דעה: סין זקוקה לרפורמה אמיתית – לא לרפורמות מדומות

אחד ממנהיגי תנועת הסטודנטים הדמוקרטית שנרמסה בסין ב-1989 מביע את דעתו על הצורך ברפורמה בסין ועל הצורה שהרפורמה הזו צריכה ללבוש

טאנג באי-צ'יאו

טאנג באי-צ’יאו בסתיו 2011 – צילום: באדיבות טאנג באי-צ’יאו

רבים בעולם מצפים לראות מה יקרה כאשר יתכנס הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שבו יעבירו המנהיגים המכהנים את מקל המנהיגות לדור הבא של הפוליטיקאים הסינים שיחליפו אותם. השאלה המרכזית שעולה היא כיצד יטפלו המנהיגים החדשים בעימותים החברתיים הרבים העומדים על הפרק.

לאחרונה נשמעו בתקשורת, הן בסין והן מחוץ לה, דיונים רחבים על רפורמה פוליטית בסין. הדיונים העלו את האפשרות שלאחר הקונגרס ה-18, המפלגה הקומוניסטית הסינית תקדם רפורמה כזו. אפילו מבקריה הוותיקים של המפלגה הקומוניסטית החלו לשבח את הרפורמה הפוליטית ה"עומדת בפתח". דברי שבח על הרפורמה הפוליטית נשמעים פתאום באופן חזק וברור, כאילו שהמפלגה הקומוניסטית כבר החלה ליישמה.

מדברים על רפורמות כבר עשרות שנים

"רפורמה פוליטית" היא לא נושא חדש בסין. אינספור פעמים בעבר כבר הועלו מגוון ספקולציות לגביה והיא עוררה התעניינות רבה. הדיבורים החלו אצל דנג שיאו-פינג בשנות ה-80, המשיכו אצל הנשיא ג’יאנג דזה-מין בשנות ה-90 ואף הגיעו לתקופת המנהיג הנוכחי הו ג’ין-טאו. גם ראשי הממשלה לאורך כל אותן שנים הרבו לדבר עליה. קריאות לרפורמה פוליטית מציתות תקווה לשינוי בסין, אבל לא יותר מכך.

מאז טבח הסטודנטים בכיכר טיאננמן ביוני 1989, המפלגה הקומוניסטית קוראת בקול מדי שנה לרפורמה פוליטית, אבל היא אף פעם לא באמת ערכה רפורמה כזו. רק בשנה האחרונה, ראש הממשלה וון ג’יא-באו הזכיר יותר מ-50 פעם את המילים "רפורמה פוליטית" במגוון אירועים פומביים שונים, מבלי שפעל פעם אחת ליישומה.

חלק מהפעילים הדמוקרטיים מחוץ לסין החלו לרקוד משמחה כששמעו את זה, מבלי לבחון האם זה רציני.

להסיר את המסכה מפניה של הרפורמה הפוליטית

הגיע הזמן להסיר את המסכה מפניה של "הרפורמה הפוליטית", כדי לעזור לאותם אנשים לוותר על תקוותם הכוזבת.

המפלגה הקומוניסטית מגדירה את הרפורמה הפוליטית בברור: הכוונה לשיפור המצב במסגרת המבנה הפוליטי הקיים, תוך שינוי החלקים הבלתי סבירים במבנה הנוכחי והפיכתם להגיוניים יותר. משפט המפתח הוא "במסגרת המבנה הפוליטי הקיים". במילים אחרות, תחת המבנה הקיים של דיקטטורת המפלגה האחת.

כדי להבין טוב יותר במה מדובר צריך להתבונן בתוכנה של הרפורמה הפוליטית כפי שהיא מנוסחת על ידי המפלגה הקומוניסטית. המטרה הראשונה של הרפורמה היא לשפר את הסוציאליזם; השנייה היא לחזק את הנהגת המפלגה ואת יכולתה למשול; והשלישית חושפת את האמת של הרפורמה הפוליטית במערומיה: "לשמור על יציבות חברתית". במילים פשוטות, זה אומר יציבות פוליטית תוך דיכוי העם.

שינוי ביוזמת דור המנהיגים הבא?

האם המנהיגים הבאים של סין יחזירו ביוזמתם את הכוח הפוליטי לעם, או שהם ימשיכו לשמר את הדיקטטורה שלהם?

אם מנהיגי המפלגה הקומוניסטית הסינית יוכלו להשיב לעם את הכוח הפוליטי, הקהילה הבין-לאומית תברך על כך ובעלי האינטרסים בתוך מערכת המפלגה לא יוכלו לעורר מהומה בשל כך. במילים אחרות, החזרת הכוח הפוליטי לעם תהיה למעשה פשוטה יותר מיישומה של לכאורה "רפורמה פוליטית". גם למנהיגי המפלגה הקומוניסטית עצמם זה יועיל הרבה יותר משזה יזיק, כיוון שזה יחסוך מהחברה את המחיר הכבד שגובה שינוי מהפכני.

אם המנהיגים הבאים יתעקשו להמשיך ולשמר את דיקטטורת המפלגה האחת, לא משנה כמה טלאים ותיקונים הם יבצעו ובאלו מילים יפות הם ידברו על "רפורמה פוליטית", זה לא יעזור. הם לא יוכלו להגיב בצורה הולמת לעימותים החברתיים השונים הפוקדים את סין ולסכנות העורבות לה, והם גם לא יוכלו להסתגל להתפתחויות בעולם החופשי.

אם הם יוותרו מרצונם על הדיקטטורה ויחזירו לעם את הכוח הפוליטי, הם יעניקו בכך סיכוי לא רק לאומה הסינית אלא גם למנהיגי המפלגה עצמם.


* טאנג באי-צ’יאו היה אחד ממנהיגי תנועת הסטודנטים בכיכר טיאננמן ב-1989 והוא נכלא לאחר דיכויה. בשנת 1992 הוא עזב את סין לארה"ב, שימש כאיש קשר לפעילים הדמוקרטים של 1989 וכיהן כנשיא האיגוד "שלום ודמוקרטיה לסין". כיום הוא מתגורר בניו יורק, מנהל את "האוניברסיטה לדמוקרטיה" ועובד כפרשן מיוחד ברדיו אסיה החופשית (RFA) ובטלוויזיה NTD. הוא כתב שני ספרים: "שתי מדינות סין שלי", ו"המנון לתבוסה", ופרסם מאות מאמרי פרשנות פוליטית.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!