ללמוד מגאוני השחמט: למצוא את הגורילה

בקבלת החלטות בתנאי אי ודאות, בשחמט ובחיים, חשוב לשים לב לגורילה

שחמט

אנאנד ההודי (ימין) בקרב מול איוונצ’וק האוקראיני בסיבוב השלישי ביניהם – צילום: Koen Suyk/ANP/AFP

ב-1994 נפגשו שניים משחקני הצמרת העולמית בשחמט, ההודי אנאנד והאוקראיני איוונצ’וק, לקרב במסגרת אליפות שח-בזק (חמש דקות בלבד לכל שחקן). המשחק התקדם לעבר חלקו הסופי והמכריע כשלאיוונצ’וק נותרה דקה ו-14 שניות על השעון ואפשרות להנחית מט במהלך אחד. איוונצ’וק ישב וחשב, ניכר על פניו כי הוא יודע שיש הכרעה במצב, ואז, לאחר שלושים שניות של חיפוש ולהפתעת כולם, שיחק את המהלך הלא נכון ובהמשך הפסיד את המשחק.

כל אחד מתלמידיי שלומד שחמט שלוש שנים ומעלה היה יכול לזהות בתוך חצי דקה את מהלך המט שפספס איוונצ’וק. הרי תרגולים של מט במהלך אחד ניתנים עוד בשנת הלימודים הראשונה בשחמט. כיצד אחד מגדולי השחקנים בעולם פספס מהלך כה פשוט?

תופעת ה"פספוס" ידועה בעולם השחמט ונקראת "עיוורון שחמטאי". שחקנים מכל הרמות סובלים ממנה, אך כשמדובר בשחקני הצמרת העולמית הדבר מפתיע עוד יותר. לא ניתן להקל ראש בהשפעתם של גורמים פסיכולוגיים כמו תשישות ועומס נפשי ומנטלי במהלך המשחק, אך נראה שהמוקד העיקרי של תופעה כזו היא אנרגיה עצומה של ריכוז ומיקוד המושקעת באפשרות אחת או שתיים בעוד שאר האפשרויות, לפעמים מובנות מאליהן, פשוט "נעלמות".

"עיוורון שחמטאי" נפוץ כמובן במשחקיהם של שחקני שחמט מהשורה, לפעמים דווקא בעקבות הישענות על עקרונות נכונים. יש מספר עקרונות שחמט נכונים וטובים שנוסחו במהלך השנים על ידי שחמטאים ברמה הגבוהה ביותר, המשמשים כעוגן לקבלת החלטות נכונות בתנאי אי ודאות.

דוגמה לכך היא עיקרון שניסח ד"ר זיגברט טאראש, אחד משחקני השחמט החזקים של תחילת המאה ה-20. הסיום הנפוץ ביותר בשחמט הוא סיום שנשארים בו רק שני כלים נוסף על מלך: צריחים ורגלים. בסיום כזה אמר טאראש, אם יש לך רגלי חופשי (רגלי שאין מולו רגלי יריב שמפריע) הצב את הצריח שלך מאחורי הרגלי כך שיוכל לתמוך בו.

יום אחד קיבל ד"ר טאראש מכתב מחובב שחמט אליו צורפו פירוט מצב שחמט ושאלה לד"ר מדוע לאחר ששיחק החובב מול יריבו במועדון השחמט מהלך בהתאם לעקרון של טאראש פרצו בצחוק שחקני השחמט מסביב לו.

טאראש עודד את השחקן להמשיך לשחק לפי עקרונותיו, אך הוסיף כי במצב שנוצר במשחק במקום לשחק לפי העיקרון החובב יכול היה לנוע עם צריחו לשורה האחרונה ולהנחית מט במהלך אחד.

עקרונות נכונים, בין אם בשחמט ובין אם בחיים, נועדו לשמש הנחייה ועזר לאינסוף מצבים אפשריים. הם לא יכולים להקיף את כל המצבים האפשריים ולכן לא יכולים להחליף את חשיבתנו. אם אנחנו הולכים אחרי עקרונות בלי להבין את המהות שלהם, נהפוך אוטומטיים ונפספס פתרונות פשוטים. אולי זו הסיבה שבפעם אחרת צוטט ד"ר טאראש מוסיף סייג לחוק המקורי שלו למצבי סיום: "מקם תמיד את הצריח מאחורי הרגלי, חוץ מן המקרים שיהיה שגוי לעשות זאת".

בפסיכולוגיה ישנו מונח שנקרא "עיוורון קשבי". כשאנו מפנים את תשומת לבנו לאזור מסוים או היבט מסוים בעולם הוויזואלי, אנו נוטים לפספס דברים בולטים מאוד. בניסוי מפורסם שבחן את הנושא השתתפו שתי קבוצות של אנשים הנעות ממקום למקום ומתמסרות בכדורי סל. אחת הקבוצות לבושה בחולצות לבנות והשנייה בחולצות שחורות. הנבדקים התבקשו לספור כמה פעמים התמסרו חברי הקבוצה הלבנה. במהלך הניסוי נכנס שחקן לבוש בבגדי גורילה, מתבונן למצלמה, מתופף על חזהו ויוצא החוצה. 50 אחוז מן הנבדקים אמרו לאחר הניסוי כי לא ראו שום גורילה.

עקרונות, כללים, הרגלים: כל דבר שהופך אותנו למגיבים אוטומטית גורם לנו לפספס פעמים רבות את "הגורילה" בדיוק כפי שפספס אותו חובב את המהלך המוביל למט.

באמנויות הלחימה מכירים באין סופיות המצבים האפשריים. אדם לעולם לא יוכל להתאמן כדי ללמוד את כל המצבים הקיימים. לכן, כשלוחם מגיע לרמה גבוהה של טכניקה הוא נדרש לא להיצמד אליה ולתרגל מצב חוזר של "נפש כמו מים", מצב נפשי בו אדם יוכל להתאים את עצמו בגמישות למה שיתפתח.

הפתעות יכולות לקרות לפעמים גם במה שנראה לנו מובן מאליו. שחקן השחמט האנגלי קארלס שאהב לפתוח תמיד את משחקיו עם הרגלי שהזזתו מובילה ל"פתיחה האנגלית", הופתע לגלות באחד המשחקים שאין באפשרותו לעשות זאת. מאוחר יותר התברר, שחבריו הדביקו את הרגלי האהוב עליו אל הלוח בדבק נגרים.


יניב ניצן – מאמן שחמט ומרצה על קבלת החלטות וחשיבה אסטרטגית דרך משחק השחמט. [email protected]

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!