המחלוקת על איי סנקאקו בין סין ליפן – רגיעה או הידרדרות?

החברות היפניות שסגרו מפעלים, ההצהרות הלוחמניות של המנהיגים והגורמים המסתוריים שהציתו הפגנות ענק בסין. תמונת מצב על המחלוקת סביב האיים

סין

מפגינים סיניים בעצרת אנטי-יפנית מול שגרירות יפן המוחים על כך שיפן רכשה את איי סנקאקו מידי מיליונר – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

הכול החל במסיבת עיתונאים ב-10 בספטמבר, בה הודיע אוסמו פוג’ימורה, מזכיר הממשלה היפנית, שיפן מתכוונת לרכוש את הבעלות על איי סנקאקו (בשמם הסיני דיאו-יו) ממיליונר יפני. יפן ציינה שרכישת קבוצת האיים שנמצאים בים סין המזרחי תבטיח תחזוקה וניהול שוטף של המקום בדרכי שלום; המשטר הסיני לא איחר להגיב וכינה את הרכישה "בלתי חוקית וחסרת תוקף".

לאחר ההצהרה היפנית החלו הפגנות ברחבי סין שהגיעו לשיא ב-18 בספטמבר, היום בו התרחשה לפני 81 שנה תקרית "מוקדן" בה פלשה יפן לחלק מסין. המתח הוסיף להתגבר לאחרונה, אחרי שכמה אזרחים משני צידי המתרס הגיעו לאיים וסין אף שלחה ספינות ביון לאזור.

האיים אינם מיושבים ומעריכים כי יש בקרבתם מצבורים של נפט וגז טבעי ומכאן חשיבותם לשתי המדינות.

כרגע נראה כי לא צפוי עימות צבאי בין המדינות, אך גם לא לגמרי ברור האם הן יצליחו להגיע בקרוב להסדר המניח את הדעת. אחת השאלות המעניינות שעולות מהמחלוקת על האיים היא מי באמת הצית את גל המחאות האלימות בסין, ואיך הוא קשור לחילופי התפקידים הצפויים להתרחש בקרוב בצמרת המפלגה הקומוניסטית?

סין מקשיחה עמדה – יפן מנסה להרגיע

יום לפני הכרזתו הגורלית של מזכיר ממשלת יפן, נפגשו שני מנהיגי המדינות בפורום לשיתוף פעולה כלכלי באסיה (APEC). בתקשורת הסינית דווח שהו ג’ין-טאו מנהיג סין, הזהיר את ראש ממשלת יפן יושיהיקו נודה, כי "יפן חייבת לשקול במלוא הרצינות את המצב כדי שלא תקבל החלטה לא נכונה". שעה לאחר הפרסום מחקה הצנזורה הסינית את כל המידע החדשותי שפורסם בנושא ברשת האינטרנט בסין.

למחרת, ב-10 בספטמבר התבטא ראש ממשלת סין וון ג’יא-באו בנאום שנשא באחת האוניברסיטאות בסין: "גם בתקופה של קושי, אנו נשארים איתנים בדעתנו. איי סנקאקו הם חלק מסין. בסוגיות הריבונות הטריטוריאלית, ממשלת סין והעם הסיני לעולם לא ייכנעו", כך דיווחה תחנת טלוויזיה הפניקס המשדרת מהונג קונג.

ממשלת יפן התעלמה מהאזהרות ולמחרת היום רכשה שלושה מתוך חמשת האיים, בעסקה בהיקף של שני מיליארד יין (25 מיליון דולר).

בניסיון לפזר את המתח בין הצדדים, נשלח לבייג’ינג פקיד יפני בכיר, ובמקביל צוטט בעיתון טיימס היפני מזכיר הממשלה פוג’ימורה: "אם קיים מצב קשה שיכול לעורר רגשות לאומניים בסין וביפן, חשוב למנוע אי הבנות או אירועים בלתי צפויים".

איי סנקאקו

צילום אווירי של איי סנקאקו, הנמצאים בלב מחלוקת בין סין ליפן – צילום: Jiji Press/AFP/Getty Images

שר החוץ היפני, קואיצ’ירו גמבה התראיין גם הוא לטיימס היפני: "הקשרים עם סין הם בעלי חשיבות עליונה ליפן… אסור לנו לתת לנושא זה לעמוד בדרכה של יציבות היחסים בין טוקיו לבין בייג’ינג".

הפגנות ספונטניות או יד נעלמה מכוונת?

כאמור, ה-18 בספטמבר היה יום השנה לתקרית מוקדן בה יפן פלשה למנצ’וריה. באותו יום שרפו מפגינים סינים את דגל יפן מול שגרירות יפן בבייג’ינג. עשרות הפגנות נוספות נגד יפן התקיימות בכ-57 ערים ברחבי סין. קבוצת מפגינים אחת אף התקיפה את מכוניתו של שגריר ארה"ב בסין, גארי לוק.

בזמן שנמשכו ההפגנות, החלו לעלות שאלות לגבי זהות מארגני ההפגנות. אחד הגולשים טען באתר Weibo.com, הגרסה הסינית של טוויטר, שאחד המפגינים לבש אפודת מגן ושבאוזנו נראתה אוזניה הדומה לזו שבשימוש המשטרה. גולש אחר טוען שאחד המפגינים זוהה כג’ו גו, חבר המפלגה הקומוניסטית הסינית ומנהל תחנת משטרה בעיר חסיאן שבמחוז שאן-שי.

צילום של המפגין ושל מנהל תחנת המשטרה הוצגו באתר Weibo.com זה לצד זה כהוכחה. גולש אחר העיר שאותו אדם הפך בזמן ההפגנה שלוש מכוניות. זמן קצר לאחר מכן נמחקו ההודעה וההערה מאתר האינטרנט, כנראה על ידי הצנזורה.

