סין: דיכוי והרס התרבות באזורים הטיבטיים

נזירים ואזרחים טיבטים שחיים בסין מציתים את עצמם במחאה על הדיכוי

טיבטים

טיבטים גולים משתתפים במשמרת נרות במק’לאוד גאנג’, הודו באוגוסט 2012. מאז 2009, לפחות 63 טיבטים, כולל נזירים ונזירות רבים, הציתו עצמם – צילום: Lobsang Wangyal/AFP/Getty Images

אלפי טיבטים, במחוז צ’ינג-האי בסין, יצאו לרחובות לאחר שטיבטי העוסק באמנות מסורתית הצית את עצמו במחאה על מדיניות הדיכוי של המשטר הקומוניסטי בסין. כוחות ביטחון ומשטרה פרשו כוחות גדולים באזור. "זמן קצר לאחר ההצתה העצמית, כוחות הביטחון הגיעו לעיר וסיירו ברחובות כשהמצב מתוח", אמר ל"רדיו אסיה החופשית" (RFA) מקור ששמו לא הוזכר. לפי RFA, גורמי הביטחון הסיניים הזהירו את הטיבטים המפגינים שלא להפיץ את דבר ההצתה העצמית.

"המפגינים הגנו על הגופה מפני המשטרה וכוחות הצבא הסיניים, והביאו אותה למנזר בו התפללו למענה", ציטט את אחד המפגינים ארגון "הקמפיין הבין-לאומי למען טיבט" התומך במאבק הטיבטים נגד סין.

ארגוני זכויות אדם והממשלה הטיבטית הגולה, היושבת בדרמסאלה שבהודו, אמרו שמדיניות הדיכוי של סין באזורים הטיבטיים, כולל הרס התרבות הטיבטית, של הדת ושל השפה הן הסיבות להצתות העצמיות.

מאז 2009, לפחות 63 טיבטים, כולל נזירים ונזירות רבים, הציתו עצמם ובחודשים האחרונים עלתה תדירות ההצתות העצמיות.

ההנהגה הטיבטית הגולה קראה לטיבטים החיים בסין לשים קץ לנוהג ההצתה העצמית באומרם שחייהם יקרים מכדי לוותר עליהם. ביום שישי האחרון, נציבת האו"ם לזכויות אדם, נאווי פילאי, קראה בפעם הראשונה למשטר הסיני להתייחס לחששות הטיבטים ולהפרות הזכויות שגרמו לעלייה במספר ההצתות. היא הזכירה שבתחילת החודש, נערה טיבטית בת 17 הוכתה קשות על ידי השלטונות הסיניים כשהפיצה כרוזים הקוראים לשחרור טיבט. תושבים אחרים, וביניהם נזירים, נידונו לתקופות מאסר ארוכות בשל הפצת תמונות, דוחות וסרטים המתארים את דיכוי הטיבטים על ידי המשטר הקומוניסטי הסיני.

פילאי חזרה על דאגת הממשלה הטיבטית הגולה בדבר ההצתות העצמיות. "אני מכירה את רגשי התסכול והייאוש שהובילו את הטיבטים לנקוט באמצעים קיצוניים כאלה", אמרה, "אבל יש דרכים אחרות להפיג רגשות אלה".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!