האמת – משרד החוץ עדיין טען שחואנג חש בטוב ומצבו משתפר", אמר ג’אנג. מספר חודשים מאוחר יותר מת חואנג ג’ו מהמחלה.


הערת המערכת: כאשר מפקד המשטרה בצ’ונג-צ’ינג, וואנג לי-ג’ון, נמלט על חייו לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר, הוא עורר סערה פוליטית שלא שככה. המאבק מאחורי הקלעים מתמקד בשאלה איזו עמדה נוקטים הבכירים בסין לגבי הרדיפה של מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג. הסיעה שידיה עקובות מדם – הבכירים שג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה הקומוניסטית הסינית, קידם כדי לבצע את הרדיפה – מנסים לחמוק מאחריות לגבי הפשעים שביצעו, ורוצים להמשיך את הרדיפה. בכירים אחרים מסרבים להמשיך להשתתף ברדיפה. האירועים שמתרחשים כעת בסין מציבים בפני הבכירים, בפני כל אזרחי סין ובפני כל אנשי העולם בחירה ברורה: לתמוך או להתנגד לרדיפה נגד הפאלון גונג. הבחירה שכל אדם עושה תהיה חקוקה בדפי ההיסטוריה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!