גבעולי חיטה “מסתדרים” בצורות גיאומטריות מרהיבות

מגן דוד, קובייה חמש ממדית ונוסחאות מתמטיות מורכבות הן רק חלק מהצורות שמוצאים בשדות חיטה במקומות שונים בעולם

ווילטשייר

זחלים שמחייכים בשדות. תמונת מסך מתוך סרטון ב-YouTube של תרשים שהתגלה בווילטשייר שבדרום בריטניה ב-8 ביולי – צילום: The Epoch Times

מראה מופלא מתגלה למי שטס מעל שדות החיטה בדרום אנגליה: גבעולי החיטה שטרם נקצרו כאילו הסתדרו בצורות גיאומטריות שונות, שחלקן מורכבות ביותר, כמו למשל קובייה חמש ממדית, ספירלות מגוונות, מה שנראה כמו מגן דוד תלת ממדי או עיגולים השזורים אלו באילו המזכירים את הצורה הגאומטרית המושלמת הנקראת "פרח החיים".

התרשימים הגאומטריים האלה הנקראים "מעגלי תבואה", התגלו בכ-26 ארצות שונות, אבל כ-90 אחוז מהם מרוכזים דווקא בדרום בריטניה. האזור העשיר ביותר בעולם ב"מעגלי תבואה" הוא ווליטשייר בדרום אנגליה בו נמצא גם האתר הארכיאולוגי הפרהיסטורי המפורסם "סטונהנג".

ווילטשייר

מגן דוד תלת ממדי? תמונת מסך מתוך סרטון ב-YouTube של תרשים שהתגלה בווילטשייר שבדרום בריטניה ב-1 ביולי – צילום: The Epoch Times

השנה, מבין שלל הצורות הגיאומטריות המורכבות התגלו גם כמה תרשימים שתיארו מהלכים אסטרונומיים בולטים. למשל, חמישה מהתרשימים נקשרו למעבר הייחודי של נוגה על פני השמש בתחילת יוני, אירוע נדיר שצפוי לקרות בפעם הבאה רק בשנת 2117.

מעגלי התבואה המצולמים הראשונים הופיעו בתחילת שנות ה-70, אבל קיימות עדויות מוקדמות יותר הנקשרות למעגלי תבואה, והראשונה מהן היא מהמאה ה-17. מאז שנות ה-70 התגלו יותר מ-10,000 תרשימים כאלו.

הראשונים שהתגלו היו פשוטים יחסית, כך שמספר ספקנים הדגימו כיצד בני אדם מייצרים אותם בעצמם בעזרת כלי עבודה פשוטים כמו חבלים וקרשים. בחלק מהפעמים התרשימים אפילו סומנו בזכויות יוצרים. אבל עם השנים התרשימים שעל פי רוב מופיעים בין לילה, התפתחו לרמת מורכבות גבוהה יותר ויותר וכך גם גבר המסתורין האופף אותם.

וורוויקשייר

תמונת מסך מתוך סרטון ב-YouTube של תרשים שהתגלה בוורוויקשייר שבדרום בריטניה ב-15 באוגוסט – צילום: The Epoch Times

מסרים מתוחכמים

חלק מהתרשימים מציגים בעלי חיים פשוטים כמו סוסים מהודרים או זחלים מחייכים חמודים. אבל ברבים מהמקרים רמת המורכבות גבוהה יותר, ועצם התחכום המוסתר בהם מעורר סקרנות ועניין.

כמה תרשימים הם ביטויים מתמטיים מפורסמים. במאי 2010 למשל התגלה באזור ווליטשייר תרשים מעגלי שקוטרו כמעט 100 מטרים, והוא מורכב מרצפים של קווים קצרים או מרווחים ריקים. כאשר מתמטיקאים הפכו את הרצפים האלו לשפה הבינארית של המחשב התברר שמצאו קידוד של משוואה מתמטית קלאסית הנקראת "זהות אוילר", כך דיווח ה- Independentהבריטי.

ווילטשייר

התרשים שחתם את עונת 2012, התגלה ב-26 באוגוסט בווילטשייר שבדרום בריטניה – צילום: Susanna Wilkerson

ביוני 2008 האסטרופיזיקאי האמריקני מייק ריד זיהה במעגל תבואה שראה בתצלום בעיתון את קידוד עשר הספרות הראשונות במספר – 3.141592654 – קבוע מתמטי המופיע בנוסחאות רבות במתמטיקה ובפיסיקה.

