סין: הנשיא המיועד מסתייג מהמדיניות של מאו

התקשורת הסינית מתחילה להתיישר לעמדותיו הרפורמיסטיות של הנשיא המיועד

שי ג'י-פינג

שי ג’ין-פינג מנהיגה המיועד של סין בהיכל הגדול של העם בבייג’ינג – צילום: How Hwee Young/AFP/Getty Images

לקראת מינויו של שי ג’ין-פינג ליושב ראש המפלגה הקומוניסטית הסינית, השקפותיו מעוררות עניין רב. לאחרונה חלק מהכתבים ומהמשקיפים בסין מתיישרים עם עמדותיו הרפורמיסטיות, חלקם מייעצים לו מה עליו לעשות ואילו אחרים מדברים לכאורה בשמו ו"חושפים" את תכניותיו לעתיד.

על פי מקורות יודעי דבר בבייג’ינג, שי ג’ין-פינג מסתייג מהמדיניות שיישם בזמנו מאו דזה-דונג, מנהיגה הראשון של סין הקומוניסטית, ובמיוחד מהמהפכה התרבותית הגדולה. לדברי המקור שי ג’ין-פינג מתכננן לתקן את העוולות שנעשו לציבור הסיני במהלך המהפכה ולפצות את הנפגעים ממנה.

במהלך החודשים האחרונים, ערוץ הטלוויזיה Phoenix שבסיסו בהונג-קונג, שנהג בעבר לקדם מסע תעמולה להחייאת "התרבות האדומה" מתקופת המהפכה התרבותית, שינה כיוון והחל לתמוך בעמדותיו הרפורמיסטיות של שי ג’ין-פינג.

דוגמה לכך הייתה ב-17 בספטמבר, כאשר הה ליאנג-לינג, מנחה תכנית טלוויזיה בערוץ Phoenix סיפר בהתלהבות על שני סופרים סיניים שהשתתפו באופן פעיל בתנועה למען הדמוקרטיה ב-1989 ונאלצו לאחר מכן להימלט לגלות. "אנחנו מאמינים באמונה שלמה שתלאותיהם של אלו שקמו לבקש צדק הם תוצאת פעולותיהם של אנשים ערמומיים ומרושעים שידם הייתה באופן זמני על העליונה", אמר.

ללמוד מדגם הרפורמה של בורמה

האם שי ג’ין-פינג מעוניין להביא לשינוי בסין על פי הדגם השקט של בורמה?

דנג יוּ-ווֵן, עורך בכיר של כתב העת Study Times, פרסם בעיתון הכלכלי Caijing סידרה בת שלושה מאמרים שכותרתה: "המורשת הפוליטית של הו ג’ין-טאו ושל וון ג’יא-באו". כיוון שכתב העת Study Times מסונף לבית הספר של הוועדה המרכזית של המפלגה, שבראשו עומד שי ג’ין-פינג, משקיפים משערים ששי ג’ין-פינג משתמש במאמריו של דנג כדי להביע את עמדותיו שלו.

במאמריו הוא מבטא את תקוותו משלטונו של שי ג’ין-פינג: "פתרון הבעיות בסין טמון בסופו של דבר ברפורמה הפוליטית ובעומקה. לכן, על המנהיגים להיות אמיצים ולצעוד את הצעד הראשון לרפורמה פוליטית ולדמוקרטיזציה".

בפגישה בסין עם נשיא בורמה, או תיין סיין ב-21 בספטמבר אמר שי ג’ין-פינג: "סין מעוניינת ללמוד מניסיונה של בורמה בניהול המדינה". לאחר שנבחר או תיין סיין לנשיא בורמה הוא החל ליישם בשקט שורה של צעדי רפורמה, מבלי לפגוע בבעלי אינטרסים כמו הגנרל טאן שווא שהיה בעבר הדיקטטור של בורמה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!