סין: קורעים בפומבי את תמונתו של מאו דזה-דונג

בסין נשמעות קריאות להתנתק מהמורשת של מאו שמדיניותו גרמה למוות של מיליוני אזרחים בסין

סין

צעירים קורעים את תמונתו של מאו דזה-דונג, לשעבר מנהיג המפלגה הקומוניסטית – צילום: אתר weibo.com

מעצרם של ארבעה צעירים שקרעו בפומבי את תמונתו של מאו דזה-דונג, לשעבר מנהיג המפלגה הקומוניסטית הסינית (מק"ס), עורר תנועת מחאה מקיפה של אנשים שקרעו אף הם את תמונתו של מאו. בתקרית שאירעה בימי התכנסות הקונגרס ה-18 של המפלגה המק"ס בו השתנה שלד ההנהגה של המפלגה, קראו הצעירים למנהיגי סין להתנתק מהמורשת של מאו.

מאו דזה-דונג (1976-1949), יזם וקידם תכנית פיתוח בשם "הקפיצה הגדולה קדימה" שגרמה למוות של מיליוני סינים ברעב, וגם את "המהפכה התרבותית הגדולה" שנועדה להרוס את התרבות הסינית המסורתית וגרמה אף היא למוות של מיליונים.

התקרית והמעצר אירעו במחוז האי-נאן ב-1 בנובמבר. מקום הימצאם של שניים מבין הצעירים שנעצרו אינו ידוע. בעקבות המעצר החלה תנועת מחאה ותמיכה בצעירים בעיר ג’נג-ג’ו במחוז האי-נאן כשאזרחים קורעים את תמונתו של מאו בכיכר מרכזית בעיר.

לתנועת המחאה ניתן השם "לקרוע את שמונת הראשים", כשהכוונה היא לשמונה ממנהיגי סין, אך הצליל של השם נשמע בשפה הסינית דומה למילים ה"קונגרס ה-18". פעילים סינים משתמשים פעמים רבות במונחים בעלי צליל דומה כדי להתחמק מצנזורת המשטר.

האפוק טיימס דיבר עם אחד הצעירים, ג’י לאי-זונג, ב-5 בנובמבר. ג’י סיפר שהוא עדיין מסתובב חופשי, אף על פי שהרשויות המקומיות הזמינו אותו לאחרונה "לשתות איתם תה".

ג’י סיפר שהוא וחבריו רצו למחות נגד נסיונות המשטר להוביל קמפיינים שמנסים לחקות את "המהפכה התרבותית": "אנחנו לא יכולים להרשות לרוע להתפשט בסין", הוא הוסיף. צעיר אחר, צ’או שיאו-דונג, עדיין עצור. סופרים, עיתונאים, עורכי דין ואח"מים פנו למשטרה וביקשו לשחררו.

גולשי אינטרנט בסין הגיבו על התקרית והמעצר ברשת האינטרנט, הערוץ היחיד שבו הם יכולים להתבטא. עו"ד שין ג’אן-מין כתב: "מה הוא הבסיס החוקי למעצרם של הצעירים? רק בגלל שהם קרעו את דיוקנו של מאו?"

סופר בשם שיה שאנג כתב: "במדינה דמוקרטית, קריעה של דמויות פוליטיות אינה נחשב לשום דבר. דיוקנו של מאו מודפס על יואן [שטר כסף סיני]. אנחנו עושים בו שימוש כל יום, אך זה אינו אומר שאנחנו אוהבים את האדם הזה".

אדם אחד פרסם הודעה באתר המדיה החברתית WEIBO בלשון זו: "אני דיברתי עם סרן ליו ממשטרת ג’נג-ג’ו ושאלתי אותו על איזה פשע מוחזק צאו? אמרתי לו שקרעתי מאה תמונות של מאו. אתם מוזמנים לחקור אותי!"

ההודעה האחרונה צונזרה בהמשך, אך ניתן לראות עותק של ההודעה בשפה הסינית כאן.

Leave a Reply

רוצה לקבל תוכן איכותי היישר למייל שלך מדי שבוע?

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ובתור התחלה קבלו גישה לכתבה זו ולכל הכתבות באתר ל-24 שעות.

נא להכניס שם פרטי

נא להכניס שם משפחה

נא להכניס דואר אלקטרוני תקין

נא להכניס מספר טלפון תקין

הנך מאשר/ת קבלת תוכן מרחיב דעת ומעורר מחשבה ודיוור פרסומי מאת אפוק טיימס ישראל בעמ. אנו מתחייבים לא להעביר את הפרטים שלך לשום גורם אחר, ולשלוח לך רק תוכן רלוונטי.

התחברות למנויים רשומים

תודה! שלחנו לכם את סיסמת הכניסה לדואר האלקטרוני. המשך קריאה נעימה!