הו ג’ינטאו, מנהיג סין, מחזק את שליטתו בצבא לפני פרישתו

הו ג'ינטאו

הו ג’ינטאו בביקור בבסיס ימי של צבא סין בהונג קונג בשנת 2007 – צילום: Mike Clarke/AFP/Getty Images

הו ג’ינטאו, מזכ"ל ונשיא סין, מינה כמה מנאמניו לתפקידי מפתח בצבא סין. "גלובל טיימס", אחד משופרי המשטר הסיני כינה את המהלך חילופי התפקידים המקיפים ביותר ב"צבא שחרור העם" בעשור האחרון.

זהו צעד קריטי עבור הו ג’ינטאו שרוצה לשמור על כוחו גם אחרי שיפרוש מתפקידו, במהלך הקונגרס הלאומי ה-18 של המק"ס בתחילת נובמבר. שש שנים קודם לכן, במאי 2006, נסע הו לים הצהוב במטרה לבחון את מצב הצי באזור. במהלך הבדיקה, נורתה אש משתי ספינות קרב לעבר משחתת הטילים שעליה נסע. חמישה מאנשי צוותו נהרגו.

משחתת הטילים נמלטה מהאזור במהירות. הו לא חזר לבייג’ינג כדי להימנע מניסיונות התנקשות נוספים, ובמקום זאת טס למחוז יונאן שבדרום-מערב סין. הוא שב לבייג’ינג רק כעבור שבוע.

לאחר מכן, הוא החל לחזק את שליטתו בצבא – החל בבייג’ינג, דרך הוועדה הצבאית המרכזית וכלה בצ’ונג-צ’ינג.

לא יהיה מופרך להעריך שאת האישור להתנקש בחייו של הו נתן נשיא סין הקודם, ג’יאנג דזה-מין. בין השניים מפרידה יריבות עקובה מדם שמפצלת את המפלגה הקומוניסטית לשני מחנות: מחנה אחד בהנהגת הו, ומחנה שני שזכה לכינוי "מחנה הדמים", בהנהגתו של ג’יאנג דזה-מין, שאמנם פרש לגמלאות לפני עשור, אך עדיין מחזיק בכוח רב מאחורי הקלעים.

המינויים החדשים הם מכה למחנה בהנהגתו של ג’יאנג דזה-מין. מאז חודש פברואר 2012 החלה טלטלה פוליטית בסין, כאשר בכירים במחנה של ג’יאנג דזה-מין החלו ליפול בזה אחר זה. הכינוי "מחנה הדמים" דבק בהם לאחר שג’יאנג דזה-מין, הורה ב-1999 לאנשי המחנה שלו לרדוף את מתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג. מאז ועד היום אלפים ממתרגלי השיטה נעצרו, עונו ונרצחו במחנות עבודה בכפייה.

שינוי בנוף הצבאי והפוליטי

הו ג’ין-טאו שולט עתה בצורה מוחלטת על הצבא, וישיג דריסת רגל חזקה עוד יותר אם יצליח למנות את המקורבים הנאמנים לו לסגני יו"ר של "הועדה הצבאית המרכזית", אמר בריאיון לאפוק טיימס, סונג יו-שואן, דיסידנט סיני האחראי על "המרכז לחקר סין" מטעם "המפלגה הסינית הדמוקרטית" שמושבה בארה"ב.

מרבית המינויים החדשים יהפכו לחברים ב"וועדה הצבאית המרכזית" שתקבל מראה שונה לגמרי מהרכבה הנוכחי, אמר וון ג’או, פרשן פוליטי של רשת הטלוויזיה NTD.

המינויים החדשים בצבא

באתר האינטרנט של משרד הביטחון הסיני נרשמו ב-25 באוקטובר שינויי התפקידים הבאים בצבא: פאנג פנג-חווי(61) מונה לראש המטה הכללי למשאבי אנוש, ג’אנג יאנג (61) לראש המחלקה המדינית, ג’או קשי (65) לראש המחלקה הכללית ללוגיסטיקה וג’אנג יו-שיה (62) מונה לראש המחלקה לחימוש.

מינויים חדשים נוספים, הם של שני סגני מפקדים במטה הכללי למשאבי אנוש ושני סגני מנהלים במחלקה המדינית.

רשת הטלוויזיה הממלכתית CCTV דיווחה ב-23 באוקטובר שמא שיאו-טיאן  (63) מונה לאחרונה למפקד חיל האוויר.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!