סין: גובר המרוץ לתפקידים בכירים במפלגה

בעוד יומיים יפתח בבייג’ינג הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, בו ייקבעו סופית מנהיגיה של סין לעשור הקרוב. העימות בין הפלגים השונים עדיין לא הוכרע

סין

ישיבת של הקונגרס ה-17 של המפלגה הקומוניסטית הסינית בשנת 2007 – צילום: Guang Niu/Getty Images

העימות המכריע בין הפלגים היריבים במפלגה הקומוניסטית הסינית מתעצם ככל שמתקרב מועד פתיחת הקונגרס ה-18 של המפלגה, שבמהלכו תושבע ההנהגה החדשה של המפלגה ושל סין לעשור הבא. דווח שנאמניו של ג’יאנג דזה-מין, לשעבר ראש המפלגה, נלחמים מלחמה נואשת נגד ההנהגה המכהנת ונגד תכניתה לאפשר מידת מה של דמוקרטיה בתוך המפלגה, וזאת כדי למנוע את סילוקם מהזירה.

לאפוק טיימס נודע כי זנג צ’ינג-הונג, לשעבר סגן יו"ר המפלגה ובן ברית ותיק של ג’יאנג דזה-מין, שלח הוראה ל"נסיכי" המפלגה, בני הדור השני של מנהיגי המפלגה הבכירים, בקריאה לאחדות מתוך כוונה להשפיע על חילופי ההנהגה בקונגרס הקרוב.

"בחירות תחרותיות"

אפוק טיימס דיווח בעבר כי שי ג’ין-פינג, ראש המפלגה המיועד תומך בתהליך בחירות תחרותי יותר לפוליטבירו, הגוף המפקח על המפלגה הקומוניסטית, כמו גם לוועדה המתמדת שלו. על פי סוכנות הידיעות המרכזית של טייוואן, אם תמומש ההצעה היא תסייע לחברי ליגת הנוער במפלגה – בסיס הכוח של מנהיג המפלגה הנוכחי הו ג’ין-טאו – להשיג רוב מוחלט בוועדה המרכזית של המפלגה.

אם יקרה הדבר, יהיה זה סופו של הפלג של ג’יאנג דזה-מין, שיאבד את השליטה על העמדות המובילות במפלגה.

במאמר שפורסם באתר האינטרנט של רדיו Deutsche Welle הגרמני, נכתב כי במשך שבוע החג הלאומי שחל בתחילת אוקטובר, מרכז המפלגה ערך פגישות והזמין להצבעה ניסיונית מספר חברים בוועדה המרכזית של המפלגה, חברים בוועדה המרכזית לפיקוח על המשמעת וכן פקידים בכירים ברמה המחוזית וברמה המיניסטריאלית.

נמסר כי תוצאות הניסוי היו משביעות רצון בעיני המנהיג הנוכחי הו ג’ין-טאו, בעיני ראש הממשלה וון ג’יא-באו ובעיני המנהיג המיועד שי ג’ין-פינג. הניסוי מאפשר להם כעת להרחיב את תהליך הבחירות התחרותיות בקונגרס ה-18.

הפלג של ג’יאנג מגיב

מקור דיווח לאפוק טיימס שזנג צ’ינג-הונג יצא נגד התכנית, וזאת כדי שיוכל להשפיע על בחירת המועמדים, הן בחוגים הפוליטיים והן בחוגים הצבאיים.

זנג, שגם הוא "נסיך", העביר בעל פה הנחייה ​​לכל נציגי הקונגרס ה-18 המשתייכים למה שמכונה "הדור השני של האדומים", ודחק בהם לעורר מחלוקות בין הו ג’ין-טאו, וון ג’יא-באו ושי ג’ין-פינג, ולהיאבק כדי להשיג מושבים רבים יותר בתפקידים המובילים במפלגה.

לדברי המקור, מאז פרצה בחודש מארס השערורייה הקשורה לבו שי-לאי, לשעבר ראש המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג – ראש מנגנון ביטחון הציבור ג’ואו יונג-קאנג וזנג צ’ינג-הונג מסתייעים בסוכנים חשאיים כדי לאסוף מידע שעלול להזיק למנהיגים הבכירים ובכללם הו ג’ין-טאו, וון ג’יאה-באו ושי ג’ין-פינג.

המקור גם אמר כי "נסיכים", ביניהם הגנרל ליו יואן, בנו של ליו שאו-צ’י לשעבר יו"ר המפלגה הקומוניסטית הסינית וואנג ג’יון, לשעבר יו"ר קרן הנאמנות והשקעות הבין-לאומית של סין ובנו של וואנג ג’ן, לשעבר סגן יו"ר המפלגה, כבר הוזמנו מספר פעמים לפגישות חשאיות. מטרת הפגישות הייתה לדון כיצד לנהוג במידע שלילי שהושג על מנהיגים בכירים וכיצד לחשוף את החומר לתקשורת. לדברי המקור, לפגישות גם הוזמנו מספר כתבים של התקשורת הזרה בסין.

המקור גם הביע את דעתו שבו שי-לאי עומד בפני עונש חמור וגם לג’ואו יונג-קאנג ממתין עתיד קודר, ולכן זנג צ’ינג-הונג מעלה לעתים קרובות את האפשרות של נקיטה בצעדים נואשים.

כיוון שחברי סיעת ליגת הנוער של הו ג’ין-טאו צפויים לזכות במרבית המושבים בוועדה המרכזית של המפלגה, אם אכן תיושם תכנית הבחירות התחרותיות בקונגרס הקרוב, צפוי שידה של סיעת ליגת הנוער תהייה על העליונה וכך היא תצליח להשיג שליטה גם בוועדה המתמדת של הפוליטבירו.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!