כמה סינים נדרשים כדי לעצור את התנועה ולחצות את הכביש?

הולכי רגל בסין נאלצים לחצות את הכביש באור אדום כי שטף המכוניות לא נעצר, גם כאשר הרמזור ירוק

סין

הולכי רגל חוצים את הכביש במרכז העיר גואנגזו – צילום: Mike Clarke/AFP/Getty Images

אדום או ירוק, הצבע ברמזור הולכי הרגל לא ממש משנה. כדי לחצות כביש בסין צריך קבוצה גדולה מספיק של אנשים שתוכל לחסום את התנועה.

גולש אינטרנט סיני שכינה עצמו בשם "זה בהחלט מעניין", תיעד את התופעה בצורה משעשעת ואף צירף תצלומים. הולכי רגל, ביניהם קשישים שדוחפים עגלות תינוקות ומוכרי פירות על תלת אופן, התעלמו ממעבר החצייה וחצו כביש בקטע שסומן בבירור כמיועד לכלי רכב.

לפי נתונים ממנוע החיפוש Baidu, הפוסט שפרסם אותו גולש הועבר בין גולשים אחרים כ-100,000 פעמים. גולשים הגיבו וציינו שאמנם חציית הכביש שלא במעבר חצייה אינה חוקית, אבל ציות לחוק במקרה זה הוא כמעט בלתי אפשרי.

"אני מרגיש כמו חייזר", נכתב באחת התגובות. "כולם חוצים את הכביש, ורק אני כמו טמבל מחכה תמיד לאור ירוק".

"אם אתה פשוט עומד שם בזמן שכל האחרים חוצים את הכביש, ינעצו בך מבטים מוזרים", נכתב בתגובה אחרת.

בין הגולשים היו שהציעו שהסיבה למנהג הרווח של חציית כביש שלא במעבר חצייה היא הליקויים הרבים במערכת התחבורה. אף על פי שישנם צמתים עם רמזורים להולכי רגל, הרמזורים האלה אינם מצליחים לעצור את תנועת כלי הרכב, כך שאלו ממשיכים בנסיעתם בצומת גם כשהרמזור מאותת להולכי הרגל לחצות את הכביש. לכן, לטענת הגולשים, חציית הכביש באור אדום או ירוק מסוכנת באותם מידה.

היו שטענו שאפילו בטוח יותר לחצות באור אדום, מאחר שאז ניתן לראות בבירור את המכוניות שמתקרבות ממרחק, ואילו כשחוצים באור ירוק עלולים להופיע ללא כל התראה כלי רכב שמגיחים מימין או משמאל – כך שלמעשה הציות לחוק אפילו מסוכן יותר.

הסוציולוג הסיני ג’ואו קאי הציג נקודת מבט אחרת. לדעתו הבעיה במעברי חצייה חושפת את התדרדרות הנורמות המוסריות בסין. "אנשים מבינים שאין עונשים על חציית מעבר חצייה שלא כחוק, ולכן הם מאפשרים לאנוכיות שלהם להניע אותם. אף על פי שחציית כביש באור אדום אינה חוקית, הבעיה העיקרית היא הפיקוח המשפטי על זה", אומר ג’ואו.

פרשן העיתון Jinghua Times, לי לי-יאן מסכים שחציית מעברי חצייה שלא כחוק משקפת התנהגות חברתית קלוקלת. "צריך להעניש את העבריינים בהתאם לענישה שנקבעה בחוק, וכדי להגביר את אמינותן של התקנות השונות נדרש לאכוף אותן באופן שוויוני", כתב לי.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!