סין: נפתח הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית – הו ג’ינטאו היו”ר היוצא מבטיח רפורמה

הו ג'ינטאו

הנשיא הסיני הו ג’ינטאו פותח את הקונגרס ה-18של המפלגה הקומוניסטית הסינית – צילום: GOH CHAI HIN / AFP

בימים אלה מתקיים הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שבו משתתפים מעל 2,000 נציגי המפלגה בדרגות השונות. הקונגרס, שנערך אחת לחמש שנים, נפתח ב-8 בנובמבר ב"היכל הגדול של העם" בבייג’ינג ויסתיים ב-14 בנובמבר. במהלך הקונגרס ישתנה שלד ההנהגה הקומוניסטית לעשור הקרוב.

בפתיחת הקונגרס אמר יו"ר המפלגה היוצא, הו גי’נטאו שהשחיתות מאיימת על המשך שלטון המפלגה במדינה. הו הבטיח בנאום הפתיחה שייערכו רפורמות. לדבריו, אם סוגית מיגור השחיתות לא תטופל בהצלחה, "יתכן והיא תגרום להתמוטטות המפלגה והמדינה. עלינו להמשיך לעשות מאמצים נחרצים אך זהירים להנהגת רפורמה במבנה הפוליטי וליישום הדמוקרטיה בהיקף נרחב יותר ובאופן מעמיק יותר". יחד עם זאת, ביום רביעי (7.11) הבהיר דובר המפלגה הקומוניסטית צאי מינג-ג’או שלא מדובר על צעדים לקראת דמוקרטיה מלאה וששלטון המפלגה האחת לא ייפגע.

אחד הדברים המטרידים את הנהגת המפלגה בתקופה האחרונה הוא המשך ההאטה בצמיחה הכלכלית גם ברבעון יולי-ספטמבר, כשלראשונה מאז שהחל המשבר הכלכלי העולמי, לא הצליחה סין לעמוד ביעדי הצמיחה שלה.

הקונגרס: טקס שתוצאותיו נקבעו מראש

במהלך הקונגרס יעביר נשיא סין, הו ג’ינטאו, את השלטון לסגן הנשיא הנוכחי, שי ג’ין-פינג. במהלך הקונגרס גם יוצגו יעדי המשטר לחמש השנים הבאות.

בקונגרס משתתפים 2,268 חברים המייצגים דרגים שונים בשלטון ובכללם נציגי הרמות המחוזיות, נציגי האזורים האוטונומיים, נציגי כוחות הביטחון ונציגי צבא העם. אלו "יבחרו" את 371 חברי הוועדה המרכזית של המפלגה, שהיא בתורה תבחר את 22 חברי הפוליטבירו. מבין חברי הפוליטבירו ייבחרו שבעת חברי הוועדה המתמדת המנהיגה למעשה את סין.

צ’ן קווי-דה, עורך אתר האינטרנט בשפה הסינית China In Perspective שבסיסו בארה"ב אומר: "זה רק טקס הנערך אחת לחמש שנים. הכל מוגדר מראש. אין לו שום משמעות או חשיבות אמיתית. יחד עם זאת, למפלגה הקומוניסטית חשוב ביותר להעניק לשלטונה מראית עין של לגיטימיות, ולכן מתייחסים לקונגרס ברצינות כזו."

צ’נג שיאו-נונג, כלכלן המתגורר כיום בארצות הברית, לשעבר עוזרו של ג’או זי-יאנג, מנהיג המפלגה שהודח לאחר הטבח בכיכר טיאננמן בשנת 1989, התייחס גם הוא לקונגרס: "זה נקרא ‘ריכוזיות דמוקרטית’, כל חברי המפלגה פועלים בהתאם להנחיות מרכז המפלגה. אתה תצביע עבור הנציג שההנהגה הראשית רוצה שתצביע עבורו. אם אתה אומר ‘לא’, או רושם בהצבעה את השם הלא הנכון, זו בעיה. מישהו כבר יזהיר אותך שאם אתה רוצה לשרוד מוטב שתעשה את הדבר הנכון. אין לך ברירה. אתה רק חותמת גומי".

קונגרס בצל שערוריות

כזכור, נפתח הקונגרס לאחר טלטלה שפקדה את המשטר בסין ואת המפלגה הקומוניסטית עם עריקתו של וואנג לי-ג’ון, לשעבר מפקד משטרת העיר צ’ונג צ’ינג, לקונסוליה האמריקנית בפברואר השנה, עריקה שהציתה מאבק חריף בין שני מחנות במפלגה. מצד אחד המחנה בראשות ג’יאנג דזה-מין, לשעבר מנהיג סין, ובני בריתו, בו שי-לאי שהיה יו"ר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג וגורש לאחרונה מהמפלגה, וג’ואו יונג-קאנג, ראש מנגנון ביטחון הציבור בסין. מולו, הפלג בראשות ההנהגה המכהנת – יו"ר המפלגה היוצא הו ג’ינטאו, ראש הממשלה היוצא וון ג’יאה-באו והמיועד לתפקיד מזכ"ל המפלגה ונשיא סין, שי ג’ין-פינג.

גם לכך התייחס הו ג’ינטאו בנאום הפתיחה שלו באומרו: "אסור לנו לתת למילים לפעול במקומו של החוק, או לעוצמה האישית להחליף את החוק. לא ניתן לאף אחד להתעלם מהחוק כדי להשיג רווחים אישיים".

לגבי הטלטלה שקדמה לקונגרס מציין צ’נג שיאו-נונג: "זו הפעם הראשונה מאז שהמפלגה תפסה את השלטון ב-1949 שחל בה מאבק כוחות אמיתי, כששתי קבוצות ההנהגה נאבקות זו בזו במשך שנה או יותר".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!