איך נראית ההנהגה החדשה של סין?

הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית הסתיים עם חשיפת שמם של חברי הוועדה המתמדת של הפוליטבירו

סין

מנהיגה הקודם של המפלגה הקומוניסטית בטקס הסיום של הקונגרס ה-18 בבייג’ינג ב-14 בנובמבר. יום לאחר מכן נחשפו שמותיהם של קבוצת המנהיגים החדשה – צילום: Lintao Zhang/Getty Images

ב-15 בנובמבר ננעל סופית הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית הסינית, שבסיומו "נבחרו" האנשים שמנהלים את סין, החברים בוועדה המתמדת של הפוליטבירו. כפי שידוע, תוצאות הקונגרס תוכננו ונקבעו בתוך המפלגה מבעוד מועד. במהלך הקונגרס נערכה הצבעה שהייתה הצגה בלבד.

הוועדה המתמדת החדשה של הפוליטבירו היא מרכז העצבים של המפלגה המונה כעת שבעה חברים, לאחר שצומצם השנה מתשעה. הרכב הוועדה המתמדת היה נושא לספקולציות ולניחושים במשך חודשים.

על שני בעלי תפקידים הוחלט כבר לפני חמש שנים: שי ג’ין-פינג, המזכיר הכללי החדש של המפלגה הקומוניסטית, ולי קה-צ’יאנג, ראש הממשלה הנכנס. שמותיהם של חמשת החברים החדשים בוועדה פורסמו לראשונה ב-15 בנובמבר: ג’אנג דה-ג’יאנג, יו ג’נג-שנג, ליו יון-שאן, וואנג צ’י-שאן, וג’אנג גאו-לי.

מיהם החברים החדשים בוועדה המתמדת?

בחירת חמשת הדמויות החדשות קשורה במאבק הפוליטי המתנהל בין הו ג’ין-טאו המנהיג היוצא לבין המנהיג שקדם לו, ג’יאנג דזה-מין. המאבק מתנהל לאורך העשור האחרון, מאז שהו ג’ין-טאו עלה לשלטון, והוא התעצם בשנה האחרונה, בעיקר לאחר שהתפרסמה השערורייה הפוליטית הקשורה לבו שי-לאי ולגירושו מהמפלגה.

ג’אנג דה-ג’יאנג (66) הוא "נסיכון" – בנו של גנרל בדימוס בחיל התותחנים של צבא סין. מוקדם יותר השנה הוא החליף את בו שי-לאי בתפקיד יו"ר המפלגה בעיר צ’ונג-צ’ינג. בתחילת הקריירה שלו הוא קודם מספר פעמים על ידי ג’יאנג דזה-מין, אבל נאמנותו נתונה כעת למנהיג היוצא הו ג’ין-טאו.

יו ג’נג-שנג (68) קיבל בוועדה המתמדת את הכינוי "גריז", בשל הרקע הקומוניסטי הבולט של משפחתו ובשל קשריו הפוליטיים הענפים. גם יו היה קשור בעבר לג’יאנג דזה-מין, אך בדומה לג’אנג דה-ג’יאנג, לאחר שהבין לאן נושבת הרוח הפוליטית, הוא עבר לתמוך בהו ג’ין-טאו.

ליו יון-שאן (65) הוא מנהל משרד התעמולה של המשטר הסיני מאז 2007. בתפקידו הוביל מגוון משימות תעמולתיות נגד קבוצות ספציפיות בסין כדוגמת הפאלון גונג. לקריירה שלו יש קשר הדוק להו ג’ין-טאו ולליגת הנוער של המק"ס, מעוזו של הו.

וואנג צ’י-שאן (64) ידוע בעיקר בשל הרפורמה הפיננסית שיזם. הוא חבר בפוליטבירו מאז 2007 ומכהן כסגן ראש הממשלה מאז 2008. גם וואנג הוא נסיכון ונחשב לבן חסותו של ג’ו רונג-ג’י, לשעבר ראש הממשלה שתמך ברפורמות, ובמידה פחותה נתמך גם על ידי ג’יאנג דזה-מין. בשנים 1997-1994 ניהל וואנג את בנק CCB שבבעלות המדינה.

ג’אנג גאו-לי (65) היה מזכיר המפלגה בעיר טיין-ג’ין מאז 2007. הוא בן חסותו של ג’יאנג דזה-מין, ושל בן בריתו זנג צ’ינג-הונג, לשעבר סגן נשיא סין העומד כיום בראש הקונגרס הלאומי העממי – הגרסה הסינית לפרלמנט. ג’אנג גאו-לי זכה לקידום הנוכחי בשל קשריו עם זנג.

צעד חשוב שהתקבל בקונגרס הנוכחי הוא החלטתו של ​​הו ג’ין-טאו להתפטר מראשות הוועדה הצבאית המרכזית (CMC), צעד המעניק לשי ג’ין-פינג מרחב תמרון. המפלגה היא כעת באחריותו הבלעדית ולא משימה משותפת שלו ושל הו, כפי שהיה מקובל בקונגרסים הקודמים.

"ההרכב החדש של הוועדה המתמדת צפוי להאיץ את סופה של המפלגה הקומוניסטית הסינית", אמר ג’אנג טיאן-ליאנג, מומחה לפוליטיקה הסינית המתגורר בוושינגטון. "נראה שהניסיונות שעושה המפלגה להאריך את שלטונה באמצעות רפורמה פנימית, נכשלו".

ג’אנג טיאן-ליאנג התייחס למעורבותו של ג’אנג דה-ג’יאנג באסון הרכבת המהירה בוון-ג’ואו ולטיפולו הכושל של ג’אנג גאו-לי בשריפה הגדולה שפרצה בטיאן-ג’ין, כמו גם לאחיזת הברזל של ליו יון-שאן בצנזורה על התקשורת: "העם הסיני מתייחס לאנשים האלה כאל שודדים. בחירה זו מחסלת לחלוטין כל תקווה לשינוי שאולי הייתה לאנשים, וסביר מאוד שהיא מקרבת את היום בו העם הסיני ייפטר לחלוטין מהמפלגה".

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!