סרט: תלמיד מספר 1 – The First Grader

סרט מרגש על תלמיד בן 84 שהחליט ללמוד לפתע לקרוא

The First Grader

מארוגה הולך לבית הספר. מתוך הסרט תלמיד מספר 1

בכפר קטן בקניה עומדים להתחיל הלימודים. זה עתה חוקק חוק חינוך חינם וההרשמה בעיצומה כאשר לפתע מדדה אל המקום תלמיד חדש יוצא דופן – מארוגה, קשיש בן 84 שרוצה ללמוד לקרוא כדי שיוכל להבין בעצמו מכתב שנשלח אליו מן הממשלה לאחר המלחמה.

סרטו המרגש של ג’סטין צ’אדוויק "תלמיד מספר 1" מבוסס על סיפור אמיתי ומצולם בקניה עם צוות שחקנים שרובו אינו מקצועי. הסרט עוקב אחרי מאבקו של מארוגה להישאר בכיתה בסיועה של המורה אובינצ’ו. זהו מאבק לא קל המלווה בתופעות של שנאה וקנאה מצד השכנים והורי התלמידים שחלקם עוברים לפסים אלימים ולאיומים וחלקם אף מעלילים על המורה כי יש לה מאהב מחוץ למסגרת הנישואין.

זה יכול היה להיות עוד סרט נפלא ורגיש המבוסס על סיפור אמיתי, סיפור הנוגע בלבו של כל אחד, אבל הערך המוסף שלו הוא התוספת המרירה לגבי עברו של מארוגה, שבילה שנים רבות בכלא תוך עינויים קשים כאחד מהמורדים של המאו מאו שנלחמו למען עצמאות המדינה. מארוגה שילם על אמונתו וחוסר הפשרה שלו מחיר כבד – אשתו ושני ילדיו נרצחו אבל למרות זאת הוא המשיך לדבוק באמת שלו.

במקביל למלחמתו של מארוגה להישאר בכיתה, הסרט עוסק גם במחלוקות שבין הקנייתים שמרדו בבריטים וסבלו מוות ועינויים בשל כך, לבין אלה שנותרו נאמנים. קרע שעדיין קיים ארבעים שנה אחרי האירוע.

The First Grader

מארוגה וחבר לספסל הלימודים נשענים על קיר בית הספר. מתוך הסרט תלמיד מספר 1

במהלך ההכנות לסרט נפגשו הבמאי והתסריטאית עם מארוגה האמיתי בהוספיס. מארוגה מת מסרטן כמה חודשים לאחר מכן אבל הרושם שהותיר עליהם היה עצום: "הוא לוחם אמיתי שסרב להיות זקן, הוא כל הזמן אמר: ‘אני לא זקן’. הוא רצה לטייל, סייענו לו לעשות זאת. הוא היה קל כמו נוצה אבל יכולת לחוש את העוצמה הפנימית שלו. האחיות רדפו אחריו עם כיסא גלגלים אבל הוא רצה לטייל ברחובות ניירובי", סיפר הבמאי ג’סטין צ’דוויק.

צ’דוויק חשב שנכון יהיה לצלם בקניה ולחוות את האנרגיה המיוחדת של המקום. צ’דוויק עבר להתגורר בקניה לפני תחילת הצילומים בכדי לחפש אתרי צילום וכן לעסוק בליהוק. אך התקשה ללהק חבורת ילדים. לבסוף נבחרו לשחק בסרט ילדים מיישוב בהרים הנמצא במרחק נסיעה של שעה וחצי מהעיר. הילדים שנבחרו יוצאים מדי בוקר לעבוד ואחר כך הולכים לבית הספר.

החיפוש אחרי השחקן לתפקיד הראשי היה אף הוא משימה לא קלה. זהו סיפור קנייתי וצ’דוויק רצה ללהק שחקן קנייתי. הקושי היה למצוא אדם בגיל הזה ובמיוחד שחקן שיעמוד בבדיקות הרפואיות הנדרשות ושיהיה בעל יכולת לשחק באנגלית ובשפת המקום קיקויו.

לבסוף נבחר אוליבר ליטונדו, קריין חדשות בשנות השבעים לחייו.

הפקת הסרט החלה בעקבות מאמר שהתפרסם בלוס אנג’לס טיימס. המאמר שנכתב על ידי רובין דיקסו סיפר את סיפורו יוצא הדופן של כפרי קנייתי בן- 84. אדם שלחם עם לוחמי המאו מאו נגד הכיבוש הבריטי בקנייה בשנות ה- 50. כשהכריזו שלטונות קנייה בשנת 2002 שהם מציעים חינוך חינם בבתי ספר לילדים, מארגו לקח את זה לליבו והגיע לבית הספר שנוהל על ידי ג’יין אובינצ’ו וביקש ממנה שתקבל אותו לבית הספר ותאפשר לו ללמוד לקרוא ולכתוב.

The First Grader

מארוגה הצעיר ואשתו. מתוך הסרט תלמיד מספר 1

גיבור הסיפור פנה לאומות המאוחדות בבקשה לטפל בצורך בחינוך באפריקה. התסריטאית אן פיקוק נשבתה בסיפור מיד כשקראה אותו. "הרמתי טלפון לסוכן שלי ואמרתי: ‘אני חייבת לעשות משהו עם הסיפור הזה. האומץ שלו הקסים אותי, זה אדם שאין לו דבר אבל הוא מאד רוצה שתהיה לו היכולת בגילו לקרוא. היכולת והרצון שלו, הצניעות ללכת ללמוד בבית ספר עם ילדים וכמובן הרקע שלו כלוחם מאו מאו. הוא כבר עמד על שלו בעבר ועכשיו הוא עושה את זה שוב.’"

מסתבר שהתסריטאית לא הייתה יחידה, גם המפיק סם פוייר קרא את הכתבה, פוייר צלצל למפיק השני רי’צרד הרדינג מייד כסיים לקרוא. הרדינג נולד בסיירה ליאונה,הוריו אפריקאיים, הרדינג מיד התייעץ עם אמו שאמרה שהיא חושבת שזה רעיון מצוין: "מיד שקיבלתי את האישור מאימא הבנתי שאנחנו צריכים להתקדם עם הסיפור".

הם פעלו במהירות פנו לעיתונאי שכתב את הכתבה שהפנה אותם למנהלת בית הספר ג’יין, שעדכנה אותם שאיש לא פנה אליה לרוש את הזכויות לסיפור חייהם. תוך שבוע הם הגיעו לקנייה בליווי עורך דין שהגיע עם חוזה לחתימה, נפגשו עם מרגו לשכנע אותו לאפשר להם לספר את הסיפור שלו. מרגו לא כך הבין מה רוצים ממנו בתחילה, הוא חשב שמדובר בסרט דוקומנטרי או בראיון כיון שהרבה עיתונאים פנו אליו.

The First Grader

המורה ומארוגה. מתוך הסרט תלמיד מספר 1

כשהבין במה מדובר חתם על החוזה. שני המפיקים חזרו לארצות הברית. בינתיים גילה הסוכן של התסריטאית שהחברה של הרדינג ופוייר רכשה את הזכויות לסיפור, הוא יצר איתם קשר והסביר להם שפיקוק מאד רוצה לכתוב את הסיפור הזה. כולם הבינו שהם נועדו לעשות את הסרט הזה ביחד. פיקוק עיבדה את סיפורי נרניה למסך.בנסיעתה לדרום אפריקה עצרה בלונדון לפגישה עם מפיק הסרטים של ה- BBC ג’ו אופנהיימר, שהתלהב מהסיפור ושכנע שותף לעבודה להתגייס לפרויקט. אותו שותף, המפיק תומספון, סיים את עבודתו בסרטי ה- BBC והקים חברה משלו. כך נמצא גם במאי לפרויקט – ג’סטין צ’דוויק.

"חינוך וילדים הם נושאים מאתגרים" אמר צ’דוויק, מיד כשסיים לקרוא את התסריט. הקשר המיוחד לסיפור נבע גם מהחינוך והילדות לה זכה בילדותו בצפון אנגליה. בגיל 11 אחת מהמורות שלו השפיעה עליו ובזכותה הלך לראות הצגה בתיאטרון, בעקבות אותה הצגה הצטרף לתיאטרון הצעירים של מנצ’סטר.צ’דוויק אמר: "כל מה שאתה צריך כילד הוא מורה אחד טוב וברור לי שג’יין אובינצ’ו , היא מורה שכזו".

קדימון (טריילר) של הסרט "תלמיד מספר 1"

[youtube id=”uAdEV2Ce8H0″ width=”600″ height=”340″ position=”left”]


לאתר הסרט תלמיד מספר 1 הרשמי

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!