יחסי סין יפן: נשק הסנקציות הסיני מאבד מערכו

בסיבוב קודם בסכסוך בין המדינות, ניצלה סין את כוחה ועצרה את אספקת המתכות הנדירות ליפן. על אף האיומים הנוכחיים, פרשנים טוענים שסנקציות כאלו איבדו מכוחן

סין

דחפור בנמל סיני מעביר אדמה המכילה מתכות נדירות המיועדות לייצוא ליפן – צילום: STR/AFP/Getty Images

האם בעקבות המשבר שפרץ לאחרונה בין סין ליפן תחדש סין את הסנקציות שהטילה בעבר על שכנתה, כאשר עצרה את אספקת המתכות הנדירות אליה? האם נשק הסנקציות הזה עוצמתי כבעבר?

בשנת 2010, במהלך פרק קודם בסכסוך בין סין ליפן בנוגע לשליטה באיי סנקאקו, עיכבה סין את אספקת המתכות הנדירות ליפן. הדבר אירע במסגרת תקרית דיפלומטית ממושכת שהחלה כשספינת דיג סינית התנגשה בשתי ספינות של משמר החופים היפני באזור המריבה. היפנים עצרו בתגובה את רב החובל של ספינת הדיג למשך 17 יום, ובמסגרת הלחצים שהפעילה סין לשחרורו, היא נקטה במגוון סנקציות, וביניהן עיכוב אספקת המתכות הנדירות ליפן.

הסנקציות הכלכליות שהטילה סין על יפן ב-2010, נוסף על צמצום יצוא המתכות הנדירות מסין לכלל מדינות המערב בשנים האחרונות, הובילו לכך שיפן החלה לחפש מקורות חלופיים לאספקת מתכות נדירות במטרה להפחית את תלותה בסין.

לפני 2009 ייבאה יפן מסין יותר מ-90 אחוז מצריכת המתכות הנדירות שלה. השנה היא כבר הצליחה לראשונה מאז שנת 2000 לצמצם את הייבוא מסין לשיעור של פחות ממחצית.

תעשיית האלקטרוניקה המתקדמת של יפן תלויה במתכות הנדירות. בעשור האחרון מספר מדינות המחזיקות במצבורי מתכות נדירות חדלו מהפקתן כי לא יכלו להתחרות עם מחירי ההפקה הנמוכים של סין, כך שבשנים האחרונות השתלטה סין על רובו של השוק. בשנת 2010, מעל 95 אחוז מהמתכות הנדירות בעולם סופקו על ידי סין.

במספר אמצעי תקשורת בסין נכתב שעל סין להגביל את ייצוא המתכות הנדירות ליפן במטרה להכות בכלכלה היפנית. מנגד, פנג ג’או-קווי, חוקר באגודה הסינית ללימודים יפניים, אמר לעיתון הסיני הממלכתי People’s Daily המשמש כשופר של המשטר, שנושא המתכות הנדירות כבר אינו קלף מנצח נגד יפן.

ירידת מחירים בשוק המתכות הנדירות

בשנה האחרונה צנחו מחירי המתכות הנדירות באופן דרסטי. על פי דו"ח של Baichuan Zixun, ספקית המידע הגדולה בעולם בתחום שווקי חומרי הגלם, מדד המחירים של המתכות הנדירות בסין, BAIXT, ירד ל-2.81 נקודות בספטמבר השנה, בהשוואה לכמעט 12 נקודות בנובמבר 2011. מדד BAIXT מודד את השינויים במחירי עשרת המתכות הנדירות העיקריות בשווקים העולמיים.

לדוגמה, מחיר תחמוצת הפרסאודימיום המשמשת לייצור מטוסים צנח ב-70 אחוז בתחילת 2012. גם מחירה של תחמוצת הניאודימיום המשמשת לייצור מגנטים חזקים למנועי מכוניות חשמליות, ירד בשיעור של 38 אחוז. העיתון היפני היומי Sankei Shimbun ציטט את סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה ודיווח שגם מחיר תחמוצת הדיספרוסיום, מרכיב מכריע בתעשיית מנועי המכוניות ירד בספטמבר לכשליש ממחירו המקורי.

העיתון הסיני "סקיוריטיז ג’ורנל" הפועל בחסות סוכנות הידיעות הסינית שין-חואה, מסביר שהנפילה במחירים נובעת מירידה בביקוש בשל ההאטה הכלכלית, כמו גם מייצור עודף בתעשיית המתכות הנדירות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!