סין: מפגינים נגד תחנת כוח פחמית פוזרו בגז מדמיע ואלות חשמליות

סין משתמשת בפחם בטכנולוגיה הגורמת לגשם חומצי שמסב נזקים כבדים לאדם ולסביבה

[youtube id=”f5MPJHyspIA&noredirect=1″ width=”600″ height=”340″ position=”left”]

אלפי שוטרים הכו תושבים שהפגינו נגד פתיחת תחנת כוח פחמית בעיר ינג-גה-היי במחוז האי-נאן, אי טרופי בדרום סין. התושבים החלו למחות נגד הקמת התחנה כבר בתחילת השנה. הפעם המשטרה סגרה את הגישה לעיר. שוטרים חמושים ותגבורת של חיילים גויסו כדי לפזר את ההפגנה באמצעות גז מדמיע, מכות עם אלות חשמליות ומעצרים.

תושבים סיפרו לכתבי חדשות NTD שכמחצית מתושבי העיר יצאו למחות בעת הטקס הרשמי של "גזירת הסרט" לפתיחת תחנת הכוח ב-18 באוקטובר. הם אמרו שכוחות המשטרה שהתפרשו מהעיר עד לחוף הים ירו גז מדמיע לתוך הקהל כדי לפזר את המפגינים.

תושב העיר בשם לי סיפר ששני אנשים נעצרו ושניים נוספים נפצעו. המשטרה אסרה לצלם ועקבה אחר שיחות טלפון בזמן ההפגנה, הוסיף תושב אחר ששמו רן.

תושבים סיפרו לכתב שבאותו יום לא התקיימו לימודים בבתי ספר, חנויות נסגרו והמשטרה חסמה כבישים לתנועה.

תחנות הכוח גורמות לבעיות בריאות וסביבה

ההפגנות פרצו בגלל חששות התושבים מחומרים מזהמים שיפלטו על ידי תחנות הכוח ועלולים לפגוע בבריאות ובסביבה. התושבים מצביעים על כך שהמפעל קרוב מאוד לבתי מגורים.

סין היא הצרכנית הגדולה ביותר בעולם של פחם שמרביתו משמש לייצור חשמל. כ-70 אחוז מהחשמל שלה מופק באמצעות פחם. סין משתמשת בעיקר בטכנולוגיה של הפיכת פחם לאבקה שהיא מזהמת יותר מאשר טכנולוגיה מתקדמת יותר של גזיפיקציה של הפחם (הפיכה לגז לפני השימוש).

השיטה הרווחת בסין גורמת לפליטת חלקיקים של תרכובות גופרית המביאה לתופעה המוכרת כ"גשם חומצי". גשם חומצי עלול לגרום נזקים לאדם ולחי כמו קילוף העור, פגיעה בגידולים חקלאיים, קורוזיה של מבני פלדה כגון גשרים ושחיקה של פסלי אבן.

דיכוי בכוח של מחאות נגד זיהום הסביבה

סין

פעילי ארגון הסביבה העולמי גרינפיס בקרבת אפיק נחל שבסמיכות אליו ממוקמת אחת מתחנות הכוח הפחמיות הגדולות המספקות חשמל לבייג’ינג, בשנת 2009- צילום: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images

בתחילת 2012 החלו מפגינים מהעיר ינג-גה-היי למחות נגד בניית תחנת הכוח. באפריל יצאו לרחובות כ-10,000 תושבים להפגנה והמשטרה פיזרה אותם באמצעות גז מדמיע, רסס פלפל ובאמצעות כלי רכב צבאיים. באותו זמן הרשויות הבטיחו לעצור את הקמת התחנה, אך התושבים פקפקו באמיתות הצהרה זו.

תושבי ינג-גה-היי אינם היחידים המוחים נגד המשך הקמת תחנות כוח פחמית. בסוף 2011 יצאו אלפים לרחובות בתחומי העיר שאן-טאוּ שבמחוז גואנג-דונג נגד הסכמת הרשויות המקומיות להקמת תחנת כוח פחמית.

גם שם דוכאה ההפגנה באלימות על ידי המשטרה שירתה גז מדמיע והכתה מפגינים באלות. תושבי המקום טענו ששני מפגינים הוכו עד מוות על ידי המשטרה.

תאגיד גואו-דיאן שהקים את תחנת הכח ב- ינג-גה-היי הוא אחד מהגדולים שבבעלות המשטר בסין, להקמת תחנות כוח להפקה חשמל באמצעות גרעין, אנרגיה הידראולית (באמצעות בנית סכרים על נהרות) ובאמצעות אנרגית רוח. התאגיד נתקל בעבר בבעיות של התאמה לרגולציה סביבתית ולדרישות אחרות.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!