סין: ההנהגה שוקלת איך להעניש שני בכירים שביצעו “פשעים אפלים”

לפי מקור הבקיא בנושא, אחד הבכירים הוא בו שי-לאי שצפוי להישפט בקרוב רק על חלק מפשעיו

בו שי-לאי

בו שי-לאי ב-3 במארס, 2012 בבייג’ין. המשטר הסיני עושה הערכה מחודשת של פשעיו ושל עונשו של חבר הפוליטבירו לשעבר בו שי-לאי, כולל האשמות בדבר קצירת איברים חיים – צילום: Feng Li/Getty Images

המשטר הסיני שוקל ואומד מחדש את פשעיו ואת עונשו של בו שי-לאי, לשעבר חבר הפוליטבירו. בין האישומים נזכרת גם קצירת איברים מאסירים פוליטיים חיים. עוד שוקל המשטר לנקוט בצעדים משמעתיים נגד ג’ואו יונג-קאנג, ראש כוחות הביטחון של סין, לדברי מקור בבייג’ינג.

צוות חקירה מטעם הוועדה המרכזית לביקורת ולמשמעת הגיע למסקנה כי בו שי-לאי ביצע ארבעה פשעים חמורים: חסימת החקירה בעניין הרצח שביצעה אשתו, גו קאי-לאי; ניצול לרעה של כוחו לשם השגת רווח כספי; מעורבות במקרי מוות אחרים נוספים; ומעורבות בקצירת אבריהם של אסירים פוליטיים חיים, כך סיפר לאפוק טיימס המקור המקורב לעניין.

מבין ארבעת האישומים, בו שי-לאי צפוי להיתבע רק על הפשעים הכלכליים ועל הסתרת הרצח שביצעה אשתו, והוא צפוי לעמוד לדין בתוך שבועיים, מסר המקור.

שין-חואה, סוכנות הידיעות הסינית דיווחה ב-28 בספטמבר שמשפחתו של בו שי-לאי "קיבלה מאחרים כמויות עצומות של כסף ורכוש" ושהוא "ניצל לרעה את עצמתו", חיפה על הרצח שביצעה אשתו, "קיבל אישית סכומי עתק כשוחד", "קִיֵים יחסים מיניים בלתי-הולמים עם מספר נשים" וקיבל "החלטות שגויות הנוגעות לקידום אנשי סגל".

כפי שציינה סוכנות הידיעות בו שי-לאי צפוי לעמוד לדין רק על הענקת מחסה לפושעים ועל קבלת שוחד. יתרת הסעיפים נחשבים במקרה זה כ"טעויות" ולא כפשעים.

פשעים פיננסיים

הדעות חלוקות באשר לכמות הכסף שצברה משפחתו של בו שי-לאי בדרכי שחיתות. העיתון היפני Asahi Shimbun דיווח שבאפריל השנה, לאחר שגו קאי-לאי נעצרה בחשד שרצחה את איש העסקים הבריטי ניל הייווד, הועלו חשדות שהיא העבירה לחו"ל שישה מיליארד דולר באופן בלתי חוקי.

ה-Deutsche Welle, ערוץ הרדיו הגרמני הבין-לאומי דיווח שבו שי-לאי נחקר על ידי צוות חקירה של הוועדה המרכזית לביקורת ומשמעת, שגילה כי הוא קיבל בדרכי שחיתות סכום של 100 מיליון יואן (15.81 מיליון דולר) בפרובינציית ליאו-נינג לבדה. צוות החקירה פעל במשך מספר חודשים ומנה יותר מ-300 חברים.

המקור בבייג’ינג אמר ל"אפוק טיימס" כי בידי צוות החקירה התקבלו עדויות לכך שבו שי-לאי קיבל 2 מיליארד יואן (316 מיליון דולר) בדרכי שחיתות, אולם כנראה שהוא לא יועמד לדין בנוגע לסכום זה. סכום השוחד שעל קבלתו יואשם בו הוא המפתח לגזר הדין שיוטל עליו, הוסיף המקור האמור.

