צבא סין ערך אימונים בסמוך לאיי המריבה

האימונים בים סין המזרחי – ככל הנראה מפגן כוח של המשטר הסיני במקביל לכוונתו לנהל משא ומתן עם יפן על עתיד האיים

סין

מלחים סיניים עומדים על סיפון ספינת קרב מסוג פריגטה העוגנת בנמל שנחאי. לצילום אין קשר ישיר לכתבה – צילום: Guillaume Klein/AFP/Getty Images

חיל הים הסיני ערך לאחרונה בים סין המזרחי תמרון משותף עם ספינות מנהליות אזרחיות, כך על פי דיווח התקשורת הסינית הרשמית. "התמרונים נועדו לשפר את שיתוף הפעולה בין חיל הים לכלי הסיור המנהליים, ולחדד את תגובתם למצבי חירום, וזאת כדי לשמור על ריבונותה הטריטוריאלית של סין ועל האינטרסים הימיים שלה", דיווחה סוכנות הידיעות שין-חואה, המשמשת כשופר של המפלגה הקומוניסטית הסינית.

בתמרונים, המוגדרים על ידי סוכנות שין-חואה כ"שגרתיים", לקחו חלק 11 אניות, 8 מטוסים ולפחות 1,000 ספינות סיור, ספינות פיקוח וספינות המשמשות את "מנהלת הדייג". התמרונים נערכו ממזרח לנמל ג’וֹאוּ-שאן שבמחוז ג’ה-ג’יאנג בסין.

כלי התקשורת הרשמיים של סין הציגו תצלומים של ספינות קרב סיניות ושל צוותים רפואיים וצוותים צבאיים לצד מסוק שלקח חלק בתרגיל. התמרונים נועדו לדמות חדירה בלתי חוקית, חבלה, "התערבות מכוונת" והטרדה על ידי כלי שיט זרים, על פי הדיווחים.

דווח גם כי במהלך הסיורים באזור הימי השנוי במחלוקת בקרבת איי סנקאקו, נוהל מעקב אחר ספינות הפיקוח על הדייג וספינות הסיור ושהן גם "הוטרדו", אולם בדיווח לא נמסרו פרטים נוספים על כך.

יפן קוראת להימנע מהחרפת המתיחות

בחודש שעבר רכשה יפן שלושה איים מידי איש עסקים יפני, מהלך שהגביר את המתיחות עם סין. גם טייוואן תובעת ריבונות על האיים, שאמנם סלעיים ושוממים, אך סביבתם עשירה בדגה ועל פי הסברות המקובלות גם במאגרי גז טבעי.

שר החוץ היפני קואיצ’ירו גמבה הגן על רכישת האיים על ידי יפן וטען בראיון ב-BBC שאילו מושל טוקיו, שינטרו אישיהרה שהודיע על כוונתו לרכוש את האיים אכן היה עושה זאת, המצב המדיני היה דרמטי אפילו יותר. אישיהרה, פוליטיקאי ימני קיצוני המבקר כבר זמן רב את המשטר הסיני, הצהיר על כוונותיו להפליג לאיים.

"בנסיבות כאלו, אם הממשל העירוני בטוקיו היה רוכש את האיים, המצב עלול היה להיות חמור הרבה יותר. אילו הממשלה לא הייתה רוכשת את האיים, אני מאמין שאישיהרה כבר היה נוחת עליהם", הסביר גמבה.

הוא הוסיף שיפן היא בעלת האיים הלגיטימית ושטוקיו ובייג’ינג צריכות להימנע מהחרפת המתיחות ביניהן.

"סין היא השותפה המסחרית הגדולה ביותר של יפן. בהשוואה לכל מדינה אחרת, ליפן גם מספר העסקים הגדול ביותר המשקיעים בסין. בסוגיית הריבונות, יפן אינה יכולה לוותר בנושאים שהיא אינה יכולה לוותר עליהם, אבל הכלכלות שלנו תלויות זו בזו, ואנחנו רוצים להוקיר את מערכת היחסים המועילה בין המדינות", אמר גמבה.

במהלך הפגנות שנערכו בסין בעקבות המחלוקת על האיים, מספר עסקים ותאגידים יפניים הותקפו על ידי מפגינים. תאגידים יפניים גדולים וביניהם טויוטה וניסן, השעו את הייצור שלהם בסין וגם התיירות בין שתי המדינות הצטמצמה בתגובה לסכסוך.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!