בלעדי לאפוק טיימס: מקור מתקפת הסייבר על הבית הלבן – אוניברסיטת ג’יאו-טונג בשנגחאי

ההתקפה כוונה למשרד הצבאי בבית הלבן ולנתונים רגישים כמו קודי שיגור של נשק גרעיני

התקפת סייברבתחילת אוקטובר נפרצו מחשבי הבית הלבן ולדברי מקור סיני של האפוק טיימס מקורה של המתקפה הוא באוניברסיטת ג’יאו-טונג שבשנגחאי. המתקפה שהחלה ב-1 באוקטובר נחשבת לפריצת הסייבר הדיפלומטית ברמה הגבוהה ביותר עד כה. סבורים שמתקפת "פיתיון" על צוותים המועסקים בבית הלבן אפשרה להאקרים גישה זמנית למערכות המחשוב של הבית הלבן. הבית הלבן ציין בהודעה לעיתונות שעובדיו השתלטו על המתקפה במהירות ושלא הייתה פריצה לרשתות חשובות או מסווגות.

הבית הלבן סירב לספק מידע על התוקפים אך כשאתר האינטרנט Washington Free Beacon דיווח שמקורה של המתקפה בסין, הבית הלבן לא הכחיש זאת. אף על פי שהממשל האמריקני המעיט בערך ההתקפות, מקורות בתקשורת דיווחו כי ההתקפה כוונה ליעד ספציפי: למשרד הצבאי בבית הלבן ולנתונים רגישים כגון קודי שיגור של נשק גרעיני.

מקור סיפר לאפוק טיימס כי המתקפות על הבית הלבן הגיעו מאוניברסיטת ג’יאו-טונג שבשנגחאי ששמה כבר הוזכר בהקשר של מתקפות סייבר אחרות על אתרי מחשבים ורשתות תקשורת מחוץ לסין. אוניברסיטת ג’יאו-טונג נחשבת ל"בית גידול" להתקפות סייבר בתמיכת המשטר הסיני וזה קשור בפרק קודר בהיסטוריה של סין שעוד מעט נגיע אליו.

"מורשת" התקפות הסייבר של אוניברסיטת ג’יאו-טונג

אוניברסיטת ג’יאו-טונג עלתה לכותרות בשנת 2010, כשצוינה כאחת משתי האוניברסיטאות הסיניות האחראיות למתקפת סייבר מסיבית על שרתי המחשב של גוגל ושל 20 חברות מערביות נוספות. לאחר המתקפה, שכונתה על ידי מומחי אבטחה "מבצע אורורה", יצאה גוגל בהצהרה פומבית שהמקור למתקפה הוא בסין. חברות אחרות שאישרו כי הותקפו כוללות את "מערכות אדובה" (Adobe Systems), "רשתות ג’וניפר" (Juniper Networks), ו-Rackspace. מאמינים כי יאהו, סימנטק, נורת’רופ גרומן, מורגן סטנלי ודאו כימיקלים, הותקפו גם כן. כל יעדי התקיפה הן חברות אמריקניות מובילות בתחומי הטכנולוגיה, ההגנה והאנרגיה.

מתקפות "אורורה" מסין, שאירעו בשלהי 2009 ונמשכו מספר חודשים, הובילו ליציאתה המתוקשרת של גוגל מסין בתחילת 2010. בדיווח בלעדי אישר האפוק טיימס שמתקפות "אורורה" שהתמקדו בגוגל אושרו על ידי דרגים בכירים ביותר בפוליטביורו הסיני, במיוחד על ידי הבכירים לשעבר בו שי-לאי וג’וֹאוּ יונג-קאנג.

קשרי "אוניברסיטאות-שלטון"

למה כל כך הרבה מתקפות סייבר יצאו דווקא מאוניברסיטת ג’יאו-טונג?

כדי להבין זאת צריך לקחת צעד אחורה ולהסביר את הקשרים שבין האוניברסיטאות לבין פקידי המשטר בסין, מה שנקרא קשרי "אוניברסיטאות-שלטון".

בסין, כל אוניברסיטה יוקרתית דואגת לקבל חסות מפקיד בכיר במפלגה הקומוניסטית. מצד שני אותו בכיר יכול להפעיל השפעה על אופן ההתנהלות של האוניברסיטה. אוניברסיטה ג’יאו-טונג הייתה, בתחילת שנות ה-80 תחת חסותו של וואנג ג’ן מבייג’ינג, חבר הוועדה המרכזית של הפוליטביורו שלימים כיהן כסגן נשיא סין.

