דעה: נאום הניצחון של אובמה נגע בלב הסיני

גולשי אינטרנט סינים התרגשו מנאום הניצחון של אובמה, שחידד עבורם את השוני בין המשטר האמריקני לזה הסיני, ועורר בהם תקווה לעזרה מהמערב בדרכה של סין לחירות ולדמוקרטיה

ברק אובמה

נשיא ארה”ב ברק אובמה נושא את נאום הניצחון שלו בשיקאגו לאחר שנבחר פעם נוספת לכהן כנשיא ארה”ב- צילום: JEWEL SAMAD / AFP

לא רק האמריקנים התמקדו במרוץ לבית הלבן. באתר הסיני Sina Weibo דמוי טוויטר, הבחירות בארה"ב זכו למקום הראשון בגרף הפופולריות של האתר.

אחד הפרסומים זכה לתשומת לב מיוחדת בקרב הגולשים הסינים. הוצגה בו מובאה מנאום הניצחון של הנשיא אובמה שרגשה מאוד את הגולשים הסינים וכבשה את לבם:

"אל לנו לשכוח שבעוד אנחנו מדברים, אנשים במדינות מרוחקות מסכנים את חייהם ממש ברגע זה למען הזכות לדון בנושאים חשובים וכדי שיזכו להזדמנות להצביע בקלפי כפי שעשינו כאן היום" (מתוך נאום הניצחון של ברק אובמה).

להלן מקצת מהתגובות הנרגשות של גולשים סינים שאינם מזדהים בשמם המלא:

"לאובמה אכפת מאוד מאיתנו" (העצלנית המקסימה).

"הוא יכול לחשוב עלי, אני כל כך מתרגשת! אבל אני לא יכולה להצביע. אם יכולתי, הייתי מצביעה עבורו" (אלן טאם והקן לי ווינסון).

"בכיתי" (הטבח מבייג’ינג).

"ברכות לנשיא אובמה, אני שמח שהוא יכול להמשיך לקדנציה נוספת" (ליאנג הפורח).

מסוכן להביע את דעתך

בעוד האמריקנים נהנים מהחופש לבחור את הנשיא שלהם, לסינים כבר הודיעו שסגן הנשיא הנוכחי, שי ג’ין-פינג יהיה הנשיא הבא שלהם. אין להם הזדמנות להצביע, אין להם אפשרות לקבוע את עתיד מולדתם ולמעשה, אין להם שום קול. כשהם מביעים את דעתם נגד הרשויות, אין מי שיגן עליהם מעונש.

בשעה שהם מביעים את הערכתם למילותיו של אובמה, הסינים גם מבטאים את תשוקתם לחופש להצביע. אך בשל שלטונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, מחשבות עצמאיות – כדוגמת מי אתה רוצה שינהיג את המדינה – לא רק נוגדות את הכללים, אלא גם עלולות להיות מסוכנות.

גולש המכונה "החזיקו מעמד" הסביר בתגובתו: "אם אתה מתנגד לתהליך שמתנהל בקונגרס המפלגה הקומוניסטית, אתה שם את עצמך במצב של סכנת חיים".

משחר ההיסטוריה ועד לימינו אנו, אנשים סיכנו את חייהם למען החירות. כך היה במחאה בכיכר טיאננמן בשנת 1989, כשסטודטים רבים איבדו את חייהם בשעה שביקשו דמוקרטיה לארצם. כך גם במקרה של עשרות אלפי מתרגלי הפאלון גונג שאיבדו את חייהם בניסיונם לשמור על חופש האמונה, או במקרה של המוני הטיבטים שמתו למען חופש הדת וגם במקרה של מיליוני הסינים העותרים למען זכויות אדם בסיסיות.

האחריות של "השוטר הבין-לאומי"

יש לקוות שהנשיא אובמה לא רק מדבר על הנושא ומעורר באנשי העולם תקווה, אלא שהוא גם ינקוט בצעדים ממשיים כדי להביא לשינוי שיוכל באמת לעזור לאנשים במדינות מרוחקות להשיג את החופש שלהם.

עם הכוח גדלה גם האחריות ובתור המדינה המשמשת לעתים כ"שוטר של העולם", ארה"ב אינה אחראית רק לאזרחיה, אלא גם לאנשי העולם כולו, במיוחד אלו שסובלים. כפי שציין הגולש הסיני המכונה "מצב 2: "אני מאמין שכל עוד מתקיימים בעולם משטרים טוטליטריים, וכל עוד אנשים חיים ומתים בסוג כזה של חברה טוטוליטרית, האמריקנים לא יכולים ליהנות באופן מלא מהחירות, מהדמוקרטיה, מהשלום ומחיי הכבוד".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!