מכה נוספת למחנה של ג’יאנג דזה-מין: מוקד כוח מרכזי נוסף מועבר לנאמני הנשיא

הודח מתפקידו ראש”משרד החזית האחידה” של המפלגה הקומוניסטית הסינית, המזוהה עם המחנה של הנשיא לשעבר ג’יאנג דזה-מין

סין

חברי הסיעה של ג’יאנג דזה-מין ‘על הכוונת’, בקרב על השלטון לקראת הקונגרס ה-18 של המק”ס – אילוסטרציה: אפוק טיימס

"משרד החזית האחידה" הוא אחד מגופי המודיעין של המשטר הקומוניסטי הסיני ובאחריותו לתאם את פעילותם של סינים המתגוררים מחוץ לסין, בעיקר אלו שהצליחו להגיע למוקדי כוח בארצות מגוריהם, כך שהם יפעלו לקידום האינטרסים של המשטר הסיני.

ב-1 בספטמבר הכריזו הרשויות הסיניות על הדחתו של ראש משרד החזית האחידה, דו צ’ינג-לין המשתייך למחנהו של נשיא סין לשעבר, ג’יאנג דזה-מין. במקומו ימונה לתפקיד לינג ג’י-חואה, עוזרו הנאמן של הו ג’ינטאו. החלפתו הצפויה של דו באיש אמונם של הנשיא הו ג’ינטאו ושל ראש הממשלה וון ג’יא-באו, נחשבת למכה קשה למחנה של ג’יאנג, עליה נמנים הפוליטיקאי הסיני המודח בו שי-לאי וראש מנגנון ביטחון הציבור ג’ואו יונג-קאנג. אף על פי שהמחנה נחלש בתקופה האחרונה, הוא עדיין ממשיך "לעשות צרות" לנשיא ולראש הממשלה.

לדבריו של מקור מהימן בבייג’ינג, צעד זה הינו חלק מאסטרטגיית מתקפת הנגד של מנהיגי סין על המחנה של ג’יאנג דזה-מין, במטרה להחליש ואף לחסל אותו. משרד החזית האחידה נחשב למעוז האחרון שבשליטת הסיעה הכוחנית. באמצעות השתלטות על משרד החזית האחידה, חיזקו מנהיגי סין את מעמדם בקרב המכריע לקראת הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית.

התגרות באיי סנקאקו

המקור הפנימי בבייג’ינג סיפר לאפוק טיימס כי מערכת של סוכנים מיוחדים הפועלת בחסות משרד החזית האחידה היא זו שהציתה לאחרונה מחדש את הסכסוך בין סין ליפן בנוגע לאיי סנקאקו. לטענתו של המקור, משרד החזית האחידה שבשליטת המחנה של ג’יאנג עורר מחדש את הסכסוך מתוך כוונה להפעיל לחץ על המנהיגים הסינים, ובסופו של דבר להכניס את המדינה למשטר צבאי כדי לדחות את הקונגרס המפלגתי הלאומי ה-18 המתוכנן לחודשים הקרובים. לטענת המקור, בדרך זו קיוו אנשי המחנה לאפשר לג’ואו יונג-קאנג ולחברים נוספים במחנה להחזיק בעמדותיהם בשלטון לתקופת זמן ממושכת יותר.

נוסף על כך, הסכסוך באיי סנקאקו הכניס את מנהיגי סין לדילמה קשה. במיוחד מאז החלה יפן להלאים את האיים בסיועה של ארה"ב. המחנה של ג’יאנג דזה-מין ניצל את הרגשות האנטי-אמריקניים שהתעוררו בציבור הסיני כדי לגרום לחברי מפלגה בכירים להפעיל לחץ על הנשיא ועל רוה"מ. במצב שכזה, בין אם מנהיגי סין ייתמכו בתנועה למען שמירת איי סנקאקו תחת ריבונות סינית, או ינסו להגביל אותה, ההסתה עשויה להצית רגשות לאומניים חזקים.

לדברי המקור, בכירים בממשלת סין לא אפשרו לשי ג’ין-פינג, מנהיגה המיועד של סין, להיפגש עם מזכירת המדינה של ארה"ב הילרי קלינטון בעקבות התערבותו של דזנג צ’ינג-הונג, אשר שימש כחבר פוליטבירו בתקופת שלטונו של ג’יאנג וכיום פרש לגמלאות. לטענת המקור זו גם הסיבה לכך שלאחרונה שי ג’ין-פינג נעדר לחלוטין מעיני הציבור.

החלפתו של דו צ’ינג-לין

לפי מידע שנמסר לאפוק טיימס, המהלך שניהל משרד החזית האחידה, אשר נועד להתסיס מחדש את הסכסוך בנוגע לאיי סנקאקו, הוא מה שדחף את נשיא סין להדיח מתפקידו את ראש המשרד דו צ’ינג-לין.