מאוחר יותר, ב-1985, כאשר ג’יאנג דזה-מין, לימים מנהיג סין, מונה לראש עיריית שנגחאי, מנהל האוניברסיטה ראה בו נותן חסות מקומי חשוב: הוא היה בוגר האוניברסיטה שלימים הפך לפקיד בכיר. הוא הוזמן מיד להרצות בקמפוס. השפעתו של ג’יאנג דזה-מין על התנהלות האוניברסיטה ניכרה די מהר: ב-1986 התארגנה באוניברסיטה ג’יאו-טונג תנועת סטודנטים שדרשה שחברי "הקונגרס הלאומי העממי" יבחרו בבחירות דמוקרטיות. כשסטודנטים התאספו בחזית בניין העירייה וביקשו לדבר עם ראש העיר, ג’יאנג לא העז להופיע בפניהם. רבים מהסטודנטים התאכזבו מבּוֹגר האוניברסיטה המיוחס וכינו אותו "חסר כשרון וחסר אומץ". ג’יאנג מצידו דאג, בשיתוף עם הנהלת האוניברסיטה, לחקור ולהעניש את הסטודנטים.

בהמשך הוכיח ג’יאנג דזה-מין שוב קו נוקשה כאשר תמך ב-1989בנקיטת צעדים אלימים נגד הסטודנטים המפגינים בכיכר טיאננמן.

כנראה שמאוחר יותר, ג’יאנג דזה-מין הוא זה שיזם וביסס את "מורשת" מתקפות הסייבר של אוניברסיטת ג’יאו-טונג. כדי להבין מדוע הוא עשה זאת צריך לקחת פסק זמן קצר ולהתבונן באותו פרק קודר בהיסטוריה של סין.

"מחנה הדמים" נאבק לשרוד

בתקופת כהונתו של ג’יאנג דזה-מין כמנהיג סין, החלה להתפשט בסין ב-1992 שיטה לתרגול רוחני בשם פאלון גונג. השיטה שנועדה להביא לשיפור עצמי על בסיס הערכים אמת, חמלה, סובלנות, זכתה בתחילה לעידוד מצד המשטר. אך לקראת סוף שנות ה-90, כאשר מספר המתרגלים עלה על מספר החברים הרשומים במפלגה הקומוניסטית, היא נתפסה כאיום על ידי ג’יאנג דזה-מין שהחל ב-1999 במערכה מסיבית לחיסול השיטה וחיסול המתרגלים. בתחילה הוא לא זכה לתמיכה מלאה מצד הנהגת המפלגה ולכן הוא התחיל לגייס פוליטיקאים שהיו מוכנים להוציא לפועל את הוראותיו לחיסול הפאלון גונג בתמורה לקידום בתוך המפלגה. הפשעים שאותם אנשים ביצעו כאשר עצרו, עינו ורצחו אלפי מתרגלי פאלון גונג הקנה להם את הכינוי "מחנה הדמים".

לאורך השנים שמר ג’יאנג על קשרים עם אוניברסיטת ג’יאו-טונג ולאחר שפרש מהנהגת המפלגה ב-2004 הוא חזר לשנגחאי, התגורר בסמוך לאוניברסיטה והשתמש בקמפוס שלה להופעות פומביות בהן הביע את תמיכתו בבני בריתו ,"מחנה הדמים".

חודשים ספורים לאחר שובו החלו לצאת מסין מתקפות הסייבר. בתחילה הן היו ממוקדות במתנגדי משטר ובמתרגלי פאלון גונג המתגוררים מחוץ לסין ומאוחר יותר הן התפשטו למוקדי כוח פוליטיים אחרים. באוניברסיטת שנגחאי, תחת עינו הפקוחה של ג’יאנג ובמימון המשטר, הוקם צוות האקרים הערוכים ללוחמת סייבר בכל רגע שיידרשו לכך.

כתב העת האמריקני The Chronicle of Higher Education דיווח כי "סטודנט מאוניברסיטת ג’יאו-טונג סיפר על מעורבותו במתקפת סייבר שהפילה ב-2001 את אתר האינטרנט של הבית הלבן".

מתקפת הסייבר האחרונה באה בעיתוי לא מקרי: מאז פברואר פוקד משבר את המפלגה הקומוניסטית הסינית ובכירים במפלגה, כולם מ"מחנה הדמים", נחקרים ומודחים בזה אחר זה:

וואנג לי-ג’ון, מפקד כוחות הביטחון במחוז צ’ונג-צ’ינג, בו שי-לאי, מזכיר המפלגה בעיר ואחד ה"כוכבים העולים" במפלגה, וג’ואו יונג-קאנג שעומד בראש מערך בטחון הפנים ונציגו הנאמן ביותר של ג’יאנג דזה-מין בשלטון הנוכחי.

"מחנה הדמים" נאבק כעת על השרדותו ומתקפת הסייבר מאוניברסיטת ג’או-טונג על הבית הלבן היא אולי ניסיון נוסף להחריף את המאבק בתוך המפלגה ולעורר אי שקט בסין, בדומה לנסיונות דומים שאירעו לאחרונה: החרפת המשבר מול יפן בסוגיית איי סנקאקו והגברת המתיחות מול תושבי הונג קונג כשהממשל המקומי ניסה לכפות על תושבי העיר את "תכנית החינוך הלאומי".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!