סין: הסתיים השימוע במשפטו של וואנג לי-ג’ון שהואשם בעריקה

כתבים זרים לא הורשו להיכנס למשפט, התקשורת המקומית שומרת על שתיקה

וואנג לי-ג'ון

וואנג לי-ג’ון במהלך משפטו כפי שנראה בסרטון שהועבר על ידי ערוץ הטלוויזיה הסיני הרשמי CCTV. הכיתוב הסיני בתחתית התמונה מפרט את ארבעת סעיפי האישום נגד וואנג – צילום: על ידי אפוק טיימס מהסרטון שנמסר לתקשורת

– –

משפטו של וואנג לי-ג’ון הסתיים לאחר יומיים של דיונים שהתנהלו תחת מעטה חשאיות. וואנג כיהן בעבר כמפקד המשטרה בעיר צ’ונג-צ’ינג והיה יד ימינו של בו שי-לאי, בכיר במפלגה שהודח השנה מכל תפקידיו.

משפטו של וואנג החל ביום שני, 17 בספטמבר, והוא הואשם בין היתר בעריקה. לפי סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), יומו הראשון של המשפט התנהל בדלתיים סגורות בשל היותו קשור ל"סודות מדינה". המשפט נערך בבית הדין המחוזי בעיר צ’נג-דו, בירת מחוז סי-צ’ואן שבמערב סין.

כזכור, וואנג נמלט לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו ב-6 בפברואר, במהלך נואש שעורר משבר פנים מפלגתי שהשלכותיו טרם הסתיימו.

ארבעת סעיפי האישום נגד וואנג כוללים: "כיפוף החוק למטרות אישיות, עריקה, שימוש לרעה בכוח וקבלת שוחד".

משפט כביכול פתוח

השימוע ביומו השני של המשפט ב-18 בספטמבר, היה אמור להיות "דיון פתוח" בהשתתפות קרוביו של וואנג לי-ג’ון, התקשורת, חברי הוועדה הלאומית העממית, חברים בוועדה המייעצת לוועדה הלאומית העממית של סין ועוד, כך לפי דיווח סוכנות הידיעות שין-חואה. אך למעשה המשפט לא היה פתוח לסיקור תקשורתי. התקשורת המקומית קיבלה צו איסור פרסום ולפי "רדיו צרפת הבין-לאומית" (RFI), נציגי התקשורת הזרה כלל לא הורשו להיכנס לאולם המשפט.

אווירת החשאיות הייתה דומה לזו שיושמה במשפטה של גו קאי-לאי ב-9 באוגוסט. גו, אשתו של בו שי-לאי הורשעה ברצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד. וואנג לי-ג’ון סיפק בעדותו חלק מהראיות שהובילו להרשעתה ברצח.

ככל הנראה, במפלגה מקפידים לשמור על מעטה סודיות סביב משפטו של וואנג מחשש שפרטי הפרשה יציתו סוגיות פוליטיות וציבוריות נפיצות.

לפי שמועות, וואנג סיפר לפקידי המפלגה על מעורבותם של בו שי-לאי ושל גו קאי-לאי בקצירת איברים ובמכירת גופות, כמו גם על השחיתות של בו שי-לאי ועל קשירת קשר להפלת ראש המפלגה הקומוניסטית המיועד, שי ג’ין-פינג, בו היו מעורבים בו שי-לאי וג’ואו יונג-קאנג, מזכיר הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק (PLAC).

לדברי ג’אנג טיאן-ליאנג, פרשן לענייני סין באפוק טיימס, וואנג לי-ג’ון ברח לצ’נג-דו בשל החשש לחייו, והיחיד שיכול היה לאיים עליו היה בו שי-לאי. לכן, כדי למנוע הדלפות על מעשיו של בו שי-לאי, נערך המשפט תחת מעטה סודיות. ג’אנג מציין שהמשפט גם מפנה את תשומת הלב הציבורית למאבקים הפנימיים וחילוקי הדעות המתנהלים בפוליטבירו בנושא בו שי-לאי, כל זאת לקראת חילופי ההנהגה באוקטובר – דבר שהמפלגה רוצה לצנזר.

הסוגיה הרגישה ביותר הקשורה לוואנג לי-ג’ון היא מעורבותו בזוועה של קצירת איברים בכפייה מאנשים חיים.

לדברי ג’אנג סו-טיאן, פרשן ברדיו קול התקווה, "ברגע שהעם הסיני ילמד על הזוועה הזאת, המק"ס תאבד את הלגיטימיות שלה לחלוטין והיא תתמוטט".

הקלה בדין

פרשנים במשפטה של גו קאי-לאי ציינו שבמהלך השימוע, בית המשפט קיבל את העילה להקלה בדין. נגזר עליה גזר דין מוות על תנאי הקצוב לשנתיים, שבתומן ניתן להסב אותו למאסר עולם ולאחר מכן לקצר את העונש בשל התנהגות טובה או על פי שיקול דעתו של בית הדין.

סוכנות הידיעות שין-חואה מדווחת שיתכן ותהייה הקלה בדין גם במקרה של וואנג לי-ג’ון. שין-חואה גם מדווחת שהתובעים במשפט הודיעו שמאחר ולוואנג הייתה תרומה חשובה בפיצוח המקרה, תיתכן הקלה בעונש על הסעיף "כיפוף החוק למען מטרות אישיות". עוד מדווחת הסוכנות כי וואנג "סיפק רמזים לחשיפת עבירות חמורות שביצעו אחרים וכך שיחק תפקיד מרכזי בחקירת מקרים אלה. כל אלו יכולים להיחשב כמתן שירותים ראויים לשבח, נכתב בכתב האישום".

אולם שין-חואה לא ציינה מה הייתה תרומתו של וואנג, אלו מקרים הוא סייע לפצח ומהן העבירות שהוא עזר לגלות. ייתכן שרצח ניל הייווד על ידי גו קאי-לאי היה אחד מהמקרים.

לפני שהתפזר הדיון בבית המשפט, צוין שגזר דינו של וואנג יימסר בתאריך שטרם נקבע.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!