נשיא סין הו ג’ינטאו, וראש הממשלה וון ג’יא-באו, החליטו להחליף את דו צ’ינג-לין לפני ה-1 בספטמבר, אך החדשות הודלפו. ב-29 באוגוסט נודע כי גב’ דינג, עוזרתו הנאמנה של דו, נמלטה מסין. הו ג’ינטאו הורה אישית להטיס אותה חזרה לסין ושם את דו צ’ינג-לין תחת פיקוח הדוק.

שלושה ימים מאוחר יותר מינה הו ג’ינטאו את לינג ג’י-חואה, לשעבר ראש המשרד הכללי של הוועדה המרכזית של ההמפלגה הקומוניסטית הסינית, לראשות משרד החזית האחידה. לינג קיבל הוראה לערוך חקירה מקיפה של המשרד.

בה בעת הוכרז על הגשת תביעה ציבורית נגד מי שכיהן בעבר כמפקד המשטרה בצ’ונג-צ’ינג, וואנג לי-ג’ון, שב-6 בפברואר נמלט על חייו לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו.

התביעה נגד וואנג לי-ג’ון

הונג קונג

מפגינים התאספו ליד המטה של הממשלה בהונג קונג ב-7 ספטמבר, במחאה על כוונת הממשלה להכניס לבתי הספר את ‘תכנית החינוך הלאומי’, תכנית הנתפסת בקרב רבים מתושבי הונג קונג כתכנית לשטיפת מוחם של תלמידי בתי הספר. תכנית הלימודים החדשה אומצה כחלק ממאמץ אחרון של סיעתו של ג’יאנג דזה-מין להמשיך להחזיק בכוח – צילום: Philppe Lopez/AFP/Getty Images

מנהיגיה הבכירים של המפלגה, הו ג’ינטאו, וון ג’יאה באו ושי ג’ין-פינג, הכריזו לפתע על העמדתו לדין של וואנג לי-ג’ון בגין ארבעה סעיפי אישום. שתי סיבות מרכזיות הביאו להכרזה זו.

ראשית, כדי להראות לארה"ב, ליפן ולמדינות נוספות שמנהיגי סין הנוכחיים והעתידיים כאחד ביססו את שלטונם ואיחדו כוחות. הם רצו להראות כי אין לצפות לחוסר שקט נוסף בהנהגה הסינית.

שנית, כדי להזהיר את שרידי סיעתו של ג’יאנג דזה-מין שלא יעוררו מהומות, משום שהצלתו של בו שי-לאי, הבכיר מסיעתו של ג’יאנג שאיבד את מעמדו, כבר בלתי אפשרית בשלב זה.

וואנג לי-ג’ון מואשם נכון לעכשיו בסעיפים הבאים: משוא-פנים, עריקה, שימוש לרעה בסמכות וקבלת שוחד. את כל ארבעת סעיפי האישום ניתן לקשור ישירות לבוס הקודם שלו, בו שי-לאי.

מעורבות במינויו של לונג צ’אן-יינג למשרת מושל הונג קונג

מושל הונג קונג החדש, לונג צ’אן-יינג, נחשף בעבר כבעל קשרים הדוקים עם מערכת הסוכנים החשאיים של ההמפלגה הקומוניסטית הסינית וכחבר המפלגה הקומוניסטית במחתרת.

מערכת הסוכנית החשאיים של המפלגה הקומוניסטית הסינית בהונג קונג נתונה לשליטתו של דזנג צ’ינג-הונג, מי שגידל וטיפח את הקריירה של לונג צ’אן-יינג.

ברגע שלונג נכנס לתפקידו בראשות המועצה המבצעת של הונג קונג, הוא מילא אחר הנחיותיו של דזנג והחל לקדם את ‘תכנית החינוך הלאומי’, תכנית הנתפסת בקרב רבים מתושבי הונג קונג כתכנית לשטיפת מוחם של תלמידי בתי הספר.

קידום ‘תכנית החינוך הלאומי’ בהונג קונג תואמת לתכניתו הכוללת של משרד החזית האחידה, כך לדברי המקור של אפוק טיימס בבייג’ינג. המטרה היא לעורר את זעמם של תושבי הונג קונג, להצית בקרבם תסיסה ובכך להערים קשיים נוספים על נשיא סין ועל ראש ממשלתה לפני קונגרס המפלגה ה-18.

בה בעת, כפי שמציע המקור בבייג’ינג, לונג עשה יד אחת עם משרד החזית האחידה, כשהוא מאפשר לפעילים לצאת בסירות דיג מהונג קונג ולעגון בחופי איי סנקאקו, וכך להגביר את הלחץ על מנהיגי סין הנוכחיים.

מאחר ותקרית זו נוגעת ליחסי סין-יפן, בהיעדר אישור רשמי מבייג’ינג, לונג לא היה מעז לקבל החלטה כזו בעצמו, אלא אם כן זכה לגיבויו של דזנג צ’ינג-הונג.

בתגובה, אסר הו ג’ינטאו את השתתפותו של לונג בפגישת APEC בעיר הנמל הרוסית ולדיווסטוק ב-9 בספטמבר.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!