נערה טיבטית נכלאה בעקבות מחאתה נגד המשטר הסיני

טיבט

אישה מתבוננת בתערוכה המציגה את דיוקנותיהם של טיבטים שהציתו את עצמם. מאז פברואר 2009 יותר מ-50 איש הציתו עצמם באזורים המאוכלסים בטיבטים – צילום: Mandy Cheng/AFP/GettyImages

נערה טיבטית בת 17 נשפטה לאחרונה לשלוש שנות מאסר בשל חלוקת עלונים המטילים ביקורת על שלטון סין בטיבט. בעלונים נטען שפקידים רשמיים מקומיים מנסים לדכא את ההתנגדות שהתעוררה בעקבות תקריות מרובות של הצתה עצמית.

הידיעות על גזר דינה של ג’יגמה דולמה דווחו לרדיו אסיה החופשית בתחילת השבוע שעבר על ידי הנזיר טהור ג’יגמה המתגורר בהודו, אך למעשה הנערה נכלאה כבר בסוף חודש אוגוסט. היא נעצרה והוכתה בגלל שארגנה מחאות בעיר קרדזה, במחוז סצ’ואן שבמערב סין.

האשמה: פעילות לפילוג

בחודש יוני פיזרה ג’יגמה עלונים באוויר כשעמדה על גשר הממוקם מעל לצומת בעיר קרדזה, ובאותם רגעים היא גם קראה בקול סיסמאות פרו טיבטיות.

"כשהגיעה למרכז העיר, שוטרים היכו אותה ועצרו אותה", סיפרה לרדיו אסיה החופשית תושבת טיבטית של העיר קרדזה. על פי הדיווח ג’יגמה הוכתה והועברה לבית חולים כשידה מקובעת בלולאה.

לדברי הנזיר, הוריה הורשו לבקרה רק פעם אחת, כשעדיין הוחזקה בקרדזה, אך מאוחר יותר היא הועברה למקום לא ידוע המרוחק מהאזורים הטיבטיים שבמערב סין. "היא הואשמה בביצוע פעולות שנועדו ‘לפלג את סין’", הוסיף הנזיר.

בחודשים האחרונים, פקידי ממשל סיניים מרבים לרדוף מפגינים טיבטיים והם עצרו אנשים שהפיצו מידע על טיבטים שהציתו עצמם במחאה נגד המשטר הסיני. לאחרונה, נזיר טיבטי ממחוז סצ’ואן נידון למאסר בשל הפצת מידע על הצתות עצמיות של טיבטים.

הדרדרות התרבות הטיבטית

מאז פברואר 2009 יותר מ-50 טיבטים, בעיקר נזירים ונזירות, הציתו את עצמם במחאתם נגד השלטון הקומוניסטי הסיני. ההצתות העצמיות שהתרכזו בעיקר בסביבת מנזר קירטי שבמחוז סצ’ואן, אינן מקבלות את תמיכתו של ראש הממשלה הגולה של טיבט, לובסנג סנגאי.

ארגון "הקמפיין הבין-לאומי למען טיבט" שלח בשבוע שעבר מכתב להילארי קלינטון, מזכירת המדינה של ארה"ב בבקשה שתפנה למשטר בסין בנוגע "לנקיטת האמצעים הביטחוניים ולקמפיין החינוך מחדש" המכוונים לאוכלוסייה הטיבטית.

הארגון הוסיף במכתבו שתכניות כאלו "למעשה מאיצות את התדרדרות התרבות הטיבטית, מחריפות את הפגיעה בחופש הדת ומעצימות את הטרגדיה הנצפית יותר ויותר על ידי הקהילה הבין-לאומית".

בימים האחרונים העיר להסה, בירת האזור האוטונומי הטיבטי, נעולה ונתונה לשמירה כבדה של כוחות ביטחון סיניים. אחד מתושבי העיר תאר את המצב באזור כ"כלא גדול", בו כוחות המשטרה נמצאים בכל מקום, חמושים "ברובים, {mosimage}באלות ובציוד כיבוי אש".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!