המקור העריך כי על פי ההאשמות שפירטה שין-חואה, קרוב לוודאי שעונשו של בו שי-לאי לא יהיה כבד מדי ויעמוד על 20-15 שנות מאסר.

הֶה וויי-פאנג, פרופסור למשפטים מאוניברסיטת בייג’ינג ומוֹ שאו-פינג, עורך דין מבייג’ינג אמרו בריאיון ל"קול אמריקה" שהעונש על קבלת שוחד בסכום העולה על 10 מיליון יואן (1.58 מיליון דולר) עשוי להיות גזר דין מוות עם אפשרות להמתקת העונש.

פשעים בעלי רגישות גבוהה

ג'ואו יונג-קאנג

ג’ואו יונג-קאנג, חבר בוועדה המתמדת של המפלגה הקומוניסטית הסינית – צילום: Liu Jin/AFP/Getty Images

שין-חואה גם דיווחה כי החקירה חשפה ראיות המצביעות על מעורבותו של בו ב"פשעים נוספים". "פשעים נוספים" אלו מתייחסים לקצירת האיברים ממתרגלי פאלון גונג בעודם בחיים, ציין המקור מבייג’ינג. לדבריו, זוהי סוגיה בעלת רגישות גבוהה מאוד.

סביר שהמשטר לא יעז להאשים את בו שי-לאי בסוגית קצירת האיברים, כיוון שהנושא עלול "לעורר תסיסה חמורה במדינה, ולערער לחלוטין את הלגיטימיות של המפלגה השלטת", לדברי המקור.

השר הבכיר ג’ואו יונג-קאנג

שוב עולה השאלה כיצד לטפל בתומכו של בו שי-לאי, השר הבכיר ג’ואו יונג-קאנג, מציין המקור. ג’ואו יונג-קאנג עומד בראש הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק, סוכנות מפלגתית רבת-עצמה השולטת כמעט על כל גופי אכיפת החוק בסין כולל המשטרה, המשטרה החמושה, בתי המשפט והתביעה הכללית. ג’ואו אמור לפרוש לגמלאות מכהונתו בוועדה המתמדת של הפוליטבירו במהלך הקונגרס ה-18 של המפלגה הצפוי להיערך בתחילת נובמבר.

לדברי לאנג שו, פרשן ערוץ הרדיו Sound Of Hope (SOH), קצירת האיברים ממתרגלי פאלון גונג בעודם בחיים מתקיימת בצורה שיטתית בסין, תחת פיקוח הוועדה לענייני פוליטיקה וחוק שבראשה עומד ג’ואו יונג-קאנג.

עד כה מנהיגי המפלגה, ובכללם הנשיא הו ג’ין-טאו נמנעו מלהעניש את ג’ואו על ההגנה שסיפק לבו שי-לאי, אך כיום מסתמן שהמגמה משתנה, לדברי המקור.

הו ג’ין-טאו, שי ג’ין-פינג, הנשיא המיועד, וראש הממשלה וון ג’יא-באו מעוניינים לנקוט בצעדים נגד ג’ואו יונג-קאנג, מאחר שהייתה לו יד בהצתת המחאות האנטי-יפניות שפרצו ביותר ממאה ערים ברחבי סין ב-18 בספטמבר, מסביר המקור מבייג’ינג.

"הנשיא, הנשיא המיועד וראש הממשלה חוקרים האם ג’ואו יונג-קאנג עמד מאחורי המחאות. אם יתברר שאכן כך, הקונצנזוס השורר כרגע במפלגה ומאפשר לו פרישה חלקה, לא יחזיק מעמד", ציין המקור. משמעות הדבר היא שג’ואו עלול לעמוד בפני צעדים משמעתיים כלשהם, תלוי בתוצאת החקירה.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!