רד אלינו טרקטורון

עד לאחרונה חשבתי שטרקטורים יש רק בקיבוץ. לא היה לי מושג שיגיע היום שבו ארכב על מכסחת דשא שתיקח אותי לשמיים

טרקטורון מעופף

להמריא על מכסחת דשא לגובה של 500 רגל ולשייט איתה באוויר? – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

הייתי בטוחה שזה לא יהיה קשה יותר מלעשות רוורס עם עגלה. אטרקציה שכוללת טרקטורון "קטנה עלי", חשבתי, אחרי שבנעוריי שעטתי בטרקטורון בשדות הקיבוץ. אבל כשהגעתי ל"דביר מצנחי רחיפה" במנחת רונית, משהו השתבש.

איך נשמע לכם הרעיון להמריא על מכסחת דשא לגובה של 500 רגל ולשייט איתה באוויר? גרוע מזה, הטרקטורון המעופף נוצר כששני משוגעים לקחו מצנחים בהם משתמשים לצניחה חופשית וחיברו אותם למסגרת אלומיניום פרימיטיבית, לאחר מכן הוסיפו מנוע והתחילו לטוס.

טרקטורון מעופף

רד אלינו טרקטורון? – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

במבט ראשון נראה הטרקטורון כהכלאה בין משהו שהיינו מאלתרים במסגרייה של הקיבוץ, לעפיפון ומכסחת דשא. יוסי המדריך שלא מתרשם מקלילות השיחה ומההומור שלי, מרגיע. הוא אומר שרשויות התעופה האמריקניות מחשיבות את הטרקטורון המעופף לכלי הטייס הכי בטוח. הוא מוסיף שהוא נחשב בטיחותי יחסית, בהשוואה לכלי טיס זעירים אחרים, בזכות העובדה שאין לו כנפיים, אלא מצנח המשמש ככנף רכה, ולכן אין סכנת התהפכות ואין סכנה של הזדקרות בה המטוס מאבד מהירות כתוצאה מאיבוד מנוע ופשוט נופל למטה כמו אבן. מה גם שהטרקטורון טס במהירות של כמעט 50 קמ"ש, פחות מהמהירות המותרת לנהיגה בעיר.

טרקטורון מעופף

לאחר התנגשות קלה עם דוכיפת – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

אנחנו עולים על סוג של עגלה קטנה בעלת שלושה גלגלים, עם מדחף מפלצתי מאחור ומצנח מלמעלה. המדחף מתחיל להסתובב והמנוע נוהם בחוזקה. יוסי משחרר את הבלמים ואנחנו שועטים בקפיצות על רגבי העפר; המצנח שמאחורינו מתרומם בהדרגה, ובתוך שניות נפסקות הרעידות, הגלגלים כבר לא נוגעים בקרקע. הטרקטורון, שנראה שלא יצליח להרים את שנינו, מזנק לאוויר בנונשלנטיות תוך שהוא מתנגש בדוכיפת. אני חובה סדרה של עליות וירידות באוויר וצורחת חזק לתוך המיקרופון שמוצמד לקסדה שלי. אחרי שאני פוקחת את העיניים ומוודאת שיוסי לא התחרש, אני משחררת את הידיים שאחזו חזק במסגרת הטרקטורון ואת השרירים הפולניים ומתחילה לגנוב קצת נוף.

על אף שיש לו מצנח, הטרקטורון המעופף הוא כלי טיס לכל דבר, שייחודו באפשרות לטוס נמוך כמו ציפור, קרוב מאוד לפני האדמה, ולראות את הנוף לפרטי פרטים מלמעלה: את הרכבות החולפות במהירות על פסי הרכבת, את השטחים חקלאיים, את המתרחצים על חוף הים ואת הערים הצומחות להן ליד הים.

טרקטורון מעופף

חייה של מורן תלויים על חבל כביסה ומצנח – צילום: יאירה יסמין/אפוק טיימס

אולם, שתי דקות אחרי שהתחלתי לפתח אהדה כלפי מסגרת הפח שבתוכה ישבתי, ולהרהר באפשרות שגם אני אוכל להטיס אותה, קלטתי את ההגאים של הטרקטורון המעופף: משהו שמזכיר חבל כביסה שמחובר לקצה של מצנח, שבעזרתו מתמרנים את הסיבובים. המחשבה שהגאי הכלי המעופף תלויים בחבל כביסה שבשום מצב לא אמור להחזיק שני בני אדם, גרמה לי שוב להפרעות נשימה.

באותו הרגע, בזמן שאני מהרהרת  אילו עצמות יישברו לי, יוסי חג מעל לחוף הים ונשימתי נעצרה, הפעם למראה היופי של השמש השוקעת, סלעי הכורכר והכחול של הים. לרגע קטן שום דבר לא מפריד ביני לבין הנוף המהמם של חוף השרון שנמצא מתחתיי.

טרקטורון מעופף

מורן שוקלת אם לקחת את הטרקטורון שיעקוף את הפקקים בדרך לצפון – צילום: יאירה יסמין/אפוק

זהו נגמר, אני אומרת ומציצה בשעון, אך קצת לפני שהשמש שוקעת, חוטף אותי יוסי לחתונה של חבר. אנחנו חגים מעל ראשם של האורחים, מנמיכים טוס ומנופפים להם לשלום, מלהטטים בטרקטורון בסיבובים ושלל דאווינים, ממטירים עליהם פרחים ומתרוממים חזרה לאוויר.

הכלי סולח על הכול

כמו כדי להוכיח לי עד כמה הכלי הזה בטוח נערך באותו יום מבחן רמה. המבחן נערך פעם בשנתיים למחזיקים ברישיון רמה 2 שמאפשר להם להטיס טרקטורון יחד עם נוסע.

טרקטורון מעופף

צילום: יאירה יסמין

במבחן נדרשו הטייסים לדומם את המנוע בגובה 500 רגל ולנחות ברכות באמצעות המצנח בלבד. כעשר טרקטורונים מעופפים שעטו לאוויר, כל אחד בתורו, ולאחר סיבוב קצר נחתו ועלו לאוויר חזרה כמו שבוודאי הייתי מדמיינים ריקוד של שלדגים, כל זה ללא מנוע! אני מגלה גם כמה הכלי הזה סלחן כאשר אחד הטייסים נוחת באמצע שדה קוצים יבש ללא פגע ועם חיוך.

הטרקטורון הוא תענוג לא זול. אי־אפשר לשכור אותו, אלא רק לקנות, ולעלויות האלה יש להוסיף את דמי החנייה של הכלי במנחת.

בדרך חזרה עם אחד הטייסים הוא מגלה לי שבדומה למועדון היאכטות היוקרתי גם לטרקטורונים יש מועדון אקסקלוסיבי משלהם שאף יוצא לטיולים. הוא מספר לי בקריצה שכאשר אני אהיה באותו סוף שבוע תקועה בפקקים בדרך לצפון, הוא וחבריו ירחפו מעלי ויזכו לטיול מהמם ממעוף הציפור.


"דביר מצנחי רחיפה"

דביר מצנחי רחיפה: 0546-554466/77

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!