ראש ממשלת סין מבקש לחקור את עסקי משפחתו

בעקבות מאמר בניו יורק טיימס המאשים את בני משפחתו בעשיית רווחים במשך כהונתו הנוכחית, הכחיש וון ג’יא-באו את טענות המאמר מכל וכול – עתה הוא מבקש חקירה רשמית

וון ג'יא-באו

ראש ממשלת סין וון ג’יא-באו – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

וון ג’יא-באו, ראש ממשלת סין היוצא ביקש מהוועדה המתמדת של הפוליטבירו לחקור את טענות כתב הניו יורק טיימס דיוויד ברבוזה, שבני משפחתו צברו הון רב בזכות מעמדו.

ברבוזה פירט במאמר שפרסם בניו יורק טיימס ב-25 באוקטובר, את נכסיהם של בני משפחת וון, כולל אמו בת ה-90, המסתכמים לדבריו ב-2.7 מיליארד דולר. ברבוזה טען כי נכסים אלה נאספו ב-10 השנים האחרונות, בתקופה שבה כיהן וון כראש ממשלת סין.

הכחשה – לא מספקת כנראה

יומיים לאחר פרסום המאמר בניו יורק טיימס, פרסם העיתון South China Morning Post היוצא לאור בהונג קונג, מכתב שנתקבל בפקס מעורכי-דין המייצגים לדבריהם את משפחתו של ראש ממשלת סין וון ג’יא-בו.

במכתב הכחישו עורכי הדין שבני משפחת וון השקיעו 120 מיליון דולר בחברת הביטוח "פינג אן", כפי שנטען בדיווח העיתון האמריקני.

בשנים האחרונות, וון ג’יא-באו התבטא פעמים רבות נגד נגע השחיתות בסין. בשנים האחרונות הביע מספר פעמים את דעתו שיש צורך ברפורמה פוליטית בסין כשאחד המניעים לרפורמה, לדבריו, הוא מצב השחיתות במדינה ברבדים רבים.

כראש ממשלה, לוון למעשה אין סמכות לבצע שינויים במערכת הפוליטית אך הוא ניסה בדבריו להשפיע על מדינאים אחרים בסין. בתחילת השנה אמר וון בוועידה השנתית נגד שחיתות: "אם הנושא הזה [השחיתות] לא ייפתר, מהות הכוח הפוליטי [בסין] עשוי להשתנות, והמפלגה תאבד את הכוח לשלוט על המדינה".

דווקא בשל עמדותיו, קשה לוון שלא להגיב בהאשמות של שחיתות המופנות נגד משפחתו וברמז גם נגדו. אולי זה מה שהניע אותו לנקות את שמו לקראת הקונגרס ה-18 של המפלגה שייפתח בעוד יומיים (8 בנובמבר) ולבקש את החקירה.

על פי רשת הטלוויזיה NTD, אם אכן תתבצע חקירה בנושא ההון המשפחתי של וון, היא עשויה להכין את הקרקע לחשיפה רחבה יותר של עסקיהם הפיננסיים של מנהיגים סיניים נוספים. עד היום הדרישה למהלך שכזה נתקלה בהתנגדות בכירים במפלגה.

אחריות משפטית על הניו יורק טיימס

ייתכן שהבקשה לחקירת המקרה אינה הצעד האחרון שבו ינקוט ראש ממשלת סין, כנגד ההאשמות של ברבוזה. מלקום מור (Malcolm Moore), כתב העיתון הלונדוני "טלגרף", אומר שעורכי הדין של וון שומרים לעצמם את הזכות לראות את הניו יורק טיימס "אחראי מבחינה משפטית", אולי רמז לאפשרות שתוגש תביעה נגד העיתון בשל המאמר שפרסם.

עוד בטרם נודע על בקשתו של ראש ממשלת סין לחקור את העניין, דיווח אוון אוסנוס Evan Osnos)) מהעיתון הניוירקר (The Newyorker) על שאלות של קוראים שהופנו לברבוזה בקשר למאמרו זה, כגון: "האם אינך חש שהשתמשו בך? או "האם הפך הניו יורק טיימס לכלי במאבק בין פלגים?". שאלה אחרת הייתה האם התקבל בניו יורק טיימס "תיק עב כרס של חומר על עושר משפחתו של וון… על ידי גורמים לא מזוהים?". השאלות רמזו על אפשרות שלכתב הועבר מידע, אולי מאויבים פוליטיים של ראש הממשלה. אוון אוסנוס שואל, למה להתמקד בוון ולמה בחר ה"טיימס" לפרסם את המאמר עכשיו?

שלטון בעירום מלא

אתר האינטרנט Shanghaiist.com בשפה האנגלית מדווח שפרשנים רואים בבקשת החקירה יותר מניסיון של ראש הממשלה להגן על שמו הטוב, אלא גם אפשרות לקדם את חוק השקיפות המכונה חוק "השמש הזורחת" (sunshinelaw).

בריאיון לאתר מסביר פרופ’ ג’ו ליג’יה מהאקדמיה הסינית לממשל את יתרונות חוק השמש הזורחת: "זה הוא צעד פורץ דרך לקראת יתר פתיחות ושקיפות מצד הממשלה. זו יכולה להיות אבן דרך במאבק הסיזיפי בשחיתות".

החוק מיושם כיום בבאימיאו, עיר קטנה במחוז סיצ’ואן, בה הממשל מפרסם באתר האינטרנט שלו פרטי הכנסות והוצאות השלטון המקומי, כמו גם את השכר וההטבות הנלוות המשולמים לפקידים המכהנים ולאלה שפרשו. לפי האתר China Digital Times"" השלטון הבאימיאו הפך שקוף לחלוטין, עד כדי כך שהתקשורת דיווחה כי זהו השלטון הראשון בסין "בעירום מלא".

ג’אנג טיאנ-צ’נג, סגן מזכיר הוועדה למדיניות וחוק באזור הנשו שבמחוז הונאן, לא המתין לחוק ופרסם את ההכנסה השנתית הכוללת שלו המסתכמת ב-34,030 יואן (5394 דולר) ואת הכנסת אשתו 30,000 יואן (4755 דולר). הוא אף דיווח על כך שסייע לבתו לרכוש בית בסכום של 70000 יואן (11096 דולר).

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!