אזרח משנגחאי סיפר לרדיו :Sound of Hope "מאז 1949 (השנה בה עלתה לשלטון המפלגה הקומוניסטית הסינית, מ"ר), לא אפשרו מעולם קיום של מצעד, גם הפעם לא כולם קיבלו היתר לצעדת מחאה בנושא האיים. בשבוע שעבר, אדם בשם וואנג ג’יהואה משנגחאי ביקש מהמשרד לביטחון פנים בעיר היתר לארגן מצעד ונאמר לו שהוא אינו יכול לצעוד, אלא רק בחזית הקונסוליה היפנית".

התקשורת הסינית שנשלטת על ידי המשטר, הכחישה שלמשטר הייתה יד בתסיסה, בתגובה לטענות שלפיהן המשטר עודד את המפגינים ברחובות והציע פיצוי לדייגים שהפליגו לאיים.

מקור מהימן בבייג’ינג סיפר לאפוק טיימס כי מערכת של סוכנים מיוחדים הפועלת בחסות משרד "החזית האחידה", היא זו שהציתה את הסכסוך בין סין ליפן. כוונת משרד החזית האחידה לפי אותו מקור, היא לעורר מהומות וכך להכניס את המדינה למשטר צבאי כדי לדחות את הקונגרס הלאומי ה-18 שאמור להתכנס בקרוב, שבו יתחלף הרכב ההנהגה של המפלגה הקומוניסטית.

המקור טוען כי משרד החזית האחידה הוא אחד מגורמי הכוח האחרונים הנשלטים על ידי המחנה הפוליטי של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין. בצד השני של המפה הפוליטית נמצא המחנה שמוביל הו ג’ין-טאו, מנהיג סין המכהן. מאז תחילת פברואר השנה החל מאבק כוחות בין שני המחנות, לאחר שוואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד משטרת העיר צ’ונג-צ’ינג הגיע לקונסוליה האמריקנית וחשף מידע על פשעים חמורים שבצעו אנשים במחנה ג’יאנג.

לטענת המקור, באמצעות המהומות שהציטו אנשי מחנה ג’יאנג הם גם קיוו לאפשר לג’ואו יונג-קאנג, ראש מנגנון ביטחון הציבור של סין שסמכויותיו נשללו, ולחברים נוספים במחנה להחזיק בעמדותיהם בשלטון לתקופת זמן ממושכת יותר.

סין

מחאות אנטי יפניות בעיר שן-זן שבסין. הפגנות ברחבי סין שהחלו ה-10 בספטמבר הגיעו לשיאן ב-18 בספטמבר, היום בו התרחשה לפני 81 שנה תקרית “מוקדן” בה פלשה יפן לחלק מסין – צילום: Lam Yik Fei/Getty Images

המקור טוען שהעדרו למשך זמן מה של שי ג’ין-פינג, מנהיגה המיועד של סין, מהזירה הפוליטית וביטול פגישתו עם מזכירת המדינה של ארה"ב הילארי קלינטון קשור לכך אף הוא.

על פי בלוג של רשת הטלוויזיה NTD, נראו בזמן ההפגנות כרזות שביטאו את התחושות בשטח: "אין לי ביטוח רפואי, אין לי ביטוח לאומי אבל יש לי בלב את איי דיאו-יו. אני לא יכול להרשות לעצמי בית וגם לא קבר, אבל לעולם לא אתן ליפנים לקחת אפילו סנטימטר מאדמתי". בכרזה אחרת נכתב: "לבטל את מחנות העבודה לפני שמגוננים על איי דיאו-יו, שלא תמצא את עצמך במחנה עבודה אחרי שתגן עליהם".כמה חברות יפניות חשו לאחרונה מאוימות והחליטו לסגור את מפעליהן בסין מחשש שהמפגינים יפגעו בהם. בין החברות: טויוטה, קנון, הונדה, מזדה, פנסוניק ועוד. "אם המצב יימשך כך, יתכן שחברות יפניות יאלצו לעזוב את סין", אמר נציג של האגודה היפנית צ’ינגדאו לסוכנות החדשות היפנית קיודו.

בינתיים כבר הספיק מנהיג סין המיועד, שי ג’ין-פינג להפיג מעט את החשש, כשהצהיר ב-17 בספטמבר כי בייג’ינג רוצה לפתור את הבעיה במשא ומתן בדרכי שלום. גם ראש ממשלת יפן מנסה להרגיע את הרוחות. ב-20 בספטמבר הוא התראיין לאחת מרשתות הטלוויזיה של יפן ואמר כי לא העריך נכון את עוצמת התגובה הסינית, ושבכוונתו לשלוח לסין שליח מיוחד שמטרתו להקטין את המתח בין המדינות.

איים קטנים ולא מיושבים

חמשת איי סנקאקו הזעירים נמצאים במרחק של כ-125 ק"מ מטאיוואן ויותר מ-1,200 ק"מ מטוקיו, ואינם מיושבים.

חשיבותם לסין וליפן היא בשל ההערכה שהתקבלה ב-1968 שבים הסובב אותם יש עתודות של גז טבעי ושל נפט. בים שבקרבת האיים ישנה דגה עשירה המושכת דייגים ממדינות האזור.

ב-1970 העבירה ארה"ב חזרה את האיים ליפן אחרי שהיא שלטה בהם מאז כניעת יפן במלחמת העולם השנייה. שליטת יפן באיים, היא לדבריה משנת 1895 ואילו סין טוענת שהאיים היו בבעלותה כבר במאה ה-14.


סייעו בהכנת הכתבה: גאו דזה-טאן, לי ג’ינג ואריאל טיאן

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!