ספר חדש חושף את הלא נודע על פלישת סין לטיבט

“המלחמה אינה בין העם הסיני לעם הטיבטי, אלא בין המפלגה הקומוניסטית הסינית לבין אזרחי טיבט” – ממסקנות מחברת הספר

טיבט

האדה (צעיף מסורתי המשמש לטקסים) נתלה על עץ מתחת לארמון פוטלה בלאהסה, טיבט, בשנת 2009 – צילום: Feng Li/Getty Images

ניצחונה הצבאי הגדול ביותר של המפלגה הקומוניסטית הסינית הוא גם האירוע שזכה לתיעוד ולפרסום המועטים ביותר, כך לפי ספרה החדש של ההיסטוריונית לי ג’יאנג-לין.

בהתבסס על מסמכים היסטוריים, תיקים חסויים וריאיונות עם מאות טיבטים מבוגרים, ספרה של לי, "כשציפור הברזל מתעופפת", מתעד את המבצע הצבאי של המפלגה הקומוניסטית הסינית בטיבט בשנים 1962-1956. לדברי הסופרת, המערכה הצבאית החריבה את התרבות הבודהיסטית הטיבטית והביאה למותם של כ-350,000 בני אדם.

במשך עשרות שנים, המלחמה הוסתרה בקפידה והנתונים ההיסטוריים חמקו ונותרו לוקים בחסר, כותבת לי, היסטוריונית ממוצא טיבטי ובעלת קשרים משפחתיים גם עם "צבא השחרור העממי" הסיני שפלש לטיבט. לי מאמינה שהמקור לתסיסה הנוכחית בטיבט הוא ההרג הנרחב באותה פלישה.

"אירועים רבים כדוגמת המהומות שפרצו בלהסה ב-2008 ואלו של סוף שנות השמונים, כמו גם ההצתות העצמיות המרובות של הטיבטים בתקופה האחרונה, כל אלו הם למעשה השפעות מאוחרות של אותה מלחמה", טוענת לי בריאיון לטלוויזיה NTD.

דאווה צ’רינג, יו"ר "הקרן הדתית הטיבטית של הוד קדושתו הדלאי לאמה" הסביר בריאיון ל-NTD שהאמונה הטיבטית בגלגול נשמות הובילה מספר טיבטים לומר במהלך ההפגנות של שנת 2008: "אנחנו הטיבטים שנהרגו ב-1958". המלחמה כבר חקוקה בזיכרונם של הטיבטים, הוסיף דאווה.

לי מתארת בספרה את הפשטות המאפיינת את בני העם הטיבטי החיים במעלה הנהר הצהוב, שמעולם לא ראו תושבים סינים מאזור ההאן עד שצבא סין פלש לארצם.

"צבא השחרור העממי הסיני ירה לאורך הגדה. הטיבטים שחצו את הנהר הצהוב לא ידעו כיצד להסתתר מהירי. כשמטוסי הקרב הפציצו, הטיבטים פשוט התבוננו בהם", מתארת לי.

אבל לא רק הטיבטים היו תמימים, מספרת לי ל-NTD. לפני עשרות שנים, לפני שהחלו ההרג והרפורמות בקרקעות ולפני הופעתן של התנועות הפוליטיות של המפלגה הקומוניסטית, גם תושביה הכפריים של סין עצמה היו אנשים פשוטים מאוד.

לי מאמינה שהמפלגה הקומוניסטית הסינית השתמשה באלימות וקידמה את האתיאיזם כדי לחסל הן את הסינים ממוצא ההאן המהווים את מרבית אוכלוסיית סין, והן את בני העם הטיבטי, תוך שהיא הורסת את אמונתם של בני שתי הקבוצות. לפני הפלישה לטיבט, המפלגה הקומוניסטית כבר הרסה מקדשים של דתות שונות ברחבי סין, כתבה לי.

לי כותבת בספרה שהפלישה לטיבט וההרג ההמוני בה, נועדו לבנות את עוצמתה של המפלגה הקומוניסטית, בשעה שבסין עצמה המפלגה הקומוניסטית השתמשה באלימות דומה כדי לתפוס את השלטון. היא גם כותבת כי "מלחמת המעמדות רואה בהריגה ובלחימה עקרונות סבירים בעוד שאידיאולוגיית החמלה הבודהיסטית מתנגדת להן. שתי אלו הן הפכים גמורים".

הדלאי לאמה חזר ואמר בעבר שסבלם של הטיבטים אינו באשמת הסינים אלא באשמת המשטר הקומוניסטי הסיני. לי מצטטת את הדלאי לאמה באומרו: "מעולם לא ויתרנו על האמון שלנו בעם הסיני".

"מרבית הסינים אינם יודעים דבר על מה שהתרחש ברמת טיבט בשנות ה-50. אני לא ממש מאמינה שהמונח ‘בעיה סינו-טיבטית’ מתאר נכון את המציאות. אני חושבת שהבעיה היא בין הקומוניזם לבין טיבט ולא בין הסינים לטיבטים", אמרה לי.

כתיבת הספר ארכה כשנה וחצי. שמו, "כשציפור הברזל מתעופפת" הושאל מנבואת גורו פדמסמבהווה שחיי במאה ה-8 לספירה: "כשציפורי הברזל יעופו והסוסים ירוצו על גלגלים, העם הטיבטי יתפזר כמו נמלים ברחבי העולם והדהרמה (חוקי הדת הבודהיסטית) תגיע לארצו של האדם האדום".

לי ג’יאנג-לין היא ילידת מחוז ג’יאנג-שי שבדרום מזרח בסין. היא סיימה תואר ראשון במחלקה לשפות זרות באוניברסיטת שנגחאי ב-1982. היא בעלת תואר שני מבית הספר לשפות זרות ולספרות מאוניברסיטת שאן-דונג, ויש לה תואר שני להיסטוריה יהודית אמריקנית מאוניברסיטת ברנדייס שבבוסטון ותואר בספרנות מקווינס קולג’ בניו יורק. היא החלה להתעניין בטיבט ב-2004 ומ-2007 הרחיבה את המחקר ההיסטורי שלה על גלות טיבט. לשם כך היא ביקרה ב-17 ריכוזי פליטים טיבטיים בהודו ובנפאל ודיברה עם קרוב ל-300 גולים מטיבט. היא פרסמה מספר מאמרים בתחום וספרה "1959: לאהסה – כיצד עזב הדלאי למה" תרם רבות לשחזור העובדות ההיסטוריות הנוגעות ליציאתו של הדלאי למה לגלות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!