פרופיל: ראש הממשלה המיועד של סין

לי קה-צ’יאנג שאינו מרבה לדבר על רפורמות, ידוע בצניעות שלו ובפרופיל הנמוך שעליו הוא מקפיד לשמור

לי קה-צ'יאנג

לי קה-צ’יאנג בפתיחת הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, ב-8 בנובמבר. לי צפוי להתמנות לראש הממשלה – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

לי קה-צ’יאנג סומן כממשיך דרכו של ראש הממשלה הנוכחי וון ג’יא-באו, מאז הקונגרס ה-17 של המפלגה הקומוניסטית הסינית ב-2007. לכל אורך הקריירה שלו הוא נהנה מחסות המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), הו ג’ינטאו.

כשיתמנה כראש ממשלה, צפוי לי קה-צ’יאנג לנהל את המערכת הביורוקרטית במדינה ולהוביל את המדיניות הכלכלית של סין. ראש הממשלה נחשב בדרך כלל למספר 2 בממשלה לאחר יו"ר המפלגה. המשטר בסין מורכב מהמפלגה, המדינה והצבא, כאשר המדינה והצבא כפופים למפלגה.

שי ג’ין-פינג צפוי להתמנות למנהיג העליון של המפלגה ושל המדינה. בעוד שנתיים הוא יקבל גם את האחריות על הצבא, שעד אז ימשיך להיות נתון למרותו של הו ג’ינטאו, המנהיג הנוכחי.

לפי שמועות, הו ג’ינטאו העדיף את לי קה-צ’יאנג כיורשו לתפקיד המנהיג העליון של המפלגה הקומוניסטית, אבל לא יכול היה לממש זאת בגלל התנגדותו של ג’יאנג דזה-מין, שהיה המנהיג של סין לפני עשור, אך עדיין ממשיך להחזיק בכוח רב מאחורי הקלעים ולהשפיע על הלך הרוח בדרגים הגבוהים. לבסוף הושגה פשרה, ושי ג’ין-פינג הוכרז כמועמד לתפקיד מנהיג סין.

לפני שלי קה-צ’יאנג נכנס רשמית לשורות המפלגה הקומוניסטית, הוא היה חבר בתנועת "הליגה הקומוניסטית הצעירה", ארגון הכפוף למפלגה הקומוניסטית. בראש התנועה עומד "המזכיר הראשון", בדומה למזכיר הכללי שעומד בראש המפלגה הקומוניסטית. בשנות ה-80, בתקופה שבה הו ג’ינטאו פיקח על הארגון, קודם לי לדרגים הבכירים, עד שב-1993 מונה למזכיר הראשון של התנועה. ארבע שנים מאוחר יותר הוא מונה רשמית כחבר בוועדה המרכזית של המפלגה הקומוניסטית.

בשנים 2004-1998 מילא לי תפקידים של מושל ושל סגן ראש המפלגה בפרובינציית הה-נאן, ונחשב אז למושל הפרובינציה הצעיר ביותר בסין. מאוחר יותר הוא היה מזכיר המפלגה בפרובינציית ליאו-נינג בשנים 2007-2004, לפני שהתקדם לתפקיד סגן ראש הממשלה ב-2008.

מוצא צנוע

לי קה-צ’יאנג נולד ביולי 1955 באזור דינג-יואן שבפרובינציית אן-חווי. אביו היה פקיד מפלגה ברמה מחוזית ומאוחר יותר מנהל בית המשפט בעיר בנג-בו, העיר השלישית בגדלה באותו מחוז. בתקופת "המהפכה התרבותית הגדולה" (1976-1966) נשלח לי לאחד המחוזות העניים ביותר בפרובינציה, פנג-יאנג, כעובד כפיים באזור כפרי.

לי שונה מבכירים "טכנוקרטים" אחרים במפלגה הקומוניסטית. יש לו תואר ראשון במשפטים (1982) ודוקטורט בכלכלה (1994) מבית הספר היוקרתי לכלכלה באוניברסיטת בייג’ינג. מבין תשעת החברים בוועדה המתמדת של הפוליטבירו הוא היחיד השולט באנגלית.

פרופיל נמוך

בתקשורת בהונג קונג ובטייוואן מתואר לי כאדם עם פרופיל נמוך מאוד, צנוע ומאופק. נאמר שהוא ידוע בכך שהיה מכין שעורי בית לפני שערך סיורי ביקורת וכאשר פקידים מקומיים התרברבו בהישגיהם הוא ביקש לראות את הנתונים האמיתיים.

מברק דיפלומטי שהודלף לוויקיליקס ב-2011 מציין שב-2007, כשלי היה מזכיר המפלגה בפרובינציית ליאו-נינג, הוא תיאר בשיחה פרטית עם שגריר ארה"ב קלארק ראנדט את נתוני התמ"ג של סין כ"מפוברקים", "לא אמינים" ו"לעיון בלבד".

בתקשורת בסין מתואר לי כאדם מוכשר מאוד. לפי הספר "כיצד חושבים מנהיגי סין: הסיפור מאחורי הקלעים של מנהיגי סין בעבר, בהווה ובעתיד", כאשר לי עזב את תפקידו כמושל פרובינציית הה-נאן ב-2004, הפרובינציה הפכה ליצרנית החיטה הגדולה ביותר בסין.

אבל תקופת כהונתו בהה-נאן נפגמה בשל אירועים קשים וביניהם שרפות והתפשטות של מגפת האיידס כתוצאה משימוש בדם נגוע. התפשטות האיידס "הושתקה במשך שנים", אמר ג’ונתן פנבּי, מנהל "מחקרי סין" בחברת Trusted Sources.

"אל תצפה שלי יהיה אהוד או בעל נטייה לרפורמות כמו וון ג’יא-באו", אמר פנבי. "לי נשא מספר נאומים בהם הוא הדגיש את הצורך ברפורמות כלכליות, אבל אין לו המגע המיוחד של ‘סבא וון’ וגם לא את הניסיון העשיר באדמיניסטרציה ובמפלגה… מספר מקורות הטילו ספק במידת ההחלטיות שלו".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!