שינויים בהרכב הכימי

מספר מדענים ניסו לגלות מה עבר על הגבעולים שכּוּפָפו כדי ליצור את הצורות הגיאומטריות, ומה עבר על האדמה שמסביבם, ואולי כך ללמוד קצת על האופן שבו "צוירו" התרשימים. מחקרים שנעשו על הצמחים בתוך "מעגלי התבואה" גילו שהם עברו שינויים, הן ברמה התאית המיקרוסקופית והן ברמות חיצוניות יותר. הביופיזיקאי ד"ר וויליאם לבנגוד למשל גילה סימני חריכה בשכבה החיצונית ביותר של הצמח בתוך מעגל התבואה. חוקרים אחרים גילו שגם הזרעים בגבעולים המכופפים הושפעו מהתהליך: הם צמחו לאט יותר ובצורה מעוותת יותר בהשוואה לזרעי חיטה אחרים.

ווילטשייר

קובייה חמש ממדית? תמונת מסך מתוך סרטון ב-YouTube של תרשים שהתגלה בווילטשייר שבדרום בריטניה ב-15 באוגוסט 2011 – צילום: The Epoch Times

"הצמחים במעגל התבואה מכילים מרכיבים שמציעים את השפעתה של תנועת אוויר מהירה, שדות חשמליים וטמפרטורות גבוהות לזמן קצר", כתב לבנגוד במחקרו.

מתברר שגם הקרקע בתוך מעגל התבואה עברה שינויים שהשפיעו בין היתר על הרכבה הכימי, וגם אלו מעידים על חשיפה לטמפרטורות גבוהות ולאנרגיה מרובה למשך זמן קצר.

אז מי מצייר אותם?

הדיונים לגבי מקורם של מעגלי התבואה ממושכים כמעט כמו קיומם של המעגלים עצמם. חלקם הוכחו כמעשה ידי אדם, ויש המציעים שקבוצות "הציירים" השונות אף מתחרות ביניהן לאורך השנים ברמת התחכום של היצירות שלהם.

אבל חלק מהתרשימים, עם גודלם ומורכבותם, ממשיכים לעורר את סקרנותם של מדענים ושל צופים רבים. גם פרקי הזמן הקצרים בהם נוצרים התרשימים עשויים לעורר שאלות. על פי רוב הם מגיחים במהלך שעות הלילה. הטייס טוני הגס, המרבה לצלם מעגלי תבואה שכאלה, סיפר מניסיונו האישי שבשובו מאחת מטיסותיו, בדיוק במסלול שדרכו הגיע, הוא הופתע לגלות מעגל תבואה מורכב וחדש לחלוטין שצץ לו לפתע, רק דקות ספורות לאחר שעבר באותו המקום קודם לכן.

ווילטשייר

תמונת מסך מתוך סרטון ב-YouTube של תרשים שהתגלה בווילטשייר שבדרום בריטניה ב-11 ביולי – צילום: The Epoch Times

עם כל אלו, ועם ההשפעות שהם הותירו בצמחיה ובקרקע, יש כאלו שמציעים שמקורם של מעגלי התבואה באינטליגנציות גבוהות מאתנו, כאלו שאנחנו עדיין לא מכירים. עב"מולוגים מציעים שמדובר בחייזרים שרומזים לנו על קיומם.

תיאוריה אחרת קושרת את מעגלי התבואה ל"השערת גאיה", המניחה שכדור הארץ שלנו הוא בעצם ייצור חי ובעל אינטליגנציה. לפי רעיון זה מעגלי התבואה הם בעצם מסרים מתוחכמים שמנסה להעביר לנו "אמא אדמה".

סוזן ווליקרסון, פסיכולוגית אוסטרלית שחוקרת את תופעת מעגלי התבואה מציעה במאמר שפורסם במהדורת האנגלית של האפוק טיימס שאולי אלו אנשים עתידיים, בעלי רמת מודעות גבוהה שמנסים להעביר לנו מסרים של רצון טוב וחמלה, כשהם קוראים לנו "התעוררו!"

כך או כך, בינתיים נוכל פשוט ליהנות מיופיים של התרשימים המוצגים כאן, מרביתם מקבץ מהשנה האחרונה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!