ח”כים חתמו על עצומה, שגרירות סין דרשה הבהרות

ח”כים חתמו על עצומה הקוראת לאו”ם לחקור קצירת איברים מאסירי מצפון בסין. שגרירות סין דרשה התנצלות

מרבית הח”כים שחתמו על העצומה לא התנצלו – צילום: GALI TIBBON / AFP

עשרה חברי כנסת חתמו על עצומה הקוראת לאו"ם לחקור קצירת איברים בכפייה מאסירי מצפון בסין, בעיקר ממתרגלי השיטה הרוחנית פאלון גונג. את העצומה יזם הארגון הבין לאומי "רופאים נגד קצירת איברים בכפייה" שאחד מחבריו הוא פרופסור יעקב (ג’יי) לביא, לשעבר נשיא החברה הישראלית להשתלות.

בעקבות החתימה על העצומה פנתה שגרירות סין למשרד החוץ בדרישה להבהרה "האם החתימה של הח"כים מייצגת את המדיניות של ישראל נגד ממשלת סין?", סיפר יגאל פלמור, דובר משרד החוץ, בריאיון טלפוני לאפוק טיימס. לדברי פלמור לא הייתה תלונה רשמית של שגרירות סין ולא בקשה לפגישה דחופה כפי שנכתב בעיתון "הארץ". בתגובה לשאלה שהופנתה אליו, השיב פלמור כי "לא הייתה הנחיה מהממשלה לחתום. ח"כים רשאים לבטא כל דעה שהם בוחרים ולחתום על מה שהם רוצים". הובהר לחברי הכנסת, הוסיף פלמור, שהייתה חקירה של שגרירות סין בנושא.

אולם בכתבה שהתפרסמה בעיתון "הארץ" לפני מספר ימים נכתב שלפי מקור במשרד החוץ, היועץ המדיני בשגרירות סין בישראל פנה לאגף אסיה במשרד החוץ וביקש פגישה דחופה לגבי חתימת הח"כים על העצומה. בהמשך הכתבה נכתב שדיפלומטים סינים פנו לדוד רותם, יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-סין ואמרו שהם מצפים למכתב התנצלות. בהמשך הכתבה מתברר שרותם אכן חיבר מכתב התנצלות וביקש מח"כים לחתום עליו. מערכת אפוק טיימס ביקשה מדוד רותם לפני יומיים, באמצעות העוזרת הפרלמנטרית שלו, העתק של מכתב ההתנצלות, ועד לפרסום הכתבה לא קיבלנו אותו.

לא נסוגים

"אני מכיר את הסוגיה של קצירת איברים כפויה בסין, קראתי עליה. אני מסכים עם תוכן העצומה, היא נראית לי צודקת והגונה", אמר בריאיון טלפוני ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי), שהיה בין החותמים על העצומה. "הביאו לי מכתב התנצלות", הוא הוסיף, "אבל אני לא חותם על מה שאני לא מאמין בו. אני לא מבין על מה אני צריך להתנצל? להתנצל בפני מישהו בגלל שהוא חזק?"

גם ח"כ דניאל בן סימון (העבודה) אמר בראיון טלפוני שהוא קרא את העצומה ועומד מאחורי חתימתו. מה לגבי האיום שלא תוכל לבקר בסין? שאלנו, "אני יכול לחיות עם זה", הוא ענה.

ח"כ שי חרמש (העבודה), סיפר שהזדעזע מהסיפור על קצירת איברים כפויה, אבל עדיין רוצה לבדוק את העובדות לעומק. "אגב", הוא הוסיף, "הנסיגה מהחתימה לא הייתה נסיגה מוחלטת. יצא מכתב משגרירות סין שחתמנו עליו. אבל המכתב לא מנקה אותם מהעניין, נשארת שם עננה. אבל זה לא האשמה גורפת".

אתה יודע שקופות החולים בארץ הפסיקו לממן השתלות איברים בסין בגלל הראיות על קצירת איברים?

"השתלת איברים זו תעשייה שם".

איך יש שם תעשיה כזאת? מאיפה יש להם כל כך הרבה איברים להשתלה?

"בכל הרצינות, אני אבדוק את זה ואלמד את הנושא".

ראיות מבוססות

דיוויד מטאס, עורך דין קנדי לזכויות אדם. כבר ב-2006 הוציא דוח ראשון על קצירת איברים בסין – צילום: ג’נביב בלמקר, אפוק טיימס

בספטמבר השנה דנה מועצת זכויות האדם של האו"ם שהתכנסה בז’נבה בעדויות לפיהן המשטר בסין קוצר כבר במשך שנים איברים של אסירי מצפון בסין. פאנל באותו נושא התקיים שבוע קודם לכן בקונגרס האמריקני. במהלך הפאנל כינה חבר הקונגרס הרפובליקני דאנה רוהרבאכר את מעשי המפלגה הקומוניסטית הסינית "פשעים מפלצתיים נגד האנושות".

פרופסור ג’יי לביא סיפר ב"כנס האמריקני להשתלות" שהתקיים בבוסטון ביולי, כיצד נחשף לנושא של קצירת איברים בסין. "הסיפור שלי מתחיל ב-2005 כשפנה אלי פציינט עם בשורה בלתי רגילה. הוא אמר שנמאס לו מההמתנה הארוכה לתורם לב מתאים ונאמר לו על ידי הביטוח הרפואי שלו להגיע לסין תוך שבועיים שם נקבע לו תאריך לניתוח השתלת לב ביום מסוים". זה נשמע ללביא מוזר מאוד. כמנתח לב הוא ידע שהלב אינו יכול להחזיק מעמד זמן רב מחוץ לגוף. במילים אחרות, המתנה קצרה כזו להשתלת איבר מתאים יכולה להתאפשר רק אם תוכנן שמישהו יוותר על ליבו ביום ההשתלה. כלומר, מוות שתוכנן מראש.

ב-2006 התפרסם דו"ח מקיף בנושא קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג בסין. המחקר והדוח נערכו על ידי דיוויד מטאס, עורך דין קנדי ידוע לזכויות אדם ודיוויד קילגור, לשעבר חבר פרלמנט ומזכיר המדינה לענייני אסיה פסיפיק בממשלת קנדה. ב-2009 הדוח התפרסם כספר בשם "קציר הדמים" ובו מסקנה חד משמעית: "בסין התרחשה ומתרחשת עד היום קצירת איברים בכפייה בקנה מידה גדול ממתרגלי פאלון גונג".

מאז 2006, מנפרד נוואק, רשם האו"ם לענייני עינויים, וג’האנגיר אסמה, מפקחת האו"ם על דתות וסובלנות, הגישו לוועדה נגד עינויים של האו"ם מספר רב של עדויות לגבי קצירת איברים ממתרגלי פאלון גונג על ידי המשטר הקומוניסטי בסין. ב-2008 הם אמרו: "זמני ההמתנה הקצרים המדווחים שפורסמו עבור איברים עם התאמה מושלמת, מרמזים על קיום מערכת תיאום ממוחשבת להשתלות ובנק גדול של תורמים חיים אפשריים".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!