בו שי-לאי גורש רשמית מהמפלגה הקומוניסטית הסינית

“הכוכב העולה” של המפלגה הקומוניסטית הסינית שהודח מתפקידיו לפני מספר חודשים, גורש עתה באופן רשמי משורות המפלגה

בו שי-לאי

בו שי-לאי בטקס סיום הקונגרס העממי הלאומי בבייג’ינג במארס 2012. בו שי-לאי סולק רשמית מהמפלגה הקומוניסטית הסינית – צילום: Mark Ralston/AFP/Getty Images

בו שי-לאי, מי שהיה חבר הפוליטבירו ויושב ראש המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס) בעיר צ’ונג-צ’ינג, גורש מהמפלגה, כך פורסם באמצעי התקשורת של המשטר. בחודשים האחרונים הוא עמד במרכז המשבר הפוליטי החמור ביותר שפקד במשך תקופה ארוכה את המשטר בסין.

מעט לאחר שפורסמה ההודעה על גירושו של בו מהמפלגה, אמצעי התקשורת הנשלטים על ידי המשטר הודיעו שהקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית ייפתח ב-8 בנובמבר. האם גירושו של בו הוא זה שאפשר למנהיגים בסין לקבוע ללא חשש את מועד הקונגרס ה-18?

הפרת משמעת חמורה

על פי דו"ח שהוכן על ידי צוות חקירה פנימי של המפלגה, נמצא בו שי-לאי אשם ב"הפרת משמעת חמורה". "הוא ניצל את תפקידו להשגת רווחים עבור אחרים וקיבל, ישירות ובאמצעות בני משפחתו, שוחד בסכומי עתק", הודיעה סוכנות החדשות שין-הואה.

"מעמדו הרם נוצל גם על ידי אשתו, גוּ קאי-לאי לעשיית רווחים עבור אחרים, ומשפחתם גם קיבלה מאחרים נכסים וסכומים גדולים מאוד", צוין בדו"ח. "בו גם קיים יחסי מין בלתי הולמים עם מספר נשים".

הטענות תואמות בחלקן לאלו שדווחו על ידי כלי תקשורת מערביים מוקדם יותר השנה, כשסגנו של בו, וואנג לי-ג’וּן ערק לקונסוליה האמריקנית בעיר צ’נג-דו, ובכך הצית משבר פוליטי שהשלכותיו ממשיכות להדהד עד היום.

בדו"ח החקירה נכתב גם שבו "הפר בחומרה את משמעת המפלגה", לאורך כל הקריירה שלו: כראש העיר דא-ליאן, כמושל מחוז ליאו-נינג, במהלך כהונתו כשר המסחר, בתפקידו כחבר הפוליטבירו, כמו גם בתפקידו האחרון כיו"ר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג. לא נמסר כל פירוט לגבי ההפרות השונות.

בו היה לדמות מרכזית במחנה של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג המפלגה הקומוניסטית, ונפוצה גם שמועה כי הוא היה מיועד להיות אחד מתשעת החברים של הוועדה המתמדת של הפוליטבירו המנהלת את סין. משקיפים משערים שבעת עריקתו של וואנג לי-ג’ון לקונסוליה האמריקנית הוא חשף את תכניתם של בו שי-לאי ושל ג’ואו יונג-קאנג לבצע הפיכה נגד שי ג’ין-פינג, לאחר שזה יעלה לשלטון בקונגרס המפלגה ה-18.

הפשעים שלא הוזכרו על ידי צוות החקירה

חלק מהודעתה של סוכנות הידיעות היה מעורפל אף יותר מחלקיה האחרים. נכתב בו ש"החקירה חשפה גם ראיות המצביעות על מעורבותו של בו בפשעים נוספים". לא צוין מה הם "הפשעים הנוספים", אף על פי שידועה מעורבותו של בו ברדיפת שיטת התרגול הרוחנית פאלון גונג בשעה שכיהן כראש העיר דא-ליאן וכמושל מחוז ליאו-נינג.

מקורות אישרו לעיתון האפוק טיימס גם את מעורבותו של בו בקצירת איברים מאסירי מצפון – מתרגלי פאלון גונג, פשע שלגביו קיימות ראיות המצביעות גם על מעורבותו של וואנג לי-ג’ון בשעה שכיהן תחת פיקוחו של בו שי-לאי.

בקונגרס המתקרב של המק"ס צפויה להתחלף הנהגתו הבכירה של המשטר בסין. שי ג’ין-פינג צפוי להיבחר כמזכיר הכללי של המפלגה ולי קה-צ’יאנג כראש הממשלה. צפויים גם שינויים פרסונליים נוספים רבים בעקבות הסערה שפקדה את המערכת הפוליטית בסין בחודשים האחרונים.

בעקבות גירושו מהמפלגה, ברור כעת שבו שי-לאי לא יהיה חלק מההנהגה הבכירה כפי שניתן היה לשער בתחילת השנה, לפני שיד ימינו, וואנג לי-ג’ון ערק לקונסוליה האמריקנית בצ’נג-דו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!