סרט: שלגי הקילימנג’רו – Les neiges du Kilimandjaro

סיפור על נתינה חסרת גבולות

Les neiges du Kilimandjaro

מישל ומארי קלר – זוג מאושר למרות כל הקשים

סרטו של רובר גדיגיאן "שלגי הקילימנג’רו" יהיה כנראה אחד הסרטים הטובים של השנה ולא לחינם זכה בפרס "עוגן הזהב" בפסטיבל חיפה ובתואר "סרט השנה" של הפרלמנט האירופאי.

זהו סרט טוב לא רק בגלל העשייה המאוד אותנטית שלו הקשורה במיקום הצילומים, בעובדה שהוא צולם במצלמת סופר 16 במקום במצלמה דיגיטלית ובצוות השחקנים המעולה שלו, אלא שבעידן בו הכול קר ומנוכר, עתידני ומגרה, אלים ובוטה, גדיגיאן חוזר לעידן התמימות, הטוהר, המחילה, החמלה והיופי הפנימי.

אם רוצים לסכם את הסרט בשלוש מילים, אפשר להגדיר אותו כסרט על אחווה הומנית. את שם הסרט לקח גדגיאן לא מסיפורו המפורסם של המינגווי, אלא דווקא משיר הפופ הצרפתי הידוע באותו שם שהוא גם שיר הנושא של הסרט.

הסרט מספר את סיפורם של מישל ואשתו מארי קלר, בני מעמד הפועלים. המפעל בו עבד מישל נקלע לקשיים. מישל היה יו"ר ועד העובדים אבל למרות תפקידו הוא התנדב להשתתף בהגרלה בה מוכרע מי יישאר במפעל ומי יפוטר. לאחר ששמו הוקרא הוא יצא מהמפעל ללא מרמור והמשיך לחיות בהרמוניה עם אשתו העובדת כמנקה. הם מארחים את ילדיהם ונכדיהם ואת חבריהם ונהנים מהמעט שיש להם.

מישל ומארי קלר מקבלים ליום נישואיהם מתנה מחבריהם ומבני משפחתם: נסיעה לאתר תיירות המיועד בדרך כלל לבני המעמד העליון בטנזניה שבאפריקה.

ערב אחד כאשר בני הזוג משחקים קלפים עם חבריהם הטובים, פורצים שודדים לביתם ושודדים באכזריות את כספם ואת כרטיסי הנסיעה לטנזניה. בעוד שני חבריהם חוטפים הלם, החברה נכנסת לדיכאון ובעלה חושב על דרכים לנקום בשודדים. מישל ומארי קלר אינם מתמרמרים ודווקא הופכים ליותר מזוככים, מפוכחים, מתחשבים בזולת באופן שאפילו בני משפחתם לא מסוגלים להבין בהתחלה. מישל ומארי קלר לוקחים על עצמם עבודה נוספת: חלוקת עיתונים, למרות שידו של מישל הייתה תלויה במתלה כתוצאה מהמכות שספג בזמן השוד.

המעניין הוא שגם התוקפים עצמם זוכים ליחס הומני מצד הבמאי, המאפשר להציץ אל חייהם, להכיר אותם ואת בעיותיהם מקרוב ולהבין מדוע עשו את מה שעשו.

גם יחסם של מישל ואשתו אל התוקפים הוא הומני מאוד, באופן שאינו מפתיע כלל לאחר שאנחנו כבר מכירים את דמותם ויודעים מה יהיו תגובותיהם גם כלפי אנשים שגרמו להם עוול רב.

Les neiges du Kilimandjaro

מישל ומארי קלר זוכים במתנת יום הנישואין – נסיעה לאפריקה

אריאן אסקריד בתפקיד מארי קלר וז’אן פייר דארוסן בתפקיד מישל נותנים כאן משחק יוצא מן הכלל ונוגע ללב. אליהם מצטרפים ג’רר מיילן, מרלין קנטו, גרגואר לפריס-רינגה, אנאיס דמוסטייר ואדיראן ג’וליבה. הסרט נעשה בהשראת הפואמה מאת ויקטור הוגו ?כמה טובים הם העניים?.

הבמאי רובר גדיגיאן מספר כי התחבר מאוד לפואמה של הוגו, בה הדייג העני מחליט לאמץ את ילדיה הקטנים של השכנה שמתה ואומר: "יש לנו חמישה ילדים, עכשיו יש לנו שבעה". הוא מגלה שאשתו כבר קיבלה על עצמה את ההחלטה הזו והביאה את הילדים לביתם הדל.

"טוב לב כזה, רוחב לב כזה הוא יוצא דופן וכמובן שכשיש את ההבנה המשותפת, יש את האהבה בין הגבר לאישה שהם נדיבים באותה מידה", מסביר גדגיאן. "מיד חשבתי שזה יכול להיות סיום נהדר לסרט. הייתי צריך למצוא דרך לספר סיפור בן זממנו כדי להגיע לסוף כזה".

"אני מאמין שיש הרבה אומץ בחייו של כל אחד ביום יום של כל אחד. בדרך שבה אנשים פועלים, במנהגים שלהם, בערכים המוסריים שלהם. מארי קלייר ומישל הבינו שלמרות שהם נלחמו ביחד כל חייהם זה לא מספיק עכשיו".

בתקופה האחרונה הרצופה קולנוע עתיר בסרטים מלאי אלימות ופרובוקציות, כאילו נדמה שהקהל כבר לא מסוגל להכיל דברים שקטים יותר וזקוק לגירויים חזקים יותר, נעים לראות שיש יוצרים שהם אמיצים מספיק כדי להגיש סרט נאיבי, יפה, מלא חן המדבר על אנשים פשוטים וטובים וישרים שגם הם אמיצים מספיק כדי לקבל את הקשיים שלהם ללא מרמור ולדעת לתת ללא גבולות גם אם זה פחות מקובל אצל הסובבים אותם. יודעים לתפקד בהרמוניה אחד עם השני ועם המשפחה שלהם וחבריהם ושורדים למרות שהם מה שאחרים מכנים "פראיירים".

קדימון (טריילר) של הסרט "שלגי הקילימנג’רו"

[youtube id=”xhe7-GZIDsw” width=”600″ height=”340″ position=”left”]

לאתר הרשמי של הסרט שלגי קילימנג’רו

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!