פרשנות: בו שי-לאי יהפך לשעיר לעזאזל?

בו שי-לאי

בו שי-לאי בכינוס של “הגוף המדיני המייעץ” (People’s Political Consultative Conference) ב-3 במארס 2012 בבייג’ינג. האתר Boxun, המדווח מחוץ לסין בשפה הסינית, דיווח כי בו שי-לאי ורעייתו גו קאי-לאי אשמים ‘במידה מסוימת’ בפשעי קצירת איברים – צילום: Feng Li/Getty Images

ב-28 בספטמבר, דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית של סין שינחואה, כי בו שי-לאי צפוי לעמוד למשפט בעוון לקיחת שוחד, עבירות מין ו"מעורבות בפשעים נוספים". לקוראים לא נותר אלה לנסות לנחש באילו פשעים נוספים מדובר.

ב-2 באוקטובר, האתר חדשות מינג-ג’ינג (Mingjing News), אשר פועל מניו-יורק בשפה הסינית ולעתים קרובות מדווח על מצב ההנהגה בסין, ציטט מקור בבייג’ינג שאמר: "המשטר הסיני מנסה לאתר ראיות מפלילות על מעורבותו של בו שי-לאי במקרי מוות, סחר בגופות אדם והתרסקות מטוס בדה-ליאן. הפשעים שביצע בו שי-לאי חמורים בהרבה מכפי שרוב האנשים יודעים".

ב-3 באוקטובר, האתר בו-שון (Boxun) המדווח מחוץ לסין בשפה הסינית, ציטט מקור בסין שטען כי בו שי-לאי ואשתו, גו קאי-לאי, אשמים "במידה מסוימת" בקצירת איברים מאסירי מצפון בסין.

לפי אנליסטים, שני האתרים האחרונים שהוזכרו פרסמו בעבר מאמרים התומכים במחנה הפוליטי של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין, שאליו משתייך בו שי-לאי, ולכן ייתכן שבפרסומים שלהם יש מניע נסתר.

לאנג שו, פרשן בתחנת "רדיו קול התקווה" (SOH), טוען כי מדיווחים אלה עולה כי אנשי המחנה של ג’יאנג דזה-מין מעוניינים לנתק את עצמם מבו שי-לאי. לדברי לאנג, המחנה של ג’יאנג רוצה להפוך את בו שי-לאי לשעיר לעזאזל, ולהפליל אותו כאשם היחיד בביצוע פשעי קצירת האיברים מאסירי מצפון בסין.

בו שי-לאי אינו האשם היחיד בביצוע הפשעים

לדברי לאנג, לא ניתן להפליל את בו שי-לאי כאשם היחיד בביצוע פשעים אלה.

המחנה בהנהגתו של ג’יאנג פתח ב-1999 במסע הרדיפה להשמדת שיטת התרגול הרוחנית המסורתית פאלון גונג. כמה שנים אחר כך נודע מעדויות ומדוחות חקירה בלתי תלויים, כי מתרגלי פאלון גונג שמשו בתור "בנק איברים חי" ונקצרו מהם איבריהם לצורך מסחר בשוק השתלות האיברים בסין. הערכות חוקרים לנושא גורסות כי בין השנים 2008-2000, כ-65,000 מתרגלי פאלון גונג נרצחו לצורך שימוש באיבריהם.

כדי לקצור את איבריהם של האנשים נדרשו בדיקות גופניות נרחבות, ומעורבות בתי המשפט, המשטרה, מחלקות בריאות שונות, הצבא וגורמים נוספים בסין. מדובר בפשע שיטתי בהיקף לאומי נרחב שבו הייתה מעורבת כנופיה ענקית ואין-ספור אנשי מפלגה.

האנליסט לנושאי סין ג’אנג טיאן-ליאנג מסכים עם קביעה זו. "האם דרגתו של בו שי-לאי גבוהה מספיק כדי לעשותו האחראי הבלעדי לפשע זה? התשובה ברורה – לא" … "קצירת האיברים אינה מתרחשת רק במחוז ליאו-נינג או בצ’ונג-צ’ינג [בו שי-לאי היה המושל של מחוז ליאו-נינג וראש המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג]. מדובר בתופעה כלל ארצית. זו הסיבה לכך שאנו צריכים לשים לב במיוחד לראש מנגנוני ביטחון הציבור של סין ג’ואו יונג-קאנג ולג’יאנג דזה-מין".

לדברי לאנג, "המחנה של ג’יאנג דזה-מין הוא בסך הכול קבוצת אינטרסים שבה חברי הקבוצה מנצלים זה את זה לתועלתם האישית. ברגע שהתגלע ניגוד אינטרסים, הברית שלהם התפרקה מיד".

ביום שבו הוכרז על העמדתו של בו שי-לאי לדין, שתי פלטפורמות מובילות של מיקרו-בלוגינג בסין נוסח טוויטר, "סינה וויבו" ו-"טנסנט וויבו" (פירוש המילה וויבו בסינית הוא "מיקרו-בלוג") הסירו את הצנזורה מעל חיפוש מונחים הקשורים לקצירת איברים מבני אדם חיים.

כתבה מצולמת: המשטר בסין משתמש במקרה של בו שי-לאי כהרתעה נגד שחיתות

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!