15 שנות מאסר למפקד המשטרה שזעזע את צמרת ההנהגה הסינית

עונש קל יחסית נגזר על וואנג לי-ג’ון שערק לשגרירות ארה”ב וחשף סודות מדינה

וואנג לי-ג'ון

וואנג לי-ג’ון באולם בית הדין בצ’נג-דו, ב-18 בספטמבר, ביום השני במשפטו – צילום: Weibo.com

בהודעה בת שלושה משפטים שפורסמה הבוקר, 24 בספטמבר, תחילה בשפה האנגלית, הודיעה סוכנות הידיעות שין-חואה, השופר של המשטר בסין, שנגזרו 15 שנות מאסר על וואנג לי-ג’ון.

וואנג, לשעבר ראש משטרת העיר צ’ונג-צ’ינג בדרום מערב סין, ערק ב-6 בפברואר לקונסוליה האמריקנית. עריקתו הייתה הסימן הראשון למאבק הכוחות שפרץ בקרב הדרגים הגבוהים ביותר של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) וסוקר בהרחבה כאן.

משפטו של וואנג החל ב-17 בספטמבר בדלתיים סגורות והמשיך ב-18 בספטמבר. סעיפי האישום כללו "הטיית החוק למטרות אישיות, עריקה, שימוש לרעה בכוח וקבלת שוחד". מאוחר יותר פרסמו סוכנויות החדשות של המשטר סיפור מפורט בן מספר עמודים שבחן חלק מפשעיו של וואנג והתעלם מאחרים. הסיפור אף הפליל את בו שי-לאי, פוליטיקאי בכיר שהודח מכל תפקידיו והיה הבוס של וואנג לפני שערק.

הסיפור בגרסה של המפלגה הקומוניסטית עוסק בעיקר בחיפוי שוואנג נתן לאשתו של בו שי-לאי, גו קאי-לאי, שרצחה את איש העסקים הבריטי ניל הייווד.

אין בתיק נגד וואנג ציון כלשהו למעורבותו בקצירת איברים מאסירים בצפון מזרח סין. וואנג עצמו התפאר במעשה זה בנאום שנשא עם קבלת פרס בשנת 2006, על תרומתו להצלחת השתלות איברים מ"תורמים" חיים.

פרשנים טענו שהאיברים נקצרו כנראה מאנשים בעודם בחיים, ושהיו אלה כנראה מתרגלי פאלון גונג, שיטה רוחנית הנרדפת על ידי המשטר הסיני. הגרסה הרשמית האחרונה המתארת את פשעיו של וואנג גם אינה מתייחסת לסעיף של "שימוש לרעה בכוח" שהיה חלק מכתב האישום. משקיפים טוענים שוואנג נהג להאזין לשיחות טלפון של דמויות בכירות במפלגה, על פי הוראה של הבוס שלו, בו שי-לאי, ששאף להגיע לתפקיד בכיר. ההתעלמות מעובדה זו בגרסה הרשמית מצביעה על כך שהמפלגה אינה רוצה להפנות תשומת לב למאבק שמתנהל בין מחנות שונים בתוכה.

מיד לאחר ההודעה על גזר דינו של וואנג נמחקו תגובות של גולשים באתר הפופולרי Sina Weibo, הגרסה הסינית לטוויטר. "800 תגובות הפכו כהרף עין ל-500 בלבד", כתב אחד הגולשים.

תגובה אחת שלא נמחקה ציינה את קלות גזר הדין לעומת כל המאמץ והעיסוק שהרשויות השקיעו בנושא. "ארבעה פשעים גדולים, והממוצע הוא פחות מארבע שנים לכל פשע. האם זה שווה את זה? מסכנים כותבי המחזה הזה, הם עבדו כל כך קשה!